31.1.2024 08:05 Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt BC Nokian naisten 1. divisioonajoukkueen päävalmentaja Denis Kucevicille varoituksen epäasiallisesta käytöksestä.

Asian tutkinnan perusteella kurinpitopäällikkö määräsi Kucevicille varoituksen.
Erotuomari raportoi Kucevicin käytöksestä BC Nokian ja Hongan välisen ottelun päättymisen jälkeen. Kucevic oli raportin mukaan erotettu pelistä kahden teknisen virheen vuoksi. Päätuomarin useiden poistumiskehotusten jälkeen Kucevic oli käyttänyt epäasiallista kieltä.
Kurinpitosääntöjen 4 §:n 1 momentin 4. kohdan mukaan voidaan rangaista sitä, joka liiton, alueen tai seurojen toiminnassa käyttää loukkaavaa tai halveksivaa kieltä tai eleitä, jotka saattavat loukata muita toimintaan osallistuvia henkilöitä tai yleisöä sekä 10. kohdan mukaan, joka liiton, alueen tai jäsenseurojen toiminnassa käyttäytyy lainvastaisesti tai muutoin ilmeisen epäurheilijamaisesti.
Kucevic kertoi vastineessaan, että hän ei ollut ymmärtänyt saaneensa tilanteessa jo teknisen virheen ja hänelle tuli yllätyksenä, että hänet erotettiin pelistä. Tämän jälkeen hän halusi tietää, miksi hänet erotettiin pelistä. Kucevic pahoitteli vastineessa käytöstään erotuomareita kohtaan.
Asian tutkinnan perusteella kurinpitopäällikkö määräsi Kucevicille varoituksen.
Divariviikko tarjosi jännitystä kaikilla rintamilla. Naisten puolella Hyvinkään Ponteva haastoi JBA:n ja Namika taipui niukasti Lemkemille. Miesten I divisioona A:ssa nähtiin vierasvoittojen viikko. Miesten I divisioona B:ssa Hyvinkään Ponteva vastasi kierroksen yllätyksestä.
Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.
Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.
I divisioonat pyörähtävät käyntiin lokakuun alkupuolella. Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10.
Neljä Kouvolan Kouvojen kasvattia pukee ensi kaudella Catz-paidan, kun Minttu Sydänmaanlakka ja Walma Vilen liittyvät Catzin naisten joukkueeseen.
Catz Lappeenranta on solminut pelaajasopimuksia tulevalle 2025-26-pelikaudelle.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.