8.6.2021 09:29 Korisliiga-paluuseen valmistautuva LoKoKo Bisons on solminut 1+1-mallisen sopimuksen viime kaudella Ura Basketissa pelanneen Joona Airenteen kanssa.
22-vuotias Airenne on Ura Basketin kasvatti, joka on edustanut koko uransa kasvattajaseuraansa. Airenne on ollut mukana nostamassa kaarinalaisjoukkuetta aina I divisioona B:stä Korisliigaan asti.
Viime kausi oli laiturin tehokkain Korisliigassa, kun hän viimeisteli ottelukohtaisiksi keskiarvoikseen 4,2 pistettä ja 2,1 levypalloa. Airenne on pelannut 42 nuorten maaottelua.
- Kaipasimme isoon päähän vielä suomalaisvahvistusta ja Joona sopii kriteereihin loistavasti. Hän on iso, mutta liikkuva ja monipuolinen pelaaja. Keskustelujemme jälkeen huomasimme äkkiä, että Joona on erittäin motivoitunut kehittymään edelleen paremmaksi ja näin ollen neuvotteluja oli helppo jatkaa sopimukseen saakka, joukkueenjohtaja Heikki Perho sanoo seuran tiedotteessa.
Bisonsin pelaajasopimukset tulevalle kaudelle: Vesa Heinonen, Juho-Matti Henttonen, Eemeli Hollo, Teemu Knihtinen, Thomas Vehmanen, Sami Tahvanainen ja Joona Airenne.
Korisliiga-seurojen sopimustilanteet >
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.