FoA, Catz ja HyPo voitokkaita

1.3.2017 Forssan Alku murskasi kotonaan Äänekosken Huiman Naisten Korisliigan keskiviikkokierroksella lukemin 95-59 (39-26), Lappeenrannan Catz nousi puolestaan vierasvoittoon Kouvottarista luvuin 69-80 (45-29) ja Hyvinkään Ponteva kukisti Espoo Basket Teamin vieraskentällä 59-66 (30-39).

Ashley Clark oli pitelemätön Huiman kaadossa.

Chandrea Jones johdatti Catzin voittoon Kouvolassa.

HyPo kasvatti voittoputkeaan EBT:n kustannuksella. Kuvat: Francois Perthuis, Matti Koskinen.

Kotijoukkue aloitti ottelun väkevästi vieden avausminuutit 8-0, jonka jälkeen Huima nousi iholle ja pysyi rinnalla lähes jakson loppuun. Eilen siirtorajan umpeutuessa Huimasta Alkuun siirtynyt Robin Murphy (9/8) kuritti kuitenkin ex-joukkuettaan onnistumisilla ja ensimmäinen neljännes meni emännille 19-11.

Toisella jaksolla Alku repi eron neljän onnistuneen kolmen pisteen heiton jälkeen 14 pisteeseen ja puoliajalle Feeniksissä mentiin tilanteessa 39-26.

Puoliajan jälkeinen kymmenminuuttinen oli kohtalokas vierasjoukkueelle. FoA:n johto kasvoi nopeasti yli kahdenkymmenen pisteen Kiona Johnsonin (26/2/7 syöttöä) ja Ashley Clarkin (32/7) onnistumisilla. Jakso päättyi 74-43 -kotijohtoon, eikä päätösneljännekselle kotiyleisölle jäänyt suurempaa jännitystä, kuin Alun omien pelaajien onnistumiset.

Huimalta kaksinumeroisille pisteille ylsivät Karoliina Rytkönen (14/1/5 riistoa) sekä tupla-tuplan urakoinut Batabe Zempare (11/14).

Lisätiedot: Ottelutilastot

Catzin takaa-ajo toi tulosta

Kouvolassa tasaisena edenneen avausneljänneksen (16-15) jälkeen kotijoukkue painoi kaasua ja kaahasi suurimmillaan 21 pisteen johtoon upotettuaan kuusi kolmosta toisella jaksolla. Nyshia Hammondsin buzzer-beaterilla kotijohto oli puoliajalle mentäessä 45-29.

Kolmannella kymmenminuuttisella Chandrea Jones (32/6) ja Elena Reshetko (14/9) ottivat ”Kissalauman” reppuselkäänsä, mutta kotijoukkue piti johtonsa ja viimeiselle neljännekselle Mansikka-aholla lähdettiin kutkuttavassa yhdeksän pisteen kotijohdossa.

Catz vei päätösneljänneksen alun nimiinsä 8-0, josta vieraat saivat boostia, kotijoukkueen puolestaan hermoillessa. Lopulta etenkin Jonesin ja Reshetkon hyökkäyspään onnistumiset olivat Kouvottarille liikaa ja 8-28 viimeisen kympin vienyt Catz korjasi sarjapisteet mukaansa.

Kouvottarien tehokkaimmat olivat Jacqueline Luna-Castro (24/5) sekä 11 pistettä upottanut Ida Myllyoja. Voittajilta edukseen esiintyi lisäksi Valencia McFarland (11/7/6).

Lisätiedot: Ottelutilastot

EBT piti HyPon tiukilla

EBT:n ja HyPon välinen ensimmäinen neljännes eteni tunnustelevissa merkeissä ja toiselle jaksolle mentiin lopulta lukemissa 14-17. Veera Puustinen (6/0) repi eron vieraiden hyväksi 11 pisteeseen toisen kympin alkajaisiksi kahdella kolmosellaan ja Pontevan johto säilyi yhdeksässä pisteessä puoliaikaan asti (30-39).

Kotijoukkue nousi Lotta Aaltosen (14/9) ja muhkean tupla-tuplan keränneen Tierra Hendersonin (23/16) heiluttaessa tahtipuikkoa kolmannella jaksolla hätyyttelemään HyPon johtoasemaa kahden pisteen päähän, mutta Niina Laaksosen (11/9) korit pitivät vieraat johdossa.

HyPo pysyi kuskin paikalla viimeisellä neljännekselläkin, vaikka EBT nousi neljän pisteen päähän vielä reilut kolme minuuttia ennen loppua, mutta sarjakärki ei taipunut, vaan Bria Gossin (17/4) henkilökohtaiset ratkaisut takasivat voiton hyvinkääläisille.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia