BC Nokia palasi voittajaksi – Pyrintö jäi Kouvottarien jalkoihin

6.12.2024 17:10 Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Voittoja pääsivät juhlimaan BC Nokia ja Kouvottaret.

Ninni Salmi esiintyi vahvasti HBA:ta vastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

BC Nokia katkaisi tappioputkensa

BC Nokia sai katkaistua viiden ottelun mittaisen tappioputkensa, kun HBA-Märsky jäi joukkueen jalkoihin kotikentällä 75-64. Voitto oli nokialaisille ensimmäinen Miikka Sopasen alaisuudessa.

Ensimmäisellä puoliajalla peli oli tasaista. Molemmilta joukkueilta nähtiin ajoittain hyvää peliä. Vieraat johtivat puoliajalla kolmella pisteellä.

BC Nokian osalta parhaat hetket osuivat kolmannelle kymmenminuuttiselle. Se kirjattiin emännille 24-15. Kun kotijoukkue vei nimiinsä myös päätösjakson, pääsivät he juhlimaan kauden toista voittoaan.

- Kiva, että saimme voiton plakkariin. Voitto on aina seurausta niistä asioista, joita tehdään kentällä. Tänään meillä oli positiivisia asioita kuin negatiivisia ja mielestäni tämän päivän tulos oli ansaittu, BC Nokian päävalmentaja Miikka Sopanen sanoi ottelun jälkeen.

Ellen Järvinen teki ottelussa 17 pistettä. Salmi 8/15/6 koriin johtanutta syöttöä esiintyi myös vahvasti. Märskyn Jessi Nenonen oli ottelun pistekuningar 24 pisteellä.

Ottelutilasto

Kouvottaret tiputti Pyrinnön kyydistä

Sarjassa kolmantena oleva Kouvottaret sai päivän ottelussa vieraakseen sarjassa viidennellä sijalla majailevan Pyrinnön. Kotijoukkue ylsi vakuuttavaan voittoon 96-70.

Emäntien aloitus oli vahva. Joukkue hallitsi ensimmäistä jaksoa molemmissa päissä. Se kirjattiin Kouvottarille 32-13. Tämän jälkeen Pyrintö paransi, mutta tauolla Kouvottarien johto oli 20 pistettä.

Kouvottarien johto säilyi läpi toisen puoliajan kaksinumeroisena ja kouvolalaiset ottivat kauden yhdeksännen voittonsa.

ReShawna Stone teki ottelussa 23 pistettä ja jakoi yhdeksän koriin johtanutta syöttöä. Chanin Rahming 20/10 teki tupla-tuplan. Kayla Shaw pussitti vieraille 17 pistettä.

Ottelutilasto

 
7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

2.4.2026 09:50 Naisten Korisliiga

Viime vuosien menestysjoukkueet PeKa ja ToPo vastakkain – HBA ja BC Nokia ratkaisevat toisen finaalipaikan kohtalon

Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

30.3.2026 20:46 Naisten Korisliiga

ToPo vei paikan välierissä

Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.

28.3.2026 22:17 Naisten Korisliiga

ToPo vei trillerin ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.

27.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

BC Nokia palaa mitalipeleihin pitkän tauon jälkeen

Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.

24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia