1.7.2019 12:25 Korisliigaan noussut Lahti Basketball on tehnyt vuoden sopimuksen viime kaudella joukkuetta edustaneen Jarred Jonesin, 26, kanssa.

Jones oli päättyneellä kaudella joukkueen paras pisteissä sekä levypalloissa. Kuva: Ville Vuorinen
Jones oli Divari A:n mestaruuteen päättyneellä kaudella joukkueen paras niin pisteissä (18,8) kuin levypalloissa (9,8). Jones onnistui myös mainiosti Suomen Cup otteluissa Korisliigan kärkijoukkueita KTP:tä ja Salon Vilpasta vastaan viimeistellen kahdessa ottelussa keskimäärin 18,8 pistettä ja 11 levypalloa.
Loyolan yliopistosta valmistunut Jones saapui Lahteen yhden Saksassa vietetyn kauden jälkeen.
- Jarred ihastutti viime kaudella yleisöä ja on hienoa, että hän päätti jatkaa uraansa meillä. Ensinnäkin hän tuo jatkuvuutta seuran toimintaan ja toisena asiana hän tuo meille erilaisia vaihtoehtoja niin hyökkäykseen kuin puolustukseen. Hienoa päästä jatkamaan töitä hänen kanssaan, kommentoi Jonesin paluuta joukkueen päävalmentaja Petri Velling seuran nettisivuilla.
- On hienoa palata takaisin Lahteen. Viime kaudesta jäi hienoja kokemuksia hienojen pelaajien kanssa. Korisliiga on sarjana kovempi, mutta pelasimme pari ottelua liigajoukkueita vastaan viime kaudella, joten tiedämme pystyvämme haastamaan heitä myös liigassa. Tavoitteena on mestaruus viime kauden tapaan, kommentoi Jones paluutaan Lahteen.
- Meille on tärkeää, että joukkueessa on jatkuvuutta. Aloitimme keskustelut Jarredin paluusta jo ennen kauden päättymistä. Hän on pidetty henkilö joukkueen keskuudessa. Todellinen ammattilainen. Olen iloinen, että saimme asian nyt pakettiin, kommentoi toiminnanjohtaja Roope Suonio.
Lahti Basketballilla on sopimukset Jarred Jonesin, Tuomas Hirvosen, Vesa Mäkäläisen, Arttu Saarijärven, Aleksanteri Aholan, Roi Bymanin, Otto Aallon, Eemeli Lampenin ja päävalmentaja Petri Vellingin kanssa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.