Kataja Basket piti sitkeästi taistelleen Kobrat takanaan

9.11.2018 20:48 Kouvot murskasi Korihait, Karhu Basket haki pisteet Kotkasta.

Karhu Basketin Durrell Summers oli vaikea pideltävä kotkalaisille. Kuva: Kai Kilappa

Kansainvälisilläkin parketeilla mallikkaasti tahkonnut Joensuun Kataja Basket haki kauden kolmannen Korisliiga-voittonsa Lapuan Kobrien vieraana koriluvuin 94–103 (48–58).

Joensuulaiset johtivat ottelua miltei alusta loppuun. Suurimmillaan vierasjohto kävi 19 pisteessä.

Sitkeästi mukana roikkunut Kobrat ei kuitenkaan luovuttanut, vaan hilasi itsensä moneen otteeseen yhden korin etäisyydelle. Noilla hetkillä Kataja oli kuitenkin tyly vieras eikä kertaakaan päästänyt Kobria rinnalle asti.

– Aika sellainen peli, mitä osasi odottaakin. Lapua pelaa kivaa hyökkäämistä, heillä on kiva paketti kasassa. Ei todellakaan helppo paikka pelata, Katajan pelintekijä Ilari Seppälä (19/4/8s) kehui.

Kobrien kasvatti Seppälä oli tyytyväinen joukkueensa esitykseen. Seppälä antoi tunnustusta etenkin norsunluurannikkolaiselle Guy Landry Edille, joka auttoi joukkuetta 15 pisteen verran. Edi saapui Suomeen vasta torstaina.

– Muutenkin keskiviikkona pelasimme kiihkeän ottelun Arisia vastaan kotona, nyt heti täällä. Pitää olla tyytyväinen, että olimme hyvin keskittyneenä täällä Lapualla.

Katajan voiton takeena toimi oiva heittotyöskentely. Vierasjoukkue osui Lapualla kolmoset 12/22. Puoliaikaan mennessä Kataja oli heittänyt ainoastaan kahdeksan ohiheittoa, tuloksena 58 pistettä.

– Olen todella tyytyväinen voittoon. Aloitettiin hyvin. mutta Lapua tuli aina peliin mukaan kovalla taistelulla. Heitettiin tänään hyvin ja se auttoi meidät vierasvoittoon, päävalmentaja Juha Sten mietti.

Kobrien päävalmentaja Lars Ekström syytti joukkojaan alun uinumisesta. Kataja pääsi heti alussa karkumatkalle, jota lapualaisjoukkue ei koskaan onnistunut kuromaan umpeen.

– Meidän pitää aina ottaa selvää, että osataanko pelata. Sitten kun huomataan, että osataan kyllä, niin homma alkaa kulkemaan. Turhan usein päästetään vastustaja karkumatkalle.

Katajan tehokkain oli 21 pistettä takonut Topias Palmi. 17 pistettä nostellut Tommi Huolila pelasi myös kauden parhaan ottelunsa.

Kobrien paras pistemies oli jälleen Khalil Smal, joka upotti 25 pistettä.

Kobrille huolta aiheuttaa keskiviikkona loukkaantuneen Michael Morsellin tilanne. Morsell on seurajohdon mukaan sivussa useamman viikon, jopa kuukausia. Kobriin ollaankin hankkimassa jo uutta ulkomaalaispelaajaa Morsellin korvaajaksi.

Ottelutilasto

Kouvot oli murskaava kotisalissaan

Hieman yskähdellen alkukauteen lähtenyt Kouvolan Kouvot alkaa esittää vakuuttavia otteita. Kouvot otti kauden kolmannen voittonsa, kun Uudenkaupungin Korihait vieraili Kouvolassa 102–73 (44–37).

Murskavoitto oli Kouvoille toinen peräkkäinen. Tiistaina Turussa Ura Basket kaatui 38 pisteellä.

Korihait ei onnistunut jatkamaan viikon hyvää vieraspelivirettään. Keskiviikkoinen voitto Lapualla oli enää muisto. Etenkin toinen puoliaika oli Kouvojen näytöstä.

Kouvojen ykkösnimi oli loistavaan vauhtiin hiljalleen pääsevä Brian Asbury. Kesken kauden hankittu ja viime kaudella Tampereen Pyrinnössä pelannut Asbury lähenteli tripla-tuplaa: 21 pistettä, 12 levypalloa ja kahdeksan syöttöä. Kouvoista myös E.C. Matthews tulitti hienosti 22 pistettä.

Korihaiden vaisun illan paras oli 17 pistettä ja 10 levypalloa taistellut Stephon Jelks.

Ottelutilasto

Karhu Basket katkaisi orastavan tappioputkensa

Kaksi edellistä otteluaan hävinnyt hallitseva Suomen mestari Kauhajoen Karhu Basket ei kolmatta kertaa putkeen hävinnyt, kun KTP-Basket kaatui Kotkassa lukemin 77–86 (39–­48).

Karhu Basket otti komennon ottelun alusta alkaen. KTP taisteli, vaan ei päässyt haastamaan kunnolla vierasjoukkuetta.

Karhu Basketin energinen Durrell Summers heitti ja ajoi 27 pistettä. Taistelija Rene Rougeau säesti Summersia 21 pisteellä.

Kotijoukkueen tehokkain oli sentteri Kevin Langford (17/5). Donte Thomas heitti puolestaan 15 pistettä.

KTP:lle tappio oli jo kauden kuudes yhdeksästä kamppailusta. Kauhajoen saldo on viisi voittoa ja kolme tappiota. Voitollaan Karhu Basket nousi sarjataulukon neljänneksi.

Ottelutilasto

 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia