9.12.2025 20:30 Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

Sini Luukkosen ja ToPo:n taistelu ei riittänyt voittoon Kouvottaria vastaan. Kuva: Samira Lee / Naisten Korisliiga
Ensimmäisellä puoliajalla molemmat joukkueet onnistuivat etenkin hyökkäyspelissä. Isoja eroja ei päässyt syntymään ja puoliajalle mentiin emäntien johtaessa 45-41.
Ottelu jatkui tasaisena myös kolmannella jaksolla. Kouvottaret pystyi kuitenkin päätöskympillä kasvattamaan johtonsa 13 pisteeseen. ToPo nousi kuitenkin tästä vielä johtoon.
Ratkaisu nähtiin päätösminuutilla, kun vieraiden Tayanna Jones Bell upotti kahden pisteen heiton. Kotijoukkue pääsi vielä yrittämään toisessa päässä useampaan otteeseen, mutta heitot eivät uponneet ja Kouvottaret otti kauden toisen voittonsa.
Raiana Brown teki ottelussa tupla-tuplan 21 pisteellä ja 11 levypallolla. Myös Jones Bell 17/13/6 koriin johtanutta syöttöä sai kasaan tupla-tuplan. ToPo:sta Sini Luukkonen, Lotta Vesiluoma ja Meri Damoiseaux ylsivät kaikki 14 pisteeseen.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.