17.3.2022 09:47 Helmi Tulonen oli jälleen Carugaten ykkösnimi, mutta tällä kertaa se ei riittänyt voittoon. Silja Viita pääsi Ruotsissa juhlimaan voittoa.
Helmi Tulosen pistetehtailu ei riittänyt kantamaan Carugatea voittoon. (Kuva: Ville Vuorinen)
Helmi Tulosen 19 pistettä eivät riittäneet siivittämään Carugatea voittoon, kun se hävisi Udinelle 51-83 (24-39). Tulonen tilastoi lisäksi kuusi levypalloa ja kaksi syöttöä. Carugate on Serie A2:ssa yhdeksäntenä.
Ottelutilastot
Silja Viidan IK Eos palasi voittojen tielle Ruotsin liigassa voitettuaan Boråsin 91-85 (45-46). Viidan saaliiksi kirjattiin seitsemän pistettä, kolme levypalloa ja syöttö. Voitto ei kuitenkaan riittänyt pitämään IK Eosin pudotuspelihaaveita elossa, vaan joukkue tulee jäämään pudotuspelien ulkopuolelle.
Ottelutilastot
Marianne Kalinin Bembibre koki kotonaan niukan 59-60 (31-29) -tappion Espanjan pääsarjassa. Kalin merkkautti ottelussa viisi pistettä ja kahdeksan levypalloa.
Ottelutilastot
Ebba Pekosen Maresme jäi ensimmäisellä puoliajalla pahasti Racan jalkoihin hävitessään LF Challengessa 44-81 (13-36). Pekosen tilastoriville merkittiin kolme pistettä, syöttö ja riisto. Maresme on sarjassa viimeisenä.
Ottelutilastot
Saksassa pistettiin viime viikonlopun jälkeen runkosarja päätökseen aikataulusyistä, vaikka kaikkia pelejä ei saatu pelattua. Sofia Pelanderin Herner TC sijoittui runkosarjassa kolmanneksi. Anniina Äijäsen Royals Saarlouis oli kahdeksas selviten viimeisenä joukkueena pudotuspeleihin. Näin Elina Koskimiehen ja Anissa Poundsin edustaman Angels Nördlingenin kohtaloksi jäi jäädä ensimmäisenä joukkueena pudotuspelien ulkopuolelle.
Helmi Tulosella, 24, oli monivaiheinen kausi Italian Serie A1:n Le Mura Luccassa. Tuloselle jäi kauden jälkeen hieman hämmentyneet tunnelmat.
Viime kaudella Espanjan liigan Bembibressä pelannut Anniina Äijänen, 27, vaihtaa seuraa. Äijänen palaa tuttuun ympäristöön, kun hän on tehnyt sopimuksen sarjanousija Universitario Ferrolin kanssa.
Anissa Pounds pelasi toisen kautensa Saksan Bundesliigan Angels Nördlingenissa ja oli tyytyväinen kauteen, vaikka joukkueen tavoite jäi saavuttamatta. Pounds oli jälleen joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.
Linda-Lotta Lehtoranta pääsi juhlimaan Saksan mestaruutta, kun Keltern pyyhkäisi finaalisarjan suoraan kolmessa pelissä. Awak Kuierin Reyer Venezian kausi Italiassa päättyi välieriin.
Linda-Lotta Lehtorannan Keltern on enää voiton päässä Saksan mestaruudesta. Awak Kuierin Reyer Venezia piti puolestaan finaalihaaveensa elossa Italiassa.
Saksan Bundesliigassa alkoivat finaalit ja Linda-Lotta Lehtorannan Keltern nappasi avausvoiton. Awak Kuierilla puolestaan alkoivat välierät Italiassa.
Linda-Lotta Lehtorannan Keltern eteni Saksan Bundesliigan finaaliin. Sofia Pelanderin Norrköping puolestaan jäi voiton päähän finaalista Ruotsissa.
Awak Kuierin Reyer Venezia eteni suoraan kahdella voitolla Italian Serie A1:n välieriin. Sofia Pelanderin Norrköping Dolphins on voiton päässä Ruotsin SBL Damin finaalipaikasta.
Italiassa pudotuspelit alkoivat Awak Kuierin Reyer Venezian osalta voittoisasti ja Linda-Lotta Lehtorannan Keltern otti otteen finaalipaikasta Saksassa. Marianne Kalinin kausi Espanjassa päättyi nousujuhliin.
Awak Kuierin Reyer Venezia ei pystynyt haastamaan Italian cupin finaalissa Schiota ja kanaalikaupungin joukkueen oli tyydyttävä cup-hopeaan.
Awak Kuier iski donkin, kun Italiassa vietetään cup-viikonloppua. Kuierin Reyer Venezia raivasi tiensä myös cup-finaaliin. Saksassa Linda-Lotta Lehtorannan Keltern eteni jatkoon pudotuspeleissä ja Anissa Pounds pamautti peräti 30 pistettä, mutta Angels Nördlingenin kausi tuli päätökseen.
Marianne Kalinin Ferrol varmisti Espanjan LF Challengen voiton ja sitä kautta suoran nousun Liga Femeninaan. Sofia Pelanderin Norrköping Dolphins eteni välieriin ja Saksassa starttasivat pudotuspelit.
Awak Kuierin Reyer Venezian urakka EuroCupissa päättyi välierävaiheeseen, kun se taipui yhteistuloksella 118-134 Galatasaraylle. Ruotsissa pudotuspelien suomalaiskohtaamisessa Sofia Pelander pääsi juhlimaan avausvoittoa.
Ruotsin liigan puolivälierissä nähdään suomalaisittain mielenkiintoinen ottelupari, kun Sofia Pelanderin Norrköping Dolphins kohtaa Lotta Vesiluoman Alvikin.
Linda-Lotta Lehtorannan Keltern saalisti viikonloppuna Saksan cupin pronssia. Marianne Kalinin Ferrol on enää voiton päässä suorasta noususta Espanjan liigaan.
Saksassa alkavat kauden ratkaisuhetket, kun viikonloppuna pelataan cupin lopputurnaus ja ensi viikolla alkavat pudotuspelit. Linda-Lotta Lehtorannan Keltern kuuluu kummassakin voittajasuosikkeihin.
EuroCupin välierät käynnistyivät Awak Kuierin edustaman Reyer Venezian osalta torstaina turkkilaista Galatasarayta vastaan. Venezia joutuu lähtemään toiseen osaotteluun 25 pisteen takamatkalta.
Awak Kuier ja Helmi Tulonen loistivat Italian Serie A1:n viikon otteluissa molempien rikkoessa 20 pisteen rajan. Saksassa saatiin runkosarja pakettiin ja mestaruustaistelua jatkaa neljä suomalaispelaajaa.
Linda-Lotta Lehtoranta, Anissa Pounds ja Venla Varis ylsivät kaksinumeroisille pisteille Saksassa ja Awak Kuier sekä Helmi Tulonen esiintyivät vahvasti Italiassa. Alkukauden Tshekin liigassa KP Brnon joukkueessa pelannut Sofia Pelander pelaa loppukauden Ruotsissa Norrköping Dolphinsin riveissä.
Awak Kuier heitti 12 pistettä, kun hän oli siivittämässä Reyer Veneziaa EuroCupin välieriin. Reyer Venezia kaatoi Elitzur Ramlan kahden osaottelun yhteispistein 134-128.