31.5.2018 14:54 Päättyneellä kaudella pronssia napannut Hyvinkään Ponteva on tehnyt jatkosopimukset Iina Keski-Saaren sekä Silja Kiiskisen kanssa.
Iina Keski-Saari jatkaa HyPon vihreävalkoisissa väreissä myös tulevalla kaudella. Kuva: Ville Vuorinen
Iina Keski-Saari, 20, pelasi toistaiseksi tehokkaimman liigakautensa kevään pronssiin päättyneellä kaudella. 184-senttinen laituri kirjasi noin 18 minuutissa ottelua kohti 5,1 pistettä, 3,3 levypalloa ja yhden syötön.
– On kiva jatkaa paikkakunnalla, missä panostetaan myös naisten korikseen ja missä fanit ovat aktiivisesti mukana ottelutapahtumissa. Täällä olen päässyt kehittymään hyvässä valmennuksessa ja toivon kehityksen jatkuvan, kommentoi Lapuan Korikobrista koristaipaleensa aloittanut Keski-Saari seuran tiedotteessa.
185-senttinen sisäpelaaja Silja Kiiskinen on niinikään tuttu kasvo HyPon vihreävalkoisissa. 20-vuotiaalle Kiiskiselle tuleva kausi on Keski-Saaren tapaan kolmas Hyvinkäällä. Helsingin NMKY:n kasvatti tilastoi päättyneellä kaudella 25 ottelussa keskimäärin 2,4 pistettä ja 2,3 levypalloa.
– Odotan innolla tulevaa kautta ja uusia haasteita. Hyvinkäällä jatkaminen ei ollut vaikea päätös, sillä viimeiset kaksi vuotta ovat olleet ihan huikeita. Huipputyyppien ympäröimänä ja hyvässä valmennuksessa on kiva jatkaa. Unohtamatta kannattajien horjumatonta tukea. Nähdään siis Martinhallilla myös ensi vuonna, Kiiskinen odottaa.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.
Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.
Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.