Ahmad Thomas Pyrinnön takakentälle

4.8.2019 09:30 Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen takapelaajan kanssa.

UNC Ashevillessä yliopistouransa pelannut Thomas tehtaili viimeisellä kaudellaan 32 ottelussa 16,5 pistettä, 5,8 levypalloa ja 2,8 syöttöä 32 minuutissa, riistäen pallon vastustajalta lähes 2 kertaa ottelua kohden. 

Toisesta yliopistokaudestaan lähtien Thomas kuului joukkueensa aloitusviisikkoon ja mies valittiin vuosina 2017 ja 2018 myös All-Big South First Team -tähdistöviisikkoon sekä koko konferenssin parhaaksi puolustuspelaajaksi.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

191-senttinen takakentän pelaaja aloittaa Pyrinnössä toisen ammattilaiskautensa. Keväällä mies nähtiin Luxemburgin Total Leaguessa AB Conternin riveissä. Conternissa tilastoimissaan otteluissa Thomas kokosi itselleen 38 minuutissa 25 pistettä, 7,5 levypalloa ja 3,3 syöttöä. Puolustuspäässä Thomas haki 2,5 riistoa ottelua kohden. Luxemburgista paluun jälkeen, hän on pitänyt pelituntumaa yllä kotimaassaan.

- Ahmadin resume ei vielä ole sieltä kovimmasta päästä. Hänen on tarkoitus tuoda meille puolustuspäähän se key factor, jolla saamme vastustajan takakentälle painetta ja aiheutettua kaaosta, kommentoi päävalmentaja Sami Toiviainen seuran tiedotteessa.

- Hyökkäyspäähän saamme varmasti monipuolisen osaajan, joka fyysisyytensä ansiosta antaa meille mahdollisuuden hyökätä entistä monipuolisemmin, Toiviainen jatkaa.

Thomasin sopimuksen myötä Pyrinnöllä on sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Lassi Kilpisen, Ville Haapojan, Panu Peltokankaan, Petri Heinosen ja B.J. Raymondin kanssa. 

24-vuotiaan Thomasin sopimus sisältää kuukauden try-out jakson.

 

Asiat

 
5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 13:58 Korisliiga

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan siirretty ottelu pelataan 12.3.

Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 16:19 Korisliiga

Bisonsin ja Vilppaan välinen ottelu siirretty

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

28.1.2025 10:07 Korisliiga

Katajasta tuttu Rashard Odomes Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.

27.1.2025 12:45 Korisliiga

Sarcevic tuhannen riiston rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.

Näytä lisää vastaavia