10.3.2016 Naisten Korisliigassa jo 13. kauttaan pelaava Juta Jahilo, 31, upotti uransa 1000. kahden pisteen korinsa eilisessä kotiottelussa Hyvinkään Pontevaa vastaan. Forssan Alkua edustava Jahilo on pelannut urallaan 282 runkosarjaottelua.
Jahilo rikkoi 1000 onnistuneen kahden pisteen heiton rajan kotiottelussa HyPoa vastaan. Kuva: Francois Perthuis.
Vuonna 2009 vuoden pelaajaksi valittu Jahilo oli kaikkien aikojen kahdestoista pelaaja, joka on runkosarjassa ylittänyt 1000 onnistuneen kahden pisteen heiton rajapyykin. Tällä kaudella 186-senttinen Jahilo on viimeistellyt 3,9 pistettä ottelua kohden 19 pelaamassaan ottelussa.
Eniten kakkosia runkosarjassa on upottanut Äänekosken Kenya Robinson (2997) ja hänellä on siis uusi tuhatluku tähtäimessä jo seuraavassa ottelussa.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.
Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.