KTP-Basket juhli Salohallissa pronssimitaleja

18.5.2019 20:58 Kotkalaiset nousivat mitalikantaan vain seitsemän sekuntia ennen loppua Tyrell Nelsonin kahdella vapaaheitolla.

KTP-Basket nappasi tämän kauden Korisliigan pronssimitalit. Kuva: Ville Vuorinen

Runkosarjassa viidenneksi sijoittunut kotkalainen KTP-Basket kruunasi kautensa pronssimitaleihin Salon Vilppaan vieraana koriluvuin 97–98 (53–46).

Ylivoimaisesti runkosarjan voittanut Vilpas jäi tällä kertaa ilman mitalia. Vilpas johti pronssiottelua moneen otteeseen, mutta KTP oli viime hetkillä piirun verran terävämpi.

– Ei päästy ihan sinne kaudella, minne haluttiin. Mutta kiva se on päättää kausi voittoon, KTP:n Michael Pounds tiivisti.

Pronssiottelu oli kauttaaltaan hyvin tasainen. Vilpas johti ottelu parhaimmillaan kymmenen pistettä, KTP seitsemän. KTP:n Tyrell Nelson heitti voiton vapaaheittoviivalta vain seitsemän sekuntia ennen loppua.

Vilpas hallitsi ottelu levypalloja 41–29, mutta KTP:n viimeistelytarkkuus oli vähemmistä pallonhallinnoista huolimatta niukin naukin parempaa.

Vilppaan ykkönen oli jälleen tupla-tuplan tehtaillut Antonio Ballard (27/12). Mikko Koivisto (17/0) ja Henri Kantonen (11/3/3s) pelasivat erinomaisen ottelun. Teemu Rannikko (6/4/10s) syötti komeasti kymmenen koria.

KTP:n pronssijuhlien takuumiehinä toimivat ennen kaikkea Nelson (21/6) ja Jalen Jackson (21/6/3s). Pelintekijä Antto Nikkarinen (8/3/5s) pyöritti KTP:n hyökkäyskuvioita tuttuun tapaansa.

KTP:n pelintekijä Antto Nikkarinen johti joukkojaan mallikkaasti. Kuva: Ville Vuorinen

–  Seuralle tämä mitali maistuu tietenkin erittäin hyvälle, Nikkarinen uumoili.

– Reilun viikon pelitauko välieristä oli meille selkeä etu. Olimme energisempiä kuin Vilpas.

Kenties suurimpana mestaruussuosikkina kauteen lähteneen Vilppaan finaalihaaveet päättyivät seitsemänteen välierään tiistaina, kun Kouvolan Kouvot kampesi salolaiset.

– Onnittelu KTP:lle. Pelistä ei ole hirveästi kommentoitavaa. Muutama päivä sitten kävimme läpi kauden isoimman pettymyksen. Kaikki sen yritti pistää taakseen ja keskittyä tähän, mutta henkilökohtaisesti ainakin voin sanoa, että kyllä se oli aika vaikeaa, Vilppaan heittokone Koivisto tunnusti.

– Ei pelkästään se pettymys, ettei päästy finaaleihin, vaan kaikki se tunnelataus, joka tiistain myötä hävisi, niin vaikeaa oli pelata. Tämäkin peli oli meidän näpeissä, mutta vähän itse ryssitiin voitto vastustajalle.

Vilppaan Henri Kantonen pelasi hyvin pronssiottelussa. Kuva: Ville Vuorinen

KTP:n päävalmentaja Tomi Kaminen oli tyytyväinen pronssimitaliin.

– Olen iloinen, että pystyimme lopulta pronssit kairaamaan. Voittoon on mukavampi kausi päättää, näin se vaan on.

– Varmasti oli Vilppaalla paras latinki kaiken pettymyksen jälkeen poissa. Mutta kyllä he jälleen hyvin pelasivat.

Vilppaan käskyttäjä Joonas Iisalo oli yllättynyt pronssiottelun tasosta.

– Kuitenkin kaksi pettynyttä joukkuetta vastakkain, niin siihen nähden ottelu oli varsin tasokasta koripalloa. Molemmat halusivat selvästi voittaa.

Iisalo näki jo syyn siihen, miksi kausi päättyi pettymykseen.

– Puolustuksellinen identiteetti jäi joukkueelta puutteelliseksi koko kauden ajan. Omalta osin huonoin puolustusjoukkue, jota olen valmentanut, Iisalo laskeskeli.

– Ehkä tästä oppii vielä paljon valmentajuralleen. Joko voitat tai opit, niinhän vanha sanonta sanoo.

Ottelutilasto

 
30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

Näytä lisää vastaavia