9.8.2018 09:20 Korisliigaa pelaava Tampereen Pyrintö on kiinnittänyt kolmanneksi amerikkalaispelaajakseen 24-vuotiaan, 190-senttisen Eron Harrisin. Harrisin sopimus Pyrinnön kanssa on yksivuotinen.
Viimeisenä yliopistovuotenaan 2016-17 Harris tilastoi Michigan Staten paidassa 10,7 pistettä, 3,0 levypalloa ja 1,7 syöttöä ottelua kohden. Harrisin pelitilanneheitot upposivat 47,2% ja kolmoset 38,7% tarkkuudella.
Harris loukkasi seniorikautensa päätteeksi polvensa ja joutui kuntouttamaan sitä loppuvuoden. Tammikuussa 2018 Harris teki sopimuksen NBA:n kehitysliigan Wisconsin Herdin kanssa ja pelasi 12 ottelua 2,3 pisteen keskiarvolla.
- Harris on todella monikäyttöinen pelaaja – parhaimmillaan hän pelaa kakkospaikalla, mutta pystyy myös käsittelemään palloa ja käyttämään palloskriinejä. Myöskään kolmospaikan peli ei ole Eronille vierasta. Uskon, että hän tulee aiheuttamaan ensi kaudella monipuolisuudellaan päänvaivaa vastustajalle, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen ennakoi.
Pyrinnöllä on voimassa sopimukset ensi kaudesta Eron Harrisin, Jaylon Taten, Kenneth Manigaultin, Antero Lehdon, Petri Heinosen, Osku Heinosen, Ville Haapojan, Lassi Kilpisen ja Justus Kilpisen kanssa.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.