22.7.2022 14:17 Lahti Basketball on solminut tulevan kauden kattavan sopimuksen 206-senttisen Karl Gamblen, 25, kanssa. Gamble siirtyy Lahteen Itävallasta ja hänellä on takanaan kolme kautta ammattilaisena Euroopassa.

Yliopistouransa Middle Tennessee Statessa pelannut Gamble on pelannut ammattilaisurallaan Itävallan lisäksi myös Luxemburgista ja Kyprokselta.
– Ison laiturin löytäminen oli yllättävän suuri haaste. Haussa oli motivoitunut ja hyvä persoona, joka täyttää suhteellisen tarkat pelilliset kriteerit. Kävimme kaikkiaan varmaan pari sataa nimeä läpi ennen kuin löysimme Karl Gamblen, päävalmentaja Pieti Poikola aloittaa seuran tiedotteessa.
– Gamble on monipuolinen iso pelaaja, jolla on tarpeeksi nopeutta laitureiden aktiiviseen puolustukseen ja palloscreenien vaihtamiseen sekä riittävästi voimaa ja kokoa post-painiin vitosia vastaan.
Gamblen sopimuksen myötä Lahti Basketballin joukkue on kasassa. Lahti Basketballilla on pelaajasopimukset Arttu Saarijärven, Henri Ventoniemen, Ricky Waxlaxin, Erik Sajantilan, Eemi Luukkosen, Roi Bymanin, Ville Tolosen, Eetu Lähdetniemen, Mirko Laitisen, Devon Thomasin, Michael Ertelin, Trejon Jacobin ja Karl Gamblen kanssa.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.