6.3.2016 Äänekosken Huiman ikinuori Kenya Robinson, 45, ylitti eilisessä kotiottelussa toisena naispelaajana Lea Hakalan (10 306) jälkeen Naisten Korisliigan runkosarjassa 8000 pisteen rajan. Robinsonin saldo eilisessä kotivoitossa ViVe:stä oli 20 pistettä ja nyt kasassa on tarkalleen 8008 pistettä.

Kenya Robinson liittyi Lea Hakalan seuraan 8000 runkosarjapisteen ylittäjänä. Kuva: Matti Koskinen.
Runkosarjaotteluja Robinsonille on kertynyt uran aikana 466 ja ottelukohtainen pistekeskiarvo naisella on tällä hetkellä 17,2 pistettä. Yhden ottelun korkein pistesaalis Robinsonilla on 39 pistettä.
Kaikkien aikojen runkosarjapistetilastossa Hakalan ja Robinsonin takana ovat Auli Nyman (6242 pistettä), Nina Pajanti-Raudus (6081) sekä Terhi Airas-Järventaus (5872).
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.