7.6.2021 08:14 Korihaiden kasvatti Eero Lehtonen jatkaa Tampereen Pyrinnössä, kun 23-vuotias pelaaja solmi vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen odottaa, että Lehtonen pääsee ehjän kauden myötä kunnolla näyttämään kykynsä.
- Eero kehittyi viime kaudella isosti niin pelaajana kuin urheilijana, harmittavasta loukkaantumisesta huolimatta. Ensi kaudella onkin lupa odottaa Eeron läpimurtoa myös Korisliigassa, Sopanen sanoo seuran tiedotteessa.
Lehtonen on pelannut Pyrinnössä kaksi kautta. Viime kaudella Lehtonen esiintyi kolmessa runkosarjaottelussa ja viidessä pudotuspeliottelussa. Hän pelasi miesten I divisioona A:ssa 15 ottelua 12,9 pisteen ja 8,7 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.
Tampereen Pyrinnöllä on ensi kautta koskevat pelaajasopimukset Shawn Hopkinsin, Panu Peltokankaan, Valtteri Leppäsen ja Eero Lehtosen kanssa.
Korisliiga-seurojen sopimustilanteet >
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.