3x3 SM-kiertueen turnausennakko 9/9- Kesän 3x3 SM-kiertue huipentuu kovatasoiseen lopputurnaukseen

2.9.2021 16:10 Lauantaina 4.syyskuuta Malmin lentokentällä pelattavassa lopputurnauksessa selvitetään vuoden 2021 3x3 Suomen mestarit. Entisiä 3x3 SM-mitalisteja haastamassa ovat uudet fyysiset ja taitavat 3x3- tulokkaat.

kuva: Ville Vuorinen

MITÄ? Kauan odotettu 3x3 SM-kiertueen lopputurnaus. Kesän 2021 kiertueeseen kuului kahdeksan osaturnausta, joista kustakin PRO-sarjan voittajat ansaitsivat paikan tulevana lauantaina pelattavaan SM-lopputurnaukseen.

MISSÄ JA MILLOIN? Malmin lentokentän hangaarissa lauantaina 4.9. Pelit starttaavat kello 10. Joukkueiden kokoonpanot sekä aikataulun löydät tästä.

PANOS? Vuoden 2021 3x3 Suomen mestaruus!

KETÄ SEURATA? Naisten PRO-sarja pelataan kuuden joukkueen voimin, kahdessa kolmen joukkueen lohkossa, joista lohkovoittajat etenevät finaaliin. Miesten PRO-sarjassa muodostetaan kahdeksan joukkueen pudotuspeli kaavio, tarkoittaen sitä, että ensin pelataan puolivälierät, välierät ja lopuksi finaali. Jokaisella pelillä on tällöin äärettömän suuri merkitys. Miesten kahdeksasta joukkueesta Trash Game United joutui viime hetkellä vetäytymään lopputurnauksesta, antaen tällöin luovutusvoiton arvotulle puolivälierän vastustajalleen Jywelle, joka näin ollen etenee suoraan välieriin.

Miesten sarja on tänä vuonna hyvin tasainen ja täynnä uusia tulokkaita. Seitsemästä joukkueesta vain kolme ovat aiemmilta vuosilta tuttuja. Yksi tutuista joukkueista on viime vuonna 3x3-kentillä SM-pronssia voittanut joukkue Yökoris Helsinki, jotka tänäkin kesänä kiersivät useamman osaturnauksen. Joukkueessa pelaavat Bashkim Grepi, Sasu Johansson, Edgard Mombilo sekä Onni Peltola. Kovan haasteen Yökoris Helsingille antaa Yökoris Tampere, joka ansaitsi Tampereen osaturnauksesta ylivoimaisella turnausvoitolla paikan lopputurnaukseen. Fyysisessä ja kovan heittotaidon omaavassa joukkueessa pelaavat Cory Abercrombie, Gani Sarumi, Toni Savino ja Serge Caroll Tcheuffa.

Kokenut 3x3-joukkue GTP on myös tuttu aiemmilta vuosilta. Fyysinen ja taitava joukkue täyttyy lahjakkaista nuorista, kokoonpanossa ovat Cristian Ahokas, Niki Juntunen, Joni Salmi sekä Santeri Makkonen, joka kirjoitti kesällä sopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa. Toinen nuori ja lahjakas joukkue on Lahdesta tuleva Kispi, kokoonpanossaan Arttu Nykänen, Xavier Richards, Nuutti Vesanen sekä yli kaksimetrinen Eemi luukkonen. Näitä nuoria tulevaisuuden lupauksia kannattaa pitää silmällä.

Naisten sarjassa joukkueet täyttyvät useista liigapelaajista sekä aiempien vuosien 3x3 SM-mitalisteista. Hallitseva kaksin kertainen 3x3 Suomen mestari Bebes on kiertänyt tänä kesänä jälleen useamman osaturnauksen ja runsaan 3x3-kokemuksen lisäksi tältä kokoonpanolta löytyy useampi naisten Suomen mestaruus sekä kokemusta niin maajoukkuetasolta kuin ulkomaan ammattilaiskentiltäkin. Halu kolmanteen peräkkäiseen 3x3 Suomen mestaruuteen on varmasti kova. Lopputurnauksessa Bebesin kokoonpanossa ovat Lotta Aaltonen, Vilma Kesänen, Petra Noponen sekä Ella Salminen.

Joukkueet JutiC ja Kisumisut ovat tämän kesän uusia kovia 3x3-tulokkaita. Kisumisut kiersivät useamman osaturnauksen ja keräsivät näin kokemusta 3x3-kentiltä. Kokoonpanossa ovat Anni Kujala, Riikka Kujala, Henna-Riikka Paajanen sekä Ganna Savchuk. JutiC tuo myös osaltaan lopputurnaukseen 3x3-kentille kovaa osaamista ja kokemusta, kun kokoonpanosta löytyy Naisten Korisliigasta tutut Anni Jämsä, Kaisa Kuisma, Veera Pirttinen sekä Taru Tuukkannen, joka voitti vuonna 2018 ensimmäisen naisten 3x3 Suomen mestaruuden joukkueessa ToPo Rookies.

Lappeenrannasta saadaan myös 3x3 SM-mitalisteja ja pitkän korisuran omaavat pelaajat Maria Jokinen sekä Annika Lönnroth joukkuessa Yökoris Helsinki. Kokoonpanossa pelaavat myös Maiju Virtanen sekä Riina Heikura.

Heinolan ja Seinäjoen osaturnauksien voittajat Laba ja Minttubasket tuovat hieman nuoremmilla kokoonpanoillaan lopputurnaukseen vauhtia ja fyysisyyttä.

Lopputurnauksessa 3x3 SM-pelien lisäksi pelataan Unified-joukkueen 3x3-näytösotteluita. Suomen Unified-joukkue on saanut jo kansainvälistä makua 3x3-koriksesta osallistuessaan FIBA:n historialliseen 3x3-turnaukseen Sveitsissä, kun turnauksessa oli ensimmäistä kertaa mukana myös Special Olympics -sarja. 3x3 SM-kiertueen lopputurnauksessa Unified-joukkue pääsee ensimmäistä kertaa Suomessa pelaamaan virallisella 3x3-kentällä. Joukkueet muodostuvat kuuden eri seuran Unified-pelaajista sekä kahden eri seuran partnereista. 3x3-kentällä yhdessä joukkueessa pelaa samanaikaisesti kaksi urheilijaa sekä yksi partneri.

Toisena oheisohjelmana lopputurnauksessa selvitetään tämän kesän Pirkka All-Star joukkue, kun Petteri Koponen ja Shawn Huff juniorivahvistukseineen pääsevät mittelemään voitosta 3x3-pelien ja erilaisten kisojen muodossa, jotka juontaa tunnettu tubettaja Jaakko Parkkali.

Koripalloliitto on vallitsevassa tilanteessa päättänyt olla ottamatta yleisöä 3x3- lopputurnaukseen paikan päälle, mutta tapahtumaa pääset seuraamaan Koripalloliiton YouTube-kanavalta, jonne tapahtuma striimataan suorana ja veloituksetta.

Lopputurnausturnaus tarjoaa nopeaa, näyttävää ja viihdyttävää 3x3-korista. Tervetuloa seuraamaan striimin välityksellä!

Asiat

 
1.10.2021 11:03 3x3

3x3-korista pilotoidaan ympärivuotiseksi – syksyn aikana kaakon alueella järjestetään turnauksia

Koripalloliitto järjestää kuluvan syksyn aikana kaksi 3x3-turnausta sisätiloissa. Tavoitteena on saada 3x3-toiminnan kautta pienempien alueiden joukkueille lisää pelejä sarjapelien rinnalle.

4.9.2021 18:13 3x3

Kispille ylivoimainen voitto miehissä, JutiC päihitti aiempien vuosien hallitsevan Suomen mestarin

Järjestyksessään neljäs 3x3 SM-kiertue huipentui lauantaina Malmin lentokentällä pelattavaan lopputurnaukseen, jossa ratkottiin vuoden 2021 3x3 Suomen mestarit. Mestaruudet voittivat naisissa JutiC ja miehissä Kispi.

24.8.2021 16:00 3x3

Kesän viimeinen 3x3-osaturnaus pelattiin Seinäjoella- Virallinen 3x3-kenttä rakennettiin ensimmäistä kertaa sisätiloihin

3x3 SM-kiertue rantautui ensimmäistä kertaa Seinäjoelle, joka oli tämän kesän kolmas uusi paikkakunta. Sateen vuoksi tapahtuma siirrettiin sisälle Qmax-Arenalle, jonne virallinen 3x3-kenttä rakennettiin ensimmäistä kertaa sisätiloihin. Hieno tapahtuma sai osallistujia ympäri Suomea.

19.8.2021 15:20 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausennakko 8/9- Kesän viimeinen osaturnaus pelataan Seinäjoella

Kesän kahdeksas ja viimeinen osaturnaus pelataan Seinäjoella, joka on yksi tämän kesän kolmesta uudesta 3x3-paikkakunnasta. Paljon uusia 3x3-joukkueita luvassa.

18.8.2021 17:12 3x3

3x3 SM-kiertueen lopputurnaus siirtyy pelattavaksi Malmin lentokentän hangaariin

Syyskuun 4. päivänä pelattava 3x3 SM-kiertueen lopputurnaus pelataan kauppakeskus Triplan sijasta Malmin lentokentän hangaarissa. Siirron taustalla ovat Etelä-Suomen aluehallintoviraston määräykset.

16.8.2021 14:50 3x3

Kesän seitsemäs osaturnaus pelattiin Heinolassa- Viime hetken ratkaisuja ja viihdyttävää 3x3-korista

3x3 SM-kiertue rantautui toistamiseen Heinolaan, jossa tapahtuma pelattiin poikkeuksellisesti sisätiloissa sään vuoksi. Uskomattoman tiukka miesten PRO-sarja viihdytti katsojia läpi päivän. Fyysisyyttä ja vauhtia riitti!

12.8.2021 14:04 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausennakko 7/9- Heinolan osaturnaus pelataan poikkeuksellisesti sisätiloissa sateen vuoksi

3x3 SM-kiertueen seitsemäs ja samalla kesän toisiksi viimeinen osaturnaus pelataan Heinolassa, jonne kiertue rantautui viime vuonna ensimmäisen kerran. Uusia joukkueita ja kovatasoisia pelejä luvassa.

9.8.2021 12:58 3x3

SM-kiertue rantautui ensimmäistä kertaa Kuopioon- Tiukkaa vääntöä ja lukuisia jatkoaikoja

Kesän kuudes osaturnaus pelattiin Kuopiossa Sunsets Kuopio -tapahtuman yhteydessä. Satama-alue täyttyi urheilukansasta ja viihdyttävästä 3x3-koriksesta

4.8.2021 11:49 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausennakko 6/9- Kuopion osaturnaus pelataan osana Suomen suurinta urheilun ja viihteen ilmaistapahtumaa

3x3 SM-kiertueen kuudes osaturnaus pelataan ensimmäistä kertaa Kuopiossa ja osana Sunsets-tapahtumaa, joka on Suomen suurin urheilun ja viihteen ilmaistapahtuma. Sunsets Kuopio kokoaa Kuopion sataman alueelle osallistujat yli kymmenestä eri lajista.

26.7.2021 13:16 3x3

Kesän viides osaturnaus pelattiin Satamatorilla Lappeenrannassa - Lopputurnauspaikasta taisteltiin jatkoajalle saakka

3x3 SM-kiertue rantautui jo neljännen kerran Lappeenrannan Satamatorille, vauhtia ja fyysisyyttä riitti tänäkin vuonna.

21.7.2021 08:49 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausennakko 5/9- Suuren suosion saavuttanut 3x3 goes Satamatori pelataan jälleen Lappeenrannan kauniilla Satamatorilla.

Viides 3x3 SM-kiertueen osaturnaus pelataan Lappeenrannassa, mukana paljon tuttuja joukkueita vailla lopputurnauspaikkaa. Osaturnaukseen huipentuu myös Lappeenrannan Namikan järjestämä ensimmäinen junioreille suunnattu 3x3-korisleiri.

19.7.2021 13:43 3x3

Kesän neljäs 3x3 SM-kiertueen osaturnaus vietettiin onnistuneesti Tampereella- Useampi viime kesän 3x3 SM-mitalisti mukana

Kolmannen kerran Tampereella pelattava 3x3 SM-osaturnaus houkutteli jälleen paljon joukkueita sekä katsojia nauttimaan viihdyttävästä 3x3-koriksesta.

14.7.2021 11:30 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausennakko 4/9- SM-kiertue rantautuu jälleen Tampereelle

Neljäs 3x3 SM-kiertueen osaturnaus pelataan Tampereella, jonne SM-turnaus rantautuu jo kolmannen kerran. Mielenkiintoisia pelejä luvassa!

5.7.2021 13:52 3x3

3x3 SM-kiertue rantautui ensimmäistä kertaa Lahteen- Voittajista suurin osa lajin ensikertalaisia

Kesän kolmas osaturnaus pelattiin Lahdessa, joka on yksi kolmesta uudesta 3x3-kiertuepaikkakunnasta tänä kesänä.

1.7.2021 11:41 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausnennakko 3/9- SM-kiertue rantautuu ensimmäistä kertaa vahvan ja perinteikkään katukoriskulttuurin omaavaan Lahteen

3x3 SM-kiertueen kolmas osaturnaus pelataan lauantaina ensimmäistä kertaa Lahdessa, jossa 3x3-kenttä täyttyy tulevaisuuden lupauksista sekä lajin ensikertalaisista.  

21.6.2021 16:01 3x3

Kesän toinen 3x3 SM-kiertueen osaturnaus vietettiin onnistuneesti aurinkoisella Varvintorilla - Mukana uusia 3x3-joukkueita

Turun Varvintori täyttyi jälleen koripallokansasta, auringosta ja viihdyttävästä 3x3-koriksesta. Voiton veivät kokeneet 3x3-joukkueet.

17.6.2021 13:25 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausennakko 2/9 - Turun Varvintori täyttyy jälleen koripallokansasta

3x3 SM-kiertueen toinen turnaus pelataan lauantaina Turussa, jonne 3x3-kiertue rantautui viime vuonna ensimmäisen kerran. Hellettä ja kovatasoisia pelejä luvassa!

15.6.2021 11:06 3x3

3x3 SM-kiertue käynnistyi upeissa puitteissa Helsingissä – Viron 3x3-maajoukkue voittamaton molemmissa sarjoissa

Kesän 2021 ensimmäinen 3x3 SM-kiertue käynnistyi viime lauantaina onnistuneesti upeassa miljöössä Malmin lentokentällä. Finaaleissa voitoista taisteltiin viimeiseen sekuntiin asti.

9.6.2021 08:06 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausennakko 1/9 - SM-kiertue käynnistyy Helsingistä osana Helsinki-päivää

HUOM! MUUTTUNUT PELIPAIKKA! Järjestyksessään neljäs 3x3-koriksen SM-kiertue starttaa tulevana lauantaina 12.6 Helsingistä Malmin lentokentältä. 3x3 SM-turnauksen kanssa samaan aikaan järjestettävä Helsinki-päivä tarjoaa monenlaista tapahtumaa keskustassa läpi päivän.

31.5.2021 09:28 3x3

3x3 SM-kiertueelle sarjamääräykset

3x3 on koripallon pelimuoto, joka nähdään tulevana kesänä olympialaisissa ensi kertaa. Suomen Koripalloliiton neljättä kertaa järjestämä 3x3 SM-kiertue ottaa askeleen entistä virallisempaan suuntaan, kun sille on hyväksytty omat sarjamääräykset.

Näytä lisää vastaavia