Heta Äijänen vahvistamaan Pyrintöä

3.7.2024 10:06 Tampereen Pyrintö on solminut kautta 2024-25 koskevan sopimuksen kasvattajaseuraansa palaavan vuonna 1997 syntyneen Heta Äijäsen kanssa.

Kuva: Ville Vuorinen

Isona laiturina pelaava 186-senttinen Heta Äijänen teki naisten Korisliiga-debyyttinsä Pyrinnössä syksyllä 2014 ja on pelannut Suomessa pääsarjatasolla myös Catzin, Huiman, FoA:n ja Kouvottarien riveissä yhteensä seitsemän kauden ja 182 liigaottelun verran. Kaudet 2018-20 Äijänen pelasi Saksan Bundesliigassa Donau-Riesín joukkueessa ja kauden 2021-22 hän aloitti Espanjan kakkosliigan Maresmessa siirtyen kesken kauden Islantiin Valurin joukkueeseen. Viime kaudella Forssassa Äijänen kirjautti keskimäärin pelaamissaan 27:34 minuutissa tilastot 8,5 pistettä ja 4,4 levypalloa per ottelua. Hetalla on uratilastoissaan myös yhteensä 33 maaottelua WU16- ja WU18-joukkueissa.

- Hän tuo meille paljon kokemusta niin kotimaan kuin ulkomaankin kentiltä. Hienoa saada Hetan kaltainen laadukas suomalainen pelaaja mukaan joukkueeseen! päävalmentaja Petteri Molenius kommentoi.

- On hienoa päästä pelaamaan omaan kasvattajaseuraan! Pyrinnössä on naisten puolella tehty hyvää työtä viimeisten vuosien aikana ja se varmasti jatkuu ensi kauden aikana. Pyrin itse tuomaan joukkueeseen kokemusta ja erilaista optiota peliin. Nähdään Pyynikillä! Äijänen iloitsee sopimustaan.

Henkilöt

 
15.2.2025 20:46 Naisten Korisliiga

Pyrintö avasi voittotilinsä ylemmässä jatkosarjassa - FoA kavensi eroa Vetoon

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.

14.2.2025 20:02 Naisten Korisliiga

EBT jatkoi vahvaa menoaan alemmassa jatkosarjassa

Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.

13.2.2025 21:31 Naisten Korisliiga

Kouvottaret katkaisi ToPo:n voittokulun

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta yhdellä ottelulla. Ylemmän jatkosarjan kamppailussa Kouvottaret kaatoi kotonaan ToPo:n 105-74.

12.2.2025 17:00 Koripalloliitto

OKM: Korisliigojen koronatuista ei takaisinperittävää

Opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmoittanut, että se ei peri takaisin vuonna 2021 Korisliiga ja Naisten Korisliiga -seuroille suunnattuja koronatukia.

11.2.2025 15:04 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 naisten Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Tyson-Thomasille jo kauden kolmas.

6.2.2025 12:07 Naisten Korisliiga

Arttu Tammi ja ToPon naiset jatkosopimukseen

ToPon valmennuspäällikkö ja naisten päävalmentaja Arttu Tammi on käyttänyt sopimuksessa olleen option kahdesta lisäkaudesta Torpan Poikien kanssa. Sopimukseen sisältyy naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajan tehtävät sekä koko seuran valmennuspäällikön tehtävät.

1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

29.1.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Ylemmässä jatkosarjassa tiukkaa - alemmassa voitot BC Nokialle ja HBA Märskylle

Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.

27.1.2025 10:43 Naisten Korisliiga

Walker vahvistamaan Vimpelin Vetoa

Vimpelin Vedon naisten Korisliiga-joukkueen pelaajapula saa helpotusta, kun yhdysvaltalainen Destinee Walker, 28, saapuu vahvistamaan joukkuetta.

24.1.2025 17:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

Näytä lisää vastaavia