Kataja haki Mullingsin viime hetken nostolla pisteen voiton Kauhajoelta

5.12.2018 20:51 KTP otti jo toisen kiinnityksen Kymenlaakson herruuteen.

Katajan Daniel Mullings nosti voittokorin viimeisillä sekunneilla Kauhajoella. Kuva: Ville Vuorinen

Korisliigan hallitseva mestari Kauhajoen Karhu Basket oli hyvin lähellä kaataa kotiparketillaan vierailleen Joensuun Kataja Basketin. Kataja kuitenkin onnistui tekemään voittokorin vain muutama sekunti ennen päätössummeria suoraan sivurajakuviosta. Koriluvut 89–90 (48–41) tarkoittivat joensuulaisille riemukasta kotimatkaa.

Karhu Basket ja Kataja esittivät heti maaottelutauon jälkeen melkoisen trillerin keskiviikkoillan kunniaksi. Karhu Basket oli miltei koko ottelun johtoasemassa, mutta sitkeä Kataja roikkui alati iskuetäisyydellä.

Katajan sitkeys palkittiin lopulta, kun Ilari Seppälä (2/3/7s) tarjoili näyttävän sivurajakuvion päätteeksi vapauttavan syötön Daniel Mullingsille (20/7) aivan korirenkaan alle.

Vain hetkeä ennen Mullingsin koria Michael Moser (20/9) oli vienyt kotijoukkueen pisteen johtoon vapaaheittoviivalta.

– On se kivempi lähteä täältä voiton kanssa kuin ilman, Katajan kapteeni Matias Ojala (11/3) huokaisi.

– Ensimmäisellä puoliajalla ei ihan ollut intensiteetti meillä sillä tasolla, missä sen kuuluisi olla. Toisella puoliajalla saimme nostettua tasoamme ja teimme Kauhajoen pelaamisen vähän vaikeammaksi. He eivät saaneet enää niin helppoja koreja.

Karhu Basketin hahmo oli jälleen Durrell Summers (25/1). Summersia parhaiten tukivat Moser ja Taylor Johns (20/6).

– Luonnollisesti nämä ovat aika sydäntä raastavia tappiota tällaiset viime sekunnin jutut. Meillä oli omat paikkamme ratkaista tämä ottelu, mutta nyt niin ei käynyt, kauhajokelaisvalmentaja Jussi Laakso harmitteli.

– Totta kai, olen pettynyt lopputulokseen erittäin paljon. Pitää nyt vaan kääntää katse jo seuraavaan peliin. Ei voida huomenna juoksuttaa pelaajia henkihieveriin, kun pitää jo taas perjantaina olla parketilla terävimmillään, Laakso puhalsi viitaten perjantaiseen vierasotteluun Kouvolassa.

Katajasta etenkin Mullings ja Vincent Simpson (15/3) olivat energisellä pelipäällä. Myös Tommi Huolila (11/6) taisteli totuttuun tyyliinsä.

Kataja Basketin päävalmentaja Juha Sten oli tyytyväinen joukkueensa tason nostoon puoliaikatauon jälkeen.

– Meillä oli puoliajalla kymmenkunta menetystä ja ainoastaan viisi virhettä. Se kertoo siitä, että vähän oltiin nukuksissa. Ei me silti huonoja oltu, mutta ei sillä tasolla, että Karhua kaadettaisiin vieraissa. Toisella puoliajalla pelasimme paremmin. Lopussa peli olisi tietenkin voinut kääntyä kumpaan suuntaan vaan, tällä kertaa me olimme onnekkaampia.

Myös Katajan Korisliiga-taistot jatkuvat jo perjantaina Tampereen Pyrinnön vieraana.

Ottelutilasto

KTP oli Kouvolassa askeleen edellä

Kauden toisessakin Kymenlaakson paikalliskoitoksessa voiton vei Kotkan KTP-Basket. Kouvolan Kouvot hävisi kotiparketillaan 82–96 (42–44).

Vierasjoukkue oli Kouvolassa jatkuvasti askeleen edellä. KTP voitti neljänneksistä kolme, ainoastaan toinen jakso päättyi tasalukemiin.

KTP:n voiton takeena toimi erinomainen joukkuepeli. Kotkalaisjoukkue viimeisteli kahden pisteen heittonsa peräti 79 prosentin tarkkuudella. KTP:n tilastosarakkeessa oli yhteensä 27 syöttöä, kun Kouvot sai syöttöjä kasaan ainoastaan yhdeksän.

Kouvot noukki keskiviikkona jopa 21 hyökkäyslevypalloa, mutta se oli kotijoukkueelle varsin laiha lohtu. Kouvojen vaisun illan parhaat olivat Jeremy Morgan (21/2), David Gonzalvez (19/2) ja Bryan Asbury (16/7).

Kotkalaisten tehotriona toimi Tyrell Nelson (23/4), Matt Wlliams Jr. (21/2) ja Donte Thomas (17/7).

Voitto oli KTP:lle kolmas peräkkäinen. Seuraavan kerran KTP matkustaa lauantaina Ura Basketin vieraaksi.

Kouvojen kausi jatkuu jo perjantaina, kun Karhu Basket saapuu Kouvolaan.

Ottelutilasto

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

Näytä lisää vastaavia