Biddy Basket ry:n kauden 2023-24 toinen valintaleiri Kisakeskuksessa 1.-3.9.2023

21.8.2023 05:14 Alkava kausi on Biddy Basket ry:n 46:s toimintavuosi. Kuluneiden vuosien aikana olemme järjestäneet nuorille mahdollisuuden päästä harjoittelemaan kokeneiden huippuvalmentajien johdolla koripallon perusasioita ja vieneet nyt 42 kertaa pojat sekä 27 kertaa tytöt Yhdysvaltoihin tutustumaan koripallon avulla paikalliseen kulttuuriin. Tässä on isossa osassa ollut järjestäjien kanssa organisoitu pelaajien perhemajoitus. Tuleva matka on suunnattu ensi vuonna 1.9.2010 jälkeen syntyneille. Eli pääasiassa 2011 syntyneille.

Yhdysvalloissa pelattavan Biddy-turnauksen lisäksi olemme vieneet vuotta nuorempia tyttöjä ja poikia Espanjaan, eli tulevalla kaudella 1.9.2011 jälkeen syntyneitä Pikku-Biddyläisiä, jotka ovat tänä vuonna pääasiassa 2012 syntyneitä. Olemme vieneet pikku-Biddyä 10 kertaa eri puolille Eurooppaa. Kohteenamme on jo useamman vuoden ajan ollut Euroopan paras koripallomaa Espanja. Pikku-Biddyn pääteemana on henkilökohtaisten taitojen kehittäminen, mutta viikon aikana ehdimme pelata myös 3-4 peliä, kovia paikallisia joukkueita vastaan.

Valinnat joukkueisiin tehdään 2 osaisen valintaleirin perusteella

1-taso:

Toinen valintaleiri pidetään Kisakeskuksen urheiluopistolla 1.-3.9.23. Opistoleiri on Pe-Su täysihoitoleiri joka sisältää majoituksen, ruokailut, leiriohjelman sekä harjoitusasun. Leirin hinta on 260€.

Vanhemmat, jotka haluavat päästä nauttimaan rauhaisasta viikonlopusta täysihoidolla ovat todella tervetulleita. Olkaa yhteydessä suoraan Pekka Hartikaiseen 045-1212170. Kaikki viikonlopun majoitukset opistolla kulkevat meidän kautta.

Leirille on vapaa ilmoittautuminen, eli KAIKKI halukkaat ovat tervetulleita mukaan taito tasosta riippumatta.

Tällä tasolla keskitymme koripallon perustekniikkaan. Etenemme viikonvaihteen aikana perusteista vähitellen vaativimpiin harjoitteisiin kokeneiden valmentajiemme opastuksella.

Jos tämä leiri ei aika taulullisesti onnistu niin viimeinen mahdollisuus tulevan vuoden leireille on.

9.-10.9.23 la-su HELSINKI, Kankarepuiston peruskoulu Hinta: 130€
(Sis. ohjelman ja leiriasun)

1-tason leireiltä valitaan jatkoon 2-tason leirille yhteensä noin 160 tyttöä ja poikaa.

Ilmoittautuminen Helsingin leirille:
https://www.biddyfinland.com/lomakkeet/23/biddy-basket-1-tason-ilmoittautuminen-espoo-helsinki

Ilmoittautuminen Kisakeskuksen leirille:
https://www.biddyfinland.com/lomakkeet/24/biddy-basket-1-tason-ilmoittautuminen-kisakeskus

2-taso:

Tälle leirille kutsumme pelaajat ja keskitymme koripallon perustaktiikkaan eli pelin ymmärtämiseen ja lukemiseen.
Leiri järjestetään 22.-24.9.23 Kisakeskuksen urheiluopistolla, Fiskarsissa perjantaista sunnuntaihin.

Leirin hinta on 260€ ja se sisältää majoituksen, ruokailut sekä ohjelman.

Lisätietoja ja Ilmoittautumiset: www.biddyfinland.com

Kiitos jo etukäteen, että levität tietoa eteenpäin seurassasi. KAIKKI MUKAAN!

Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa. 

 
26.3.2024 15:29 Seura tiedottaa

OP Uusimaa School's Out Camp -leirin ilmoittautuminen on avattu

OP Uusimaa ja LePy järjestävät yhteistyössä kesän hauskimman leirin 2010–2018 syntyneille tytöille ja pojille. Leirille ovat tervetulleita sekä aloittajat että jo korista harrastavat lapset ja nuoret.

26.3.2024 13:01 Seura tiedottaa

Tervetuloa Keravalle Sherwoodin 3X3 -turnaukseen 18. toukokuuta

Tule mukaan viettämään kivaa korispäivää hyvän tuulen turnaukseen Keravalle!

26.3.2024 08:00 Seura tiedottaa

Sykki etsii valmentajia

Helsingissä Haagan alueella toimiva Koripallo Sykki ry etsii kaudelle 2024–2025 valmentajia ja ohjaajia erityisesti nuorempien pelaajien joukkueisiin. Tarjolla on sekä pää- että apuvalmentajien paikkoja.

18.3.2024 10:07 Seura tiedottaa

Drive Basketballille mestaruus EYBL-lopputurnauksessa

Drive Basketball Academy voitti sunnuntaina päättyneen kansainvälisen European Youth Basketball Leaguen 20-vuotiaiden lopputurnauksen Tallinnassa. Joukkue voitti sarjan Superfinals-lopputurnauksessa kaikki neljä otteluaan ja kukisti finaalissa Inter Bratislavan Slovakiasta luvuin 69-53.

11.3.2024 10:08 Seura tiedottaa

Puhu Juniorit ry hakee toiminnanjohtajaa

PuHu Juniorit ry on yksi Suomen suurimmista koripalloseuroista, jonka ensisijaisena tarkoituksena on edistää koripalloharrastusta Vantaalla. Seura hakee nyt toiminnanjohtajaa vastaamaan seuratoiminnan johtamisesta, hallinnosta ja seuran kehittämisestä.

29.2.2024 13:52 Seura tiedottaa

Talvilomaleirillä treenattiin Lahti Basketballin Harrison Clearyn ja James Padgettin opissa

Lahti Basketball Juniorit järjesti talvilomaviikolla kolmen päivän korisleirin, jonka teemat keskittyivät Lahden miesten korisliigajoukkueen vahvistusten ympärille. Reilu 60 leiriläistä pääsi oppimaan heitto- ja pallonkäsittelytaitoja Harrison Clearyltä sekä sisäpelaajan liikkeitä James Padgettilta.

28.2.2024 13:35 Seura tiedottaa

LePy hakee valmentajia Unified-toimintaan

Unified-koripallossa kehitysvammaiset urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa.

15.2.2024 16:43 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY järjestää 3x3-turnauksen Namika Areenalla maaliskuussa

Helsingin NMKY järjestää 3x3-turnauksen Namika Areenalla 30.3.24. Kokoa oma joukkueesi ja tule haastamaan muita.

14.2.2024 12:30 Pelaajat

Sotungin lukion urheilulinjalla mahdollisuus koripallon aamuharjoitteluun

Lukio sijaitsee Hakunilan urheilupuiston vieressä, upeiden liikuntamahdollisuuksien keskellä. Sotungin lukio on luonut koripallolle ja urheiluvalmennukselle erinomaiset olosuhteet ja laajan opintotarjonnan.

14.2.2024 11:58 Seura tiedottaa

Kisakallio Basket Camp järjestetään kesäkuun alussa

Kisakallio Basket Camp järjestetään jo kolmannentoista kerran Kisakallion Urheiluopistolla 3.-6.6.2024. Leiri on suunnattu 2009–2014 -syntyneille junioreille. Tytöille ja pojille. Leirille mahtuu mukaan 100 innokasta pelaajan alkua.

Näytä lisää vastaavia