Huima kolmen ottelun voittoputkessa, ennakkosuosikit vahvoilla Korisliigassa

10.1.2015 Naisten Korisliigan vuoden 2015 ensimmäisenä pelipäivänä, olivat ennakkosuosikit vahvoilla. Tampereella Äänekosken Huima haki kolmannen perättäisen voittonsa ja säilytti paikkansa sarjataulukon kolmantena. Kierroksen ainoa yllätys nähtiin Vimpelissä, missä Veto voitti uusien vahvistusten debyyttiottelussa Hyvinkään Pontevan tiukan taistelun jälkeen.

Kenya Robinson on edelleen Korisliigan tehokkaimpia vahvistuksia. Tällä kertaa tämän sai todeta Tampereen Pyrintö.

Catz-luotsi Haakana oli tyytyväinen suojattiensa esitykseen isossa kotivoitossa Riennosta.

Niina Laaksonen oli jälleen kerran oma itsensä vierasvoitossa Tapiolan Hongasta. Tuloksena henkilökohtaiselle tilastoriville tupla-tupla.

Keira Peak oli jälleen kerran oivalla pelipäällä, PeKan voittaessa kotonaan Forssan Alun. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa

Äänekosken Huima aloitti koripallovuoden 2015 omalta osaltaan samoilla sävelillä kuin se edellisen lopetti. Joukkue kävi hakemassa Pyynikin palloiluhallilta kolmannen perättäisen voittonsa, kun se kaatoi kotijoukkue Pyrinnön lukemin 87-80 (49-42).

Vierailija Huiman kantavina voimina toimivat totuttuun tapaan yhdysvaltalaistrio, kirkkaimpana tähtenään Michaela Houser (28 pistettä/4 levypalloa/4 syöttöä). Kolmikon loistavan suorituksen täydensivät tupla-tuplat naiseen urakoineet Chandra Harris (20/12) ja lähes pitelemätön irtopalloissa ollut Kenya Robinson (20/17/3 riistoa).

Vierailijoilta kaksinumeroisiin pisteisiin ei yltänyt muita pelaajia, mutta takamies Noora Lakaniemi tarjosi laadukkaat puoli tuntia tukea edellä mainitulle triolle, viimeistellen 9 pistettä, haalien 4 levypalloa ja tarjoten yhden koriin johtaneen syötön puolituntisensa aikana.

Kotijoukkue Pyrinnön riveistä esille astui vahvaa kautta pelaava takamies Meral Bedretdin, joka pussitti 23 pistettä, jakoi 3 koriin johtanutta syöttöä, haki 5 levypalloa ja riisti pelivälineen itselleen kolmesti. Takuuvarmaa työtä tekivät myös jenkkikaksikko Jessica Schroll (21/11 levypalloa/4 syöttöä) ja Brittany Hedderson (10/11/4), jotka molemmat suoriutuivat tupla-tuplan arvoisesti.

Ottelutilastot: Pyrintö-Huima

Catz neljän voiton putkessa

Lappeenrannan Catz on palannut alkukauden tasolleen Peli-Karhuille kokemansa tappion jälkeen. Lauantain kierroksella hallitsevan mestarin jalkoihin jäi Turun Riento, jonka Catz voitti Lappeenrannan urheilutalon yleisön edessä lukemin 94-54 (51-19).

- Olen todella tyytyväinen. Kaikki debytantista konkareihin pelasivat hienosti ja sen seurauksena saimme hyvännäköistä koripalloa, summasi Catz-luotsi Mika Haakana.

Kotijoukkuen riveistä tehokkainta jälkeä tekivät Chandrea Jones (13/7/9), joka jäi jopa harmittavan lähelle tripla-tuplan saavuttamista. Oivalla pelipäällä olivat myös Elena Reshetko (18/5/3) sekä Korisliigan kuluvan kauden luotettavimpiin suorittajiin lukeutuva Alexandria Anderson (15/5/2).

Vierailijoiden pisteykkösenä ja ainoana todellisena syömähampaana toimi jälleen kerran Shafontaye Myers, joka upotti sukan pohjalle 23 pistettä, ja riisti pelivälineen neljästi vajaan 30 minuutin peliaikansa aikana. Amber Moore pääsi 10:llä pisteellään myös kaksinumeroisiin lukemiin.

Ottelutilastot: Catz-TuRi

ToPo palasi voittokantaan Honkaa vastaan

Torpan Pojat säilytti paikkansa iskuetäisyydellä sarjataulukon neljännellä sijalla, kun se voitti Tapiolan urheiluhallissa kotijoukkue Hongan luvuin 95-83 (45-35). Kotijoukkueelle tappio oli neljäs perättäinen.

Vierailija ToPon vakuuttavimmasta suorituksesta vastasi 30 pistettä nakuttanut Dionne Pounds. Pisteiden lisäksi Pounds keräsi tililleen myös 10 levypalloa, 6 koriin johtanutta syöttöä, ja ennätti riistämään pallon kuudesti. Tupla-tuplaan ylsivät myös Heta Korpivaara (29/12/4), sekä totuttuun tapaan Niina Laaksonen (16/10).

Kotijoukkueen kovimmista esityksistä vastasivat tuttuun tapaan Jennifer Schlott (26/6/4), sekä iloisella heittopäällä kaaren takaa ollut Sara Rokkanen (19/7).

Ottelutilastot: Honka-ToPo

Peli-Karhut Alkua terävämpi kotihallissaan

Steveco Areenan yleisö sai nauttia kotijoukkueen voitosta hienon päätösneljänneksen siivittämänä, kun PeKa kaatoi Forssan Alun lukemin 73-61 (34-31). Viimeiselle kymmenminuuttiselle lähdettiin vielä vierailijoiden johtoasemassa, mutta dominoivan 27-11 –jakson seurauksena päätössummerin soidessa voittoa juhlivat kotkalaiset.

Kotijoukkueen terävintä kärkeä lauantaina olivat joukkueen amerikkalaisvahvistukset Keira Peak (17/11), Jasmine Gill (18/13), sekä Natasha Thames (18/17), joista jokainen kirjautti nimiinsä tupla-tuplan.

Vierailijoiden riveistä itsensä esille nostivat vahvasti jälleen kerran esiintynyt Sarah Hansen (17/11), sekä ottelussa isoimman minuuttimäärän (37:43) urakoinut Hanna Vapamaa (12/8).

Ottelutilastot: PeKa-FoA

Vimpelin tuoreet vahvistukset vahvoja voitossa

Vimpelin Veto paranteli tilannettaan sarjan häntäpäässä, kun se voitti kierroksen tiukimmassa ottelussa Hyvinkään Pontevan lukemin 78-75 (38-39). Kotijoukkue nousi voiton turvin sarjataulukon kahdeksannelle sijalle, yhden voiton Forssan yläpuolelle.

Kotijoukkueen ykköstähtenä toimi debytanteista huolimatta tuttu nimi, kun Breanna Salley nakutti taululle 19 pistettä, repi 10 levypalloa ja jakoi 3 koriin johtanutta syöttöä. Uusista tuttavuuksista vakuuttavampaan jälkeen kykeni laituri Korinne Campbell, joka urakoi vajaat 37 minuuttia, ja tehtaili tupla-tuplan pussittaen 18 pistettä ja kahmien 14 levypalloa.

Vierailijoiden kuumin nimi oli totuttuun tapaan Taru Tuukkanen, joka oli jälleen kerran vaarallinen joka puolella kenttä. 22 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa on tilastorivi, joka saa kateelliseksi kovemmankin luokan tähden. Tuukkasen takana tehokkainta tukea tulostaululle tarjosivat Titta-Riina Lepistö (16) ja Moona Hämäläinen (13).

Ottelutilastot: ViVe-HyPo
 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia