Juri Heinämäki Bisonsin päävalmentajaksi

8.5.2023 16:43 Koripallon miesten I divisioona A:n menneellä kaudella voittanut ja Korisliigaan vuoden tauon jälkeen paluun tekevä Bisons Loimaa on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen Juri Heinämäen kanssa.

Kuva: Bisons

Jokioisilta kotoisin oleva Juri Heinämäki, 36, aloittaa ensimmäisen kautensa päävalmentajana Miesten Korisliigassa. Heinämäellä on vankkaa kokemusta aikuisten pääsarjoista, vaikka tulikaste Korisliiga-päävalmentajana tuleekin vasta tulevalla kaudella Bisonsin kanssa.

Forssan Alun naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajana menneellä kaudella toiminut Heinämäki on ehtinyt vaikuttaa Forssan lisäksi muun muassa Tampereen Pyrinnön akatemiassa usean vuoden ajan. Nuorehkon valmentajan uralle mahtuu myös visiitti KTP-Basketissa, jossa kaudella 2021-22 Heinämäki toimi miesten Korisliiga-joukkueen apuvalmentajana Roope Mäkelän aisaparina.

- Todella innoissani hyppään Bisonsin kelkkaan mukaan. Loimaalla paistaa tekemisen meininki ja halu sementoida paikka Korisliigassa. Päävalmentajana pääsen nyt ensimmäistä kertaa testaamaan myös omia kykyjäni ja näyttämään osaamistani Miesten Korisliigassa. Joukkueena tulemme rakentamaan pelimme puolustuksen ja vahvan yhteisen tekemisen varaan, Heinämäki kommentoi seuran tiedotteessa.

Bisonsin joukkueenjohtaja Heikki Perho on erittäin tyytyväinen uuden päävalmentajan löytymiseen.

- Jurin kanssa keskustelut olivat erittäin positiivisia ja saimme yhteisen sävelen muodostettua nopeasti. Juri sopii Bisonsin uuden Korisliiga-nousun pääkäskyttäjäksi mielestäni erinomaisesti. On myös tärkeää, että hän tuntee apuvalmentajana jatkavan Konsta Mastomäen entuudestaan, jotta sillä saralla ei tule yllätyksiä.

Kahdella edellisellä kaudella Bisonsin penkin päässä ”kakkosmiehenä” toiminut Konsta Mastomäki jatkaa tehtävässä myös tulevalla kaudella. Mastomäki aloittaa kesän aikana myös Koripalloliiton huippukoripallovalmentaja-tutkinnon, minkä myötä Mastomäki tarjoaa vielä vankempaa apua Korisliiga-joukkueen penkin päähän. 

Asiat

 
3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

Näytä lisää vastaavia