Aleksi Kantonen siirtyy Jyväskylästä Nokialle

6.6.2018 09:43 BC Nokia ja Aleksi Kantonen, 22, ovat tehneet pelikautta 2018-19 kattavan pelaajasopimuksen. Jyväskylän Weikoissa Divari B:ta viime kaudella pelannut Kantonen tulee Nokialle kaksoisroolissa, kun hän pelaamisen lisäksi ottaa haltuunsa BC Nokian markkinointi- ja tapahtumakoordinoinnin.

Kantonen on Panttereiden kasvatti, joka siirtyi juniorivuosien jälkeen pääkaupunkiseudulta opiskelujen perässä Jyväskylään. Viimeiset kaksi kautta 191-senttinen Kantonen pelasi Jyväskylän Weikoissa. Viime kaudella Kantonen urakoi 15,4 pistettä, 5,7 levypalloa ja 5,0 syöttöä ottelua kohden.

- Statsit jo Divari B:sta kertovat, että kyseessä on pelimies. Aleksi on pitkä ja erittäin sporttinen pointti, joka erityisesti osaa syöttää palloa, ”Näätien” päävalmentaja Ville Tuominen kommentoi.

Kantosen pikkuveli Henri Kantonen voitti keväällä Suomen mestaruuden Karhu Basketin riveissä ja valittiin Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi. Molemmat veljeksistä ovat Tuomiselle tuttuja jo junioriajoilta.

- Odotan innolla pääseväni haastamaan itseni jokainen päivä harjoituksissa ja peleissä. Koen, että minulla on hyvät valmiudet nousta ensi kauden rotaatioon Nokialla. Näitä valmiuksia varten tässä koko kesä treenataan, Kantonen kertoo.

Jyväskylän kauppakorkeakoulussa viimeiset kaksi vuotta markkinointia opiskellut Kantonen tulee työskentelemään BC Nokiassa pelaamisen ohella seuran markkinointi- ja tapahtumakoordinaattorina.

BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Aleksi Kantosen, Niko Mattilan, Daniel Dolencin ja Aapeli Alasen kanssa.

Henkilöt

Asiat

 
12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

Näytä lisää vastaavia