Gonzalvez ja Kotti jatkavat Hongassa

29.5.2024 09:43 Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut jatkosopimukset David Gonzalvezin ja Tuukka Kotin kanssa.

Tuukka Kotti palaa Korisliiga-parketeille. Kuva: Ville Vuorinen

 Divarikaudella 2023-24 herrasmiesten tekeminen näkyi toki myös tilastoissa. Tuukka Kotti tehtaili tupla-tuplan jos toisenkin ja ottelukeskiarvoksi kirjattiin kauden aikana 11,7 pistettä, 8 levypalloa ja 3,2 syöttöä. Pelintekijä Gonzalvezin tasaisen varma tekeminen merkittiin tilastoihin rivillä 15,8 pistettä, 5,5 levypalloa ja 5,5 syöttöä ottelua kohden.

- Tapiolan Hongasta on tullut minulle yhteisö, joka on tärkeä ja todella lähellä sydäntäni. Intoa ja motivaatiota riittää edelleen pelaamiseen ja haluan olla myös muilla tavoilla tukemassa Honkaa kehittymään seurana ja organisaationa. Olen kiitollinen Hongalle tästä mahdollisuudesta ja ilolla jatkan työtäni täällä! Kotti kommentoi seuran tiedotteessa.

- Kauden tavoitteena on rakentaa nöyrää, ahkeraa ja iloista tekemisen kulttuuria joukkueeseemme ja osoittaa että Honka kuuluu Korisliigaan. Roolini joukkueessa tulee olemaan kokemuksen ääni ja toiveena on että joukkueemme nuorien pelaajien kehitys jatkuu niin, että ne vie tämän kauden aikana multa mahdollisimman paljon minuutteja, hän jatkaa.

- Ennen viime kautta olin tilanteessa, jossa etsin mahdollisuutta jatkaa uraani Korisliigassa. Sellaista mahdollisuutta, joka sopisi koko perheelleni täällä. Keskustelimme Hongan tavoitteista Tuukan kanssa ja pian keskustelua käytiin valmennuksen kanssa myös. Kaikki tapahtui lopulta nopeasti ja löysin paikan, joka sopi täydellisesti minulle ja perheelleni. Sellaista en unohda. Olemme kokeneet koko seuran puolesta kuuluvamme Honka-perheeseen alusta asti. Nautin pelaamisesta menneellä kaudella. Joukkue haastaa ja on yhtenäinen, se tuntuu ja näkyy. Pelaamme tosissamme, mutta joukkueeseen on koko ajan kuulunut hyvä huumori ja siihen yhdistelmään Coach Heinonen on suuri syy. Se on harvinaista ja arvostettavaa, David Gonzalvezin taustoittaa.

Päävalmentajana jatkava Aapo Heinonen on tyytyväinen avainpelaajien jatkosopimuksista.

- Daven ja Tuukan jatkosopimukset ovat loistava uutinen. He tuovat pelitaitojensa lisäksi paljon johtajuutta sekä kokemusta, jota nuori joukkue tarvitsee. Tämän lisäksi molemmat ovat urallaan vaiheessa, jossa muiden auttaminen eteenpäin ja joukkueen hyvä, on omia tilastoja tärkeämpää.

Asiat

 
4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

Näytä lisää vastaavia