18.4.2022 11:20 Naisten Korisliigan finaalit alkavat tänään Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Ruutu näyttää kaikki ottelut suorana kanavillaan.

Kouvottaret jahtaa Rashida Timbillan johdolla seurahistorian ensimmäistä Suomen mestaruutta. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Naisten Korisliigan mestaruutta juhlitaan tänä keväänä Kymenlaaksossa. Finaalisarjassa kohtaavat Kouvolan Kouvottaret ja Kotkan Peli-Karhut. Kaupunkien väliset lyhyet välimatkat antavat yleisölle paremmat mahdollisuudet saapua paikan päälle, joka tulee näkymään pelien tunnelmassa.
- Tunnelmaa tulee varmasti olemaan molemmilla paikkakunnilla hieno. Molemmat joukkueet tulevat varmasti saamaan lisäenergiaa yleisön tuesta, Kouvottarien päävalmentaja Joona Frimodig sanoo.
Kouvottaret on pelannut pudotuspeleissä toistaiseksi todella vakuuttavasti. Avauskierroksella se pudotti Hongan otteluvoitoin 2-0. Välierissä ToPo:sta ei ollut lopulta joukkueelle vastusta vaan se eteni finaaliin 3-0.
Kouvottarien peli on parantunut sen jälkeen, kun se nappasi riveihinsä Taeler Deerin. Pudotuspeleissä joukkueen tähtenä on häärinyt Rashida Timbilla. Hienoja otteita ovat esittäneet myös Sarah Toeaina ja Henriikka Vähäuski.
Finaalisarjassa on vastakkain kaksi sarjan parasta joukkuetta pistekeskiarvolla mitattuna. Puolustuspeli tuleekin olemaan isossa roolissa, kun mestaruutta ratkotaan.
- Puolustuspelaaminen tulee olemaan merkittävässä roolissa. Mitä enemmän me saamme stoppeja ja päästään juoksemaan kenttää niin sitä vahvemmilla me olemme. 1vs1 puolustuksessa kaarella sekä sisällä on pärjättävä ettei PeKa pääse edun jälkeen liikuttamaan palloa jolloin ollaan pesukoneessa. Palloskriini puolustus on myös iso tekijä tämän sarjan voiton kannalta, Frimodig päättää.
Peli-Karhut pääsi pudotuspeleihin ykkössijoitettuna, joten se pääsee finaalisarjaan kotiedun tuoman edun turvin. Joukkueen päävalmentaja Mika Hartonen ei kuitenkaan osaa suoraan sanoa kuinka ison edun PeKa siitä saa, sillä molemmat joukkueet ovat pelanneet loistavasti myös vieraskentällä.
Kotkalaisryhmä pudotti puolivälierissä Forssan Alun suoraan 2-0. Se joutui kuitenkin koville HBA:ta vastaan ja eteni finaaleihin rankan sarjan pääteeksi otteluvoitoin 3-2.
PeKa tavoittelee jo neljättä peräkkäistä Suomen mestaruuttaan ja joukkueessa on hyvät tunnelmat finaalisarjan alla.
- Kaikki tullaan laittamaan likoon. Peleissä tulee olemaan varmasti hieno tunnelma. Hallit täyteen ja kannattajilla on lyhyt matka tulla myös vieraspeleihin.
Naomi Davenport on pelannut hienot pudotuspelit. Lisäksi joukkueesta löytyy paljon tähtiä Zykera Ricen ja Linda-Lotta Lehtorannan johdolla. Kokoonpano on laaja, josta on varmasti hyötyä erityisesti pitkässä pudotuspelisarjassa.
Keskinäiset kohtaamiset on tällä kaudella merkitty kotkalaisille 3-1. Viimeisimmän ottelun vei kuitenkin Kouvottaret.
Puolustuspelillä on myös Hartosen mukaan iso rooli finaalisarjassa.
- Puolustus ratkaisee voittajan. Tuskin kumpikaan haluaa korintekokilpailua. Lisäksi meidän on onnistuttava levypallopelissä ja keskityttävä omaan tekemiseen molemmissa päissä, Hartonen päättää.
Ottelusarjan ensimmäinen ottelu alkaa tänään klo 17. Se on nähtävissä Ruudussa.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.