16.12.2023 20:00 Naisten Korisliigassa pelattiin yksi ottelu. Peli-Karhut kaatoi Pyrinnön Tampeereella 94-71 (52-28).
Roosa Kosonen lukeutui Peli-Karhujen parhaimmistoon. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Peli-Karhujen alku ottelulle oli vahva. Kymmenen pisteen putki johdatti joukkueen ensimmäiselle tauolle johdossa 26-10.
Vielä ennen puoliaikaa johto kasvoi 24 pisteeseen.
PeKa oli parempi myös kolmannella jaksolla ja suurimmillaan joukkueen johto kävi 33 pisteessä. Pyrintö onnistui päätösjaksolle kaunistelemaan lukemia, mutta kotkalaisryhmä nappasi neljännen peräkkäisen voittonsa.
- Olemme pelanneet viime aikoina pääsääntöisesti hyvää korista. Ensimmäinen 12-13 minuuttia oli puolustus- ja levypallopeliltä sekä intensiteetiltä kauden parasta peliä. Meitä helpotti toki se, että Pyrinnöltä puuttui tärkeä edun luoja, Peli-Karhujen päävalmentaja Mika Haakana kommentoi.
Da’Nasia Hood oli ottelussa pitelemätön. Hän sai kasaan 37 pistettä ja kymmenen levypalloa. Roosa Kosonen 17/8 tarjosi tulitukea. Pyrinnöstä Saana Kujala ylsi 16 pisteeseen.
Pyrinnölle ottelu oli viimeinen ennen joulutaukoa. PeKa kohtaa vielä keskiviikkona Forssan Alun.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.