Kouvottaret solmi tukun jatkosopimuksia – Hartonen jatkaa päävalmentajana

3.5.2017 Mika Hartonen ja Harri Mannonen jatkavat Kouvottarien luotseina myös tulevalla kaudella. Pelaajista Kaisa Lind, Ulriikka Nuolikoski ja Elina Mikkola solmivat myös jatkosopimukset.

Mika Hartonen jatkaa Kouvottarien päävalmentajana myös kaudella 2017/18.

Jatkosopimukset solmivat myös joukkueen kapteeni Kaisa Lind...

Kouvot-kasvatti Elina Mikkola...

sekä Ulriikka Nuolikoski. Kuvat: Ville Vuorinen & Francois Perthuis

Mika Hartonen jatkaa naisten Korisliigaa pelaavan Kouvottarien päävalmentajana kaudella 2017-18. Kakkosvalmentajana jatkaa myös viime kaudelta tuttu Harri Mannonen. Sarjanousijan pudotuspeleihin luotsanneelle kaksikolle kausi oli ensimmäinen naisten Korisliigassa.

- Halu viedä kouvolalaista koripalloa ja kouvolalaista naisurheilua eteenpäin on kova. On todella hienoa jatkaa Harrin kanssa loistavasti toimivaa yhteistyötä, Hartonen kommentoi seuran tiedotteessa.

Valmentajien ohella Kouvottarissa jatkaa myös kapteeni Kaisa Lind, 29. Viime kaudella Lind pelasi keskimäärin 19 minuuttia tilastoiden 5,83 pistettä ja 3,03 levypalloa ottelua kohden.

- Olin jo ennen kauden loppua erittäin kiinnostunut jäämään tänne. Sain työkuvioni jouhevasti sovittua, joten se varmisti päätökseni jäädä Kouvolaan, 180-senttinen Lind kertoo. 

Jatkosopimukset kirjoittivat myös takamies Ulriikka Nuolikoski, 24, ja Elina Mikkola, 27. 178-senttinen Vimpelin Vedon kasvatti Nuolikoski pelasi viime kaudella keskiarvoltaan 25 minuutin keskiarvolla ja kauden saldoksi muodostui 8,83 pistettä, 3,09 levypalloa ja 1,22 syöttöä per ottelu.

180-senttinen Kouvojen kasvatti Mikkola kärsi viime kaudella mittavasta alaraajavammasta ja uusi kausi alkaa kuntoutuksen merkeissä.

Lisätiedot: Kaisa Lind
Lisätiedot: Ulriikka Nuolikoski
Lisätiedot: Elina Mikkola
 
8.11.2025 19:22 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga maaottelutauolle - Pyrinnölle voitto päivän ainoassa ottelussa

Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.

6.11.2025 14:07 Naisten Korisliiga

Nicole Ogun on naisten Korisliigan kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.

5.11.2025 20:39 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtorannalle tripla-tupla Peli-Karhujen voitossa - Kouvottarien pistetili auki

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.

4.11.2025 20:55 Naisten Korisliiga

Pyrintö vahvisti asemaansa sarjan kärkipäässä

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.

1.11.2025 19:30 Naisten Korisliiga

ToPo:n voittotili vihdoin auki - Lehtoranta ja Ogun tehokkaina joukkueidensa voitoissa

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.

29.10.2025 21:35 Naisten Korisliiga

EBT ja Pyrintö vierasvoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.

26.10.2025 17:37 Naisten Korisliiga

Vedolle vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.

24.10.2025 19:30 Naisten Korisliiga

HBA kaatoi EBT:n perjantain päiväpelissä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.

22.10.2025 20:43 Naisten Korisliiga

Kujala johdatti Pyrinnön voittoon paikallispelissä - Hongalle vieraspisteet Kouvolasta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.

18.10.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Erika Mace tehokkaana EBT:n voitossa - Peli-Karhut vei juhlaottelun ja jatkaa tappioitta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.

Näytä lisää vastaavia