30.8.2018 10:45 Susijengi aloittaa syksyn maaottelurupeamansa uudella kotikentällään Espoo Metro Areenalla perjantaina klo 19 viime vuoden EM-kisojen viidenneksi sijoittunutta Latviaa vastaan. Nousevana koripallomahtina Latvia saapuu Espooseen joukkueella, joka on varteenotettava sekoitus veteraanipelaajia ja nälkäisiä nuoria.

Kaspars Vecvagars kuuluu Latvian nuoreen iskuryhmään. Kuva: FIBA Europe.
Kuluvalla vuosikymmenellä Susijengi on kohdannut Latvian neljään otteeseen, ja otteluista kolme viimeisintä on päättynyt täpärään tappioon – viimeksi vuosi sitten Tampereen Hakametsässä, missä Latvia jallitti Suomea pistein 81-85.
Kuten Suomikin, Latvia on tehnyt viime vuodet pitkäjänteistä työtä koripallo-ohjelmansa parissa noustakseen Baltian koripallojättiläisen Liettuan tasolle. Kesän 2017 EM-kisoissa Latvia saavutti viidennen sijan Liettuan jäädessä yhdeksänneksi, joten Latvian voi hyvin perustein sanoa tulleen Euroopan kärjen tuntumaan jäädäkseen.
- Latvia on ollut viime vuosina yksi kaikkein haasteellisimmistä joukkueista meille. Latvia pelaa äärimmäisen taitavaa koripalloa, missä pallo ja miehet liikkuvat ja pelaajat etsiytyvät aina oikeaan asemaan, Susijengin apuvalmentaja Lassi Tuovi summaa.
Latvian NBA-troikka Kristaps Porzingis-Rodions Kurucs-Davis Bertans ei kuulu päävalmentaja Arnis Vecvagarsin MM-karsintaryhmään ja joukkueen Euroliiga-pelaajat liittyvät mukaan vasta myöhemmässä vaiheessa, mutta Helsinkiin saapuva sekoitus veteraaneja ja nuorta osastoa osoittaa, kuinka laajalla miehistöllä Latvialla on varaa operoida.
- Latvian joukkue koostuu pelaajista, jotka ovat pelanneet itsensä vakiintuneisiin asemiin eurooppalaisissa huippusarjoissa. Perjantain ottelu on erinomainen haaste meille tässä vaiheessa leiritystä.
Susijengi ja Latvia kohtaavat Espoo Metro Areenalla perjantaina 31.8. klo 19:00. Lipunmyynti otteluun täällä.

|
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
|
2 |
Arturs AUSEJS |
192 |
1990 |
VEF Riga (LAT) |
|
4 |
Ojars SILINS |
204 |
1993 |
free agent |
|
7 |
Janis BLUMS |
190 |
1982 |
free agent |
|
15 |
Artis ATE |
192 |
1989 |
VEF Riga (LAT) |
|
19 |
Rihards LOMASZ |
190 |
1996 |
BK Ventspils (LAT) |
|
20 |
Kaspars VECVAGARS |
190 |
1993 |
SZA Szcecin (POL) |
|
24 |
Andrejs GRAZULIS |
202 |
1993 |
VEF Riga (LAT) |
|
33 |
Martins MEIERS |
208 |
1991 |
Jenisei (RUS) |
|
Artjoms BUTJANKOVS |
202 |
1990 |
VEF Riga (LAT) |
|
|
Arturs STRAUTINS |
198 |
1998 |
Trieste (ITA) |
|
|
Ronalds ZAKIS |
207 |
1987 |
BK Ventspils (LAT) |
Susijengin kapteeninviittaa pian jo viidennelle vuodelleen kantava MaSu-Basketin kasvatti ja Suomi-koriksen legenda Sasu Salin, 35, kohosi talven MM-karsintaikkunassa pelaamansa kahden maaottelun myötä pelattujen miesten maaotteluiden listan viidenneksi ohi Hanno Möttölän.
Ärhäkkä Belgia ei suostunut täpötäydessä Espoo Metro Areenassa tiskirätin rooliin, vaan kärkkyi vielä viimeisessä hyökkäyksessään mahdollisuutta tasoittaa peli. Toisen puoliajan alussa otteen pelitapahtumista ottanut Susijengi haki kuitenkin 6822 katsojan edessä 78–75 (34–37) -kotivoiton ja varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa.
Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.
Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.
Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.
Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.
Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.
Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.
Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.
Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.