EuroChallenge-yllätykset jatkuvat: Tuomisen Bears lohkokärkeen voitolla Katajasta

12.11.2013 21:00 EuroChallenge-kauden 2013/14 syyskauden yllätykset jatkuivat keskiviikkona Tanskan Aarhusissa, kun Ville Tuomisen valmentama Tanskan liigakärki Bakken Bears jylläsi vakuuttavaan voittoon joensuulaisesta Kataja Basketista. Tyrmäystippoja jo heti kättelyssä joensuulaisille tarjonnut Bears vei ottelun pistein 101–91 (51–43).

Ville Tuominen komensi Bakken Bearsin EuroChallenge-lohkonsa kärkeen.

Petri Virtanen oli Katajan parhaimmistoa Aarhusissa. Kuvat: Tytti Nuoramo & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Kataja kiskaisi hetkessä taululle 2-6-lukemat, jonka jälkeen joensuulaisten peli lukkiutui täydellisesti.


218-senttinen jättiläinen Chris Christofferssen korinalustansa muurina onnistui Bears pakottamaan Katajan joukkuehyökkäyksen pois vahvuusalueeltaan. Toisessa päässä kenttää Bears sai itseluottamuksen kohdilleen ja johti kahdeksan pelatun minuutin jälkeen jo 27–11.

 

Toisen kymmenminuuttisen alussa Kataja oli vähitellen saamassa puolustuspäässä rivinsä kasaan shokkialun jälkeen, kunnes joukkuetta odotti uusi shokki Teemu Rannikon loukattua jalkaansa. Bakken piti lankoja käsissään Thomas Laerken onnistuneilla heitoilla ja lähti tauolle 51–43-johdossa.

 

Kolmannesta jaksosta alkaen Kataja teki odotetun ryhtiliikkeen ja sai 1,250-päisen kotiyleisön puremaan kynsinauhojaan rynnimällä hyökkäyslevypalloihin ja saamalla Petri Virtasen johdolla vastapallokolmosensa upotettua.

 

Andreas Jakobsen säkitti kuitenkin kolmannen jakson päätteeksi haamukolmosen viitoittaen suuntaa päätösneljännekselle, jonka aikana Bears otti joensuulaisilta luulot pois onnistuneilla heitoillaan aina Katajan pyrkiessä tuntumaan.

 

Bakken Bears jatkaa näin EuroChallengen G-lohkon kärjessä kahdella voitollaan, perässään Kataja Basket. Katajan viime viikolla kaatama Cholet haki keskiviikkona avausvoittonsa jyräämällä ZZ Leidenin 74–52.

 

Tuominen: ”Pelattiin hirveällä itseluottamuksella”

 

Bearsin päävalmentaja Ville Tuominen kuvaili 101 pisteen iltaa ja toista EuroChallenge-voittoa ”lumipalloefektiksi” – onnistumiset kasvattivat itseluottamusta, ja itseluottamuksen kasvu tuotti lisää onnistumisia.

 

– Lähdimme peliin pitämään vauhtia ja menemään ryminällä joka tilanteeseen. Olimme todella aggressiivisia ja kun saimme heitot putoamaan alusta alkaen sekä yleisön mukaan peliin, oli helppo pelata, Tuominen suitsutti.

 

– Tavoitteemme oli pakottaa Katajan pelinrakentajilta pallo pois ja pakottaa laiturit ottamaan nopeita ratkaisuja, mikä ei ole heidän ominta peliään. Katajan laadun useimpiin tanskalaisvastustajiimme nähden huomasi parhaiten siinä, miten he onnistuivat vielä tulemaan jäätävällä rutiinilla peliin takaisin.

 

Ilonaiheen Tuomiselle tuottivat myös Bearsin kokeneet heittäjät, jotka hyydyttivät Katajan kirin ratkaisuhetkillä.

 

– Andreas Jakobsen ja Thomas Laerke eivät välttämättä olleet parhaimmillaan viime viikolla Leideniä vastaan, mutta tiesin heidän osuvan, kun he saavat heittää syötöstä. Pojat tiesivät, että Kataja ottaa korinalustaa pois ja osuivat kiitettävästi silloin kun tarvittiin, kehui Tuominen.

 

Renaldo Major (21/9/3 syöttöä), Petri Virtanen (19/3) ja Mike Morrison (17/11/3 blokkia) olivat joensuulaisten parhaat.

 

Bakken Bears – Kataja Basket Joensuu 101–91 (29–18, 51–43, 77–67), EuroChallengen alkulohkon ottelu, Aarhus 12.11.2013

 

Kataja: Renaldo Major 21/9/3 syöttöä, Petri Virtanen 19/3, Mike Morrison 17/11/3 blokkia, Brian Greene 13/3/3 riistoa/2 blokkia, Juho Nenonen 9/3/3 syöttöä, Sami Lehtoranta 6/2, Antti Kanervo 3/1, Teemu Rannikko 3/0/3 syöttöä, Juho Lehtoranta 0/4, Jesse Niemi, Kalle Naapi, Vesa Mäkäläinen.

Bakken:
Kenny Barker 20/3/8 syöttöä, Thomas Laerke 20/1/4 syöttöä, Brandon Penn 14/12/2 blokkia, Andreas Jakobsen 12/2/5 syöttöä, Chris Christofferssen 11/5/3 syöttöä.

Ottelutilastot: Bakken – Kataja

Asiat

 
24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

24.5.2022 07:40 Suomalaiset ulkomailla

Hollannin ja Belgian finaalisarjoissa tasaista

Belgian ja Hollannin kansallisten sarjojen finaalit alkoivat tasaisissa merkeissä. Saksan ProA:ssa Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentama Tigers Tübingen hävisi finaalisarjan kovan taistelun jälkeen.

23.5.2022 16:08 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket -tapahtumassa vauhdikas meininki Vantaalla

Aurinkoisessa Martinlaakson liikuntapuistossa katukorista pääsi pelaamaan 150 lasta, kun Pirkka Street Basket -kiertue jatkui maanantaina. PuHu Junioreiden organisoima tapahtuma keräsi kehuja ja kiitosta osallistujilta, ja K-Supermarket Martsarin tarjoamat eväät pitivät pelaajat liikkeellä.

23.5.2022 10:36 Susijengi

Susijengillä tiedossa superkesä – EM-kisat, MM-karsintaa ja valmistavia maaotteluita

Kaksi pandemiavuotta ovat enää muisto vain ja kansainvälinen huippukoripallokalenteri täyttyy tapahtumista alkavana kesänä 2022. Ennen syyskuun kauan odotettuja EM-kisoja Susijengi pelaa niin MM-karsintaa kuin valmistavia maaotteluita sekä ulkomailla että kotimaan kamaralla.

23.5.2022 09:30 FIBA

FIBA nimesi Venäjän ja Valko-Venäjän korvaajat kilpailuissaan

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on kokouksissaan päättänyt jatkaa Venäjän ja Valko-Venäjän sulkuja maa- ja seurajoukkueiden kansainvälisistä kilpailuista ainakin kauden 2022–23 loppuun asti. Samalla päätettiin ko. maiden korvaajista eri kilpailuissa.

21.5.2022 09:04 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni ja Mikael Jantunen valmiina finaaleihin

Hollannissa ja Belgiassa alkavat viikonloppuna kansallisten liigojen finaalisarjat. Hollannissa Edon Maxhuni havittelee Heroes Den Boschin kanssa mestaruutta ja Belgiassa Mikael Jantunen hakee Oostenden kanssa pokaalia. Kansallisten sarjojen jälkeen molempien kaudet jatkuvat vielä Belgian ja Hollannin yhteisliigan pudotuspeleissä.

20.5.2022 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenista taas Latvian mestari – ”Aikamoinen lopetus kaudelle”

Alexander Madsen pääsi juhlimaan kolmatta Latvian mestaruuttaan VEF Riian kaataessa finaalisarjassa Ventspilsin. VEF Riika voitti kauden aikana myös Viron ja Latvian yhteisliigan sekä Latvian cupin.

20.5.2022 15:53 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket ensimmäistä kertaa Pälkäneellä

Pälkäneen Luja-Lukko ja K-Supermarket Pälkäne järjestivät ensimmäisen Pirkka Street Basket -tapahtumansa perjantaina Kostia Areenan edustalla. Hienosti sujunut päivä keräsi paikalle 150 pelaajaa, ja tapahtumaan saapui myös fanibussi!

20.5.2022 13:50 Suomalaiset ulkomailla

Anton Mirolybov ja Swans Gmunden jatkosopimukseen

Swans Gmundenin Itävallan mestaruuteen kaudella 2020–21 luotsannut Anton Mirolybov ja seura ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Parhaillaan seura valmistautuu sunnuntaina käynnistyvään finaalisarjaan.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

19.5.2022 15:30 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket toteutettiin seurayhteistyöllä Tampereella

YMCA Tampere ja Tampereen Pyrintö vastasivat yhdessä Pirkka Street Basketin paikallisesta organisoinnista, ja yli 300 lasta pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää Tammelan torilla. Eväät vauhdikkaaseen päivään tarjosi K-Supermarket Mestari.

19.5.2022 10:24 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomilla kokemusten täyteinen kausi

Carl Lindbom aloitti kauden Puolassa ja päätti sen Islannissa. Lindbomin kauteen mahtui kokonaisuudessaan paljon.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

18.5.2022 20:13 Naisten Korisliiga

Elena Melto naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, sarjan nuorisokaarti putsasi palkintopöytää

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 36-vuotiaan, Catzia edustavan Elena Melton sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Palkinnot osuivat laajalla skaalalla eri joukkueille, kun finalistijoukkueet olivat ainoat kahden palkinnon saaneet.

18.5.2022 17:02 Pirkka Street Basket

Aurinkoinen Pirkka Street Basket Forssassa

Tiistaina 200 alakoululaista pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää, jonka mahdollistivat K-Citymarket Forssan kauppias ja Feeniks Basketin kokenut ja taitava talkoolaisjoukko. Pelejä pelattiin aamupäivän aikana kuudella kentällä keväisessä auringonpaisteessa.

18.5.2022 13:11 Susiladies

Naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta tänään kuluneeksi 70 vuotta

Tänään keskiviikkona 18.5. tulee kuluneeksi 70 vuotta Suomen naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta. Viisi kertaa historiansa aikana arvokisoihin osallistunut naisten maajoukkue tavoittelee nousua takaisin arvokisatasolle.

17.5.2022 16:25 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket kokosi Karkkilan alakoulut yhteen

Pirkka Street Basket -kiertueen matka jatkui Karkkilaan, missä pelipaikkana toimi pelejä varten suljettu kadunpätkä keskustassa. Karkkilan Urheilijoiden ja K-Supermarket Karkkilan kanssa yhteistyössä järjestettyyn tapahtumaan osallistui yhteensä 350 alakoululaista.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

16.5.2022 14:18 Pirkka Street Basket

Hauska Pirkka Street Basket -päivä Leppävaarassa

Pirkka Street Basket -kiertue jatkui maanantaina Espoon Leppävaarassa, missä 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen merkeissä. Eväät tapahtumaan tarjosi K-Citymarket Sellon kauppias ja tapahtuman paikallisesti organisoinnista vastasi Leppävaaran Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia