Kouvottaret ja ToPo etenivät välieriin – Peli-Karhut voiton päässä jatkopaikasta

27.3.2024 20:42 Naisten Korisliigan ensimmäiset välieräjoukkueet ovat selvillä, kun Kouvottaret ja ToPo etenivät välieriin otteluvoitoin 3-0. Illan kolmas voittaja Peli-Karhut siirtyi johtoon ottelusarjassa Vimpeliä vastaan.

Shaiquel McGruder ja Kouvottaret leimasivat lippunsa välieriin. Kuva: Ville Vuorinen

Kouvottaret mitalipeleihin

Kouvottaret eteni välieriin, kun se kaatoi Hongan suoraan otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Kouvottarille Espoossa 84-76.

Ottelusarjan vahvasti aloittanut vierasjoukkue aloitti myös tämän päivän ottelun vahvasti. Ensimmäisellä jaksolla joukkue onnistui erityisesti hyökkäyspäässä ja vei sen nimiinsä 26-16. Puoliajalle mentäessä vierasjohto oli 15 pistettä.

Honka heräsi taisteluun kolmannella jaksolla ja kavensi johdon viiteen pisteeseen. Viimeisellä kympillä emännät nousivat vielä rinnalle, mutta viimeisillä minuuteilla Kouvottaret oli parempi ja varmisti paikan välierissä.

Shaiquel McGruder urakoi täydet 40 minuuttia. Hänelle kirjattiin 20 pistettä ja viisi levypalloa. Doniyah Cliney 20/13/6 koriin johtanutta syöttöä teki tupla-tuplan. Cierra Walker pussitti Hongalle 20 pistettä.

Ottelutilasto

ToPo tyylipuhtaasti välieriin

Torpan Pojat eteni mitalipeleihin otteluvoitoin 3-0. Myös sarjan kolmas ottelu päättyi selvästi runkosarjan voittajille 90-46.

ToPo otti ottelun hallintaansa kotikentällä heti ensimmäisellä jaksolla, joka merkittiin heille 26-13. Vielä ennen puoliaikaa johto kasvoi 18 pisteeseen.

Ottelun ratkaisu nähtiin viimeistään kolmannella jaksolla, jonka aikana emännät pitivät HBA:n kuudessa pisteessä. Toisella puoliajalla ToPo:n johto kasvoi suurimmillaan 48 pisteeseen eikä paremmasta joukkueesta jäänyt epäselvyyttä.

Carmen Tyson-Thomasin heittokäsi oli kuumana. Hänelle kirjattiin 36 pistettä ja yhdeksän levypalloa. Ilmar’I Thomas pussitti 24 pistettä. Lilli Onnela teki vieraille 12 pistettä.

Ottelutilasto

Vahva loppu johdatti PeKa:n voiton päähän välieristä

Kotkan Peli-Karhujen ja Vimpelin Vedon välisessä ottelusarjassa kotiedulla on ollut suuri merkitys. Kaikki kolme ottelua ovat päättyneet kotijoukkueiden voittoihin. Tänään PeKa oli parempi 78-63.

Kapealla kokoonpanolla otteluun lähtenyt ViVe haastoi PeKaa vahvasti ensimmäisen puoliajan aikana. Isoja eroja ei nähty ja puoliajalla kotijohto oli viisi pistettä.

Myös kolmas jakso oli tasainen. PeKa pääsi viimeiselle kympille seitsemän pisteen johdossa. Kun Peli-Karhujen ottelun loppu oli vahva, pääsi joukkue juhlimaan voittoa. Kotkalaisilla on mahdollisuus edetä välieriin perjantaina Vimpelissä.

Randi Brown kuritti vierasjoukkuetta 29 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Myös Da’Nasia Hood 14/13 ylsi tupla-tuplaan. Sirena Tuitele heitti ViVe:lle 17 pistettä ja keräsi 12 levypalloa.

Ottelutilasto

 
7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

Näytä lisää vastaavia