Kataja Basket piti sitkeästi taistelleen Kobrat takanaan

9.11.2018 20:48 Kouvot murskasi Korihait, Karhu Basket haki pisteet Kotkasta.

Karhu Basketin Durrell Summers oli vaikea pideltävä kotkalaisille. Kuva: Kai Kilappa

Kansainvälisilläkin parketeilla mallikkaasti tahkonnut Joensuun Kataja Basket haki kauden kolmannen Korisliiga-voittonsa Lapuan Kobrien vieraana koriluvuin 94–103 (48–58).

Joensuulaiset johtivat ottelua miltei alusta loppuun. Suurimmillaan vierasjohto kävi 19 pisteessä.

Sitkeästi mukana roikkunut Kobrat ei kuitenkaan luovuttanut, vaan hilasi itsensä moneen otteeseen yhden korin etäisyydelle. Noilla hetkillä Kataja oli kuitenkin tyly vieras eikä kertaakaan päästänyt Kobria rinnalle asti.

– Aika sellainen peli, mitä osasi odottaakin. Lapua pelaa kivaa hyökkäämistä, heillä on kiva paketti kasassa. Ei todellakaan helppo paikka pelata, Katajan pelintekijä Ilari Seppälä (19/4/8s) kehui.

Kobrien kasvatti Seppälä oli tyytyväinen joukkueensa esitykseen. Seppälä antoi tunnustusta etenkin norsunluurannikkolaiselle Guy Landry Edille, joka auttoi joukkuetta 15 pisteen verran. Edi saapui Suomeen vasta torstaina.

– Muutenkin keskiviikkona pelasimme kiihkeän ottelun Arisia vastaan kotona, nyt heti täällä. Pitää olla tyytyväinen, että olimme hyvin keskittyneenä täällä Lapualla.

Katajan voiton takeena toimi oiva heittotyöskentely. Vierasjoukkue osui Lapualla kolmoset 12/22. Puoliaikaan mennessä Kataja oli heittänyt ainoastaan kahdeksan ohiheittoa, tuloksena 58 pistettä.

– Olen todella tyytyväinen voittoon. Aloitettiin hyvin. mutta Lapua tuli aina peliin mukaan kovalla taistelulla. Heitettiin tänään hyvin ja se auttoi meidät vierasvoittoon, päävalmentaja Juha Sten mietti.

Kobrien päävalmentaja Lars Ekström syytti joukkojaan alun uinumisesta. Kataja pääsi heti alussa karkumatkalle, jota lapualaisjoukkue ei koskaan onnistunut kuromaan umpeen.

– Meidän pitää aina ottaa selvää, että osataanko pelata. Sitten kun huomataan, että osataan kyllä, niin homma alkaa kulkemaan. Turhan usein päästetään vastustaja karkumatkalle.

Katajan tehokkain oli 21 pistettä takonut Topias Palmi. 17 pistettä nostellut Tommi Huolila pelasi myös kauden parhaan ottelunsa.

Kobrien paras pistemies oli jälleen Khalil Smal, joka upotti 25 pistettä.

Kobrille huolta aiheuttaa keskiviikkona loukkaantuneen Michael Morsellin tilanne. Morsell on seurajohdon mukaan sivussa useamman viikon, jopa kuukausia. Kobriin ollaankin hankkimassa jo uutta ulkomaalaispelaajaa Morsellin korvaajaksi.

Ottelutilasto

Kouvot oli murskaava kotisalissaan

Hieman yskähdellen alkukauteen lähtenyt Kouvolan Kouvot alkaa esittää vakuuttavia otteita. Kouvot otti kauden kolmannen voittonsa, kun Uudenkaupungin Korihait vieraili Kouvolassa 102–73 (44–37).

Murskavoitto oli Kouvoille toinen peräkkäinen. Tiistaina Turussa Ura Basket kaatui 38 pisteellä.

Korihait ei onnistunut jatkamaan viikon hyvää vieraspelivirettään. Keskiviikkoinen voitto Lapualla oli enää muisto. Etenkin toinen puoliaika oli Kouvojen näytöstä.

Kouvojen ykkösnimi oli loistavaan vauhtiin hiljalleen pääsevä Brian Asbury. Kesken kauden hankittu ja viime kaudella Tampereen Pyrinnössä pelannut Asbury lähenteli tripla-tuplaa: 21 pistettä, 12 levypalloa ja kahdeksan syöttöä. Kouvoista myös E.C. Matthews tulitti hienosti 22 pistettä.

Korihaiden vaisun illan paras oli 17 pistettä ja 10 levypalloa taistellut Stephon Jelks.

Ottelutilasto

Karhu Basket katkaisi orastavan tappioputkensa

Kaksi edellistä otteluaan hävinnyt hallitseva Suomen mestari Kauhajoen Karhu Basket ei kolmatta kertaa putkeen hävinnyt, kun KTP-Basket kaatui Kotkassa lukemin 77–86 (39–­48).

Karhu Basket otti komennon ottelun alusta alkaen. KTP taisteli, vaan ei päässyt haastamaan kunnolla vierasjoukkuetta.

Karhu Basketin energinen Durrell Summers heitti ja ajoi 27 pistettä. Taistelija Rene Rougeau säesti Summersia 21 pisteellä.

Kotijoukkueen tehokkain oli sentteri Kevin Langford (17/5). Donte Thomas heitti puolestaan 15 pistettä.

KTP:lle tappio oli jo kauden kuudes yhdeksästä kamppailusta. Kauhajoen saldo on viisi voittoa ja kolme tappiota. Voitollaan Karhu Basket nousi sarjataulukon neljänneksi.

Ottelutilasto

 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

Näytä lisää vastaavia