3.9.2015 Korisliiga-joukkue Kouvot on tehnyt kauden mittaisen sopimuksen amerikkalaissentteri Thomas Gipsonin kanssa. 22-vuotias Gipson saapuu Kouvolaan Kansas Staten yliopistosta.
Seniorikaudella 201-senttinen ja 120-kiloinen sisäpelaaja kirjautti 32 pelaamassaan ottelussa 11,3 pistettä ja 5,3 levypalloa ottelua kohden. Gipsonista tuli Kansas Staten kaikkien aikojen 26. pelaaja, joka ylitti 1000 pisteen rajapyykin.
- Haimme nimenomaan pelaajaa, jolle pallo voidaan pelata sisään, ja joka pystyy ratkaisuihin selkä koriin päin. Gipson osaa myös heittää puolietäisyyksiltä ja on koostaan huolimatta nopea ja ketterä, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoo seuran tiedotteessa.
- Hän tulee huippukoulusta, huippukonferenssista ja oli joukkueensa johtava pelaaja viimeisen kahden kauden ajan. Hän on erittäin hyvä puolustaja, mikä on meille todella tärkeää, sillä puolustuskonseptissamme me emme halua joutua auttamaan sisäpuolustajaa, vaan vitospaikan pelaajamme on pärjättävä 1-1 -puolustuksessa.
Keväällä seuraan kiinnitetyn Cedric Latimerin neljän kuukauden koeaika johti kokeneen pelurin ja Kouvojen väliseen 1+1-vuotiseen sopimukseen.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.