EBT vei kärkikamppailun – Hongalle iso voitto Pyrinnöstä

22.2.2023 22:14 Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Ylemmässä jatkosarjassa voitot merkittiin EBT:lle ja Hongalle. Alemman jatkosarjan kärkikamppailu kirjattiin ToPo:n hyväksi.

Carmen Tyson-Thomas oli tehokas. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

Sarjan kärkikamppailu pelattiin Espoossa, kun Peli-Karhut matkasi EBT:n vieraaksi. Kotijoukkue nappasi kauden ensimmäisen voiton kotkalaisista 87-72.

EBT oli vahvempi ottelun avauspuolikkaalla ja joukkue pääsi puoliajalle 14 pisteen johdossa. Vieraat nousivat vielä iskuetäisyydelle, mutta kotijoukkueen vahva päätösjakso varmisti heille tärkeän voiton.

- Onnistuimme tänään puolustuksessa ja saimme tehtyä mitä halusimme. Hyökkäyksessä pelasimme hyvin joukkueena ja kaikille pelaajille tuli onnistumisia, Kiia Mäntylä kertasi ottelua.

Carmen Tyson-Thomas 28/12/6 koriin johtanutta syöttöä oli elementissään. Hän sai tuli tukea Mäntylältä 15/7. Peli-Karhuista Roosa Kosonen kirjautti tupla-tuplan 25 pisteellä ja 11 levypallolla.

Molemmat joukkueet ovat keränneet 36 sarjapistettä. PeKa on edelleen sarjan kärjessä ja pelannut yhden ottelun vähemmän.

Ottelutilasto

Honka matkasi vierasotteluun Pyrinnön vieraaksi. Espoolaisjoukkue esiintyi todella vahvasti eikä voittajasta ollut missään vaiheessa epäselvyyttä. Sarjapisteet matkasivat Espooseen 92-59.

Vierasjoukkue onnistui avauspuolikkaan aikana erityisesti puolustuspäässä. Se onnistui tekemään Pyrinnön hyökkäyspelaamisesta haastavaa, joka näkyi tulostaululla. Puoliajalla vierasjohto oli 23 pistettä. Tamperelaiset eivät tästä toipuneet.

- Meillä on viime aikoina ollut tiukkoja pelejä, joita ollaan hävitty. Tänään onnistuimme lähes kaikessa. Tämä on todella tasainen sarja, jossa kuka tahansa voi voittaa kenet vaan. Teimme tänään kovaa töitä, Niko Nyholm kertasi.

Espoolaisten amerikkalaiskaksikko onnistui erinomaisesti. Cierra Walker pussitti ottelun korkeimman pistemäärän 32 pisteellä. Madelynn Utti teki tupla-tuplan 25 pisteellä ja 12 levypallolla. Tera Reed heitti 21 pistettä Pyrinnölle.

Sarjassa joukkueet ovat peräkkäisillä sijoilla. Honka on kolmantena ja sillä on kasassa 24 sarjapistettä. Pyrintö on kahden pisteen päässä.

Ottelutilasto

ToPo pönkitti asemaansa alemman jatkosarjan kärjessä

Myös alemman jatkosarjan puolella pelattiin kärkiottelu, jossa Vimpeli sai vieraakseen ToPo:n. Helsinkiläisjoukkue oli lopulta parempi 90-74.

Vieraat aloittivat vahvasti. Joukkue pääsikin puoliajalle 14 pisteen johdossa. Tämän jälkeen Vimpelilläkin oli omat hetkensä, mutta ToPo:n johto kesti loppuun asti.

Ilmar’I Thomas heitti helsinkiläisille 27 pistettä ja keräsi yhdeksän levypalloa. Meri Kanerva säesti 21 pisteellä ja kuudella koriin johtaneella syötöllä. Alexandra Wittinger kirjautti ViVe:lle tupla-tuplan 27 pisteellä ja kymmenellä levypallolla.

ToPo on alemman jatkosarjan kärjessä 26 pisteellä. Vimpeli on toisena neljän pisteen päässä helsinkiläisistä.

Ottelutilasto

 
23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

17.3.2026 12:26 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 1/2: Pyrintö saa vastaansa otteitaan parantaneen ToPon - Honka haastaa runkosarjan ykkösen

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

14.3.2026 20:32 Naisten Korisliiga

PeKa nappasi runkosarjan voiton – Pyrintö toinen, ViVe kolmas

Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

Näytä lisää vastaavia