3.3.2025 10:18 Korihaiden 37-vuotias takamies Bojan Sarcevic pelasi viikonvaihteessa Kauhajoella 800. Korisliiga-ottelunsa.

Kuva: Ella Jalava
Pelejä on kertynyt runkosarjassa 686 ja playoffseissa 114. Syöttöjä on kirjattu näissä otteluissa kaikkiaan 3487, millä määrällä hän on kaikkien aikojen tilastoykkönen
Bojan aloitti Korisliigassa syyskuussa 2006, joten hänellä on menossa 19. kausi pääsarjassa. Lähtöisin hän on Bosnia-Hertzegovinasta ja mies sai Suomen kansalaisuuden vuonna 2023.
Sarcevic on Korisliigassa Korihaiden lisäksi edustanut Kauhajokea ja KTP-Basketia. Hän on voittanut kaksi Suomen mestaruutta ja kaksi SM-hopeaa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.