29.5.2023 08:49 Tampereen Pyrintö on tehnyt sopimuksen Chrysostom ”Chuku” Chukwuman kanssa. Kaksi edellistä kautta Kobrissa Lapualla pelanneen Chukwuman sopimus on muotoa 1+1.

Kuva: Ville Vuorinen
Joukkueen valmentaja Tero Vasell on tyytyväinen Pyrinnön uuteen hankintaan:
- Hienoa, että Chuku päätti valita Pyrinnön. Chuku väläytteli viime kaudella osaamistaan Kobrien paidassa. Tulevalla kaudella tarkoituksena on saada tasaisuutta suorittamiseen ja uskomme, että Chuku ottaa ison harppauksen ensi kauden aikana. Chuku tuo urheilullisuudellaan meille lisää uhkaa niin puolustus- kuin hyökkäyspäähän.
Viime kaudella Chukwuma pelasi 30 ottelussa keskimäärin reilut 20 minuuttia 6,9 pisteen keskiarvolla.
- Iso kiitos valmennusjohdolle sekä koko Pyrinnön organisaatiolle luottamuksesta. Hienoa päästä Pyynikin kotiyleisön eteen ensi kaudeksi. On tosi hienoa tulla joukkueeseen, jolla on tavoitteena taistella kärkisijoista ensikaudella Korisliigassa. Itselleni oli tärkeää, että tuleva joukkue tarvitsee voittaakseen sitä, että pelaan hyvin ja se, että jaamme ajatuksen valmennusjohdon kanssa, siitä miten voimme pelata voittavaa koripalloa. Tästä syystä sopimus Pyrinnön kanssa tuntui tosi luonnolliselta, Chukwuma sanoo seuran tiedotteessa.
Pyrinnöllä on nippu sopimuksia tulevalle kaudelle: Antero Lehto, Valtteri Leppänen, Justus Kilpinen ja Chrysostom Chukwuma. Valmennustriona toimii Miikka Sopanen, Tero Vasell ja Santeri Liljeberg.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.