14.6.2024 10:00 Susiladies esiintyy tänä kesänä kertaalleen kotikentällä, kun se kohtaa naiskoriksen mahtimaan Saksan Urhea-hallissa Helsingissä sunnuntaina 7.7. Lipunmyynti otteluun on käynnistynyt.
Kuva: Ville Vuorinen
Susiladies on parhaillaan EM-karsintalohkossaan toisena, kun se kaatoi karsintojen avausikkunassa Bulgarian vieraskentällä, mutta taipui kotipesässään niukasti Unkarille. Nyt joukkue hioo askelmerkkejä kuntoon marraskuussa jatkuvia EM-karsintoja silmällä pitäen.
Tule katsomaan, kun Susiladies valmistautuu tulevaan upeita otteita kansainvälisillä kentillä esittäneiden Awak Kuierin, Sara Bejedin ja Linda-Lotta Lehtorannan johdolla.
Nappaa tiketit tassuun täältä >
Suomalaisen tyttökoripallon taival korkeimmalle kansainväliselle tasolle jatkui sunnuntaina, kun 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue saalisti ikäluokan EM-hopeaa jatkumona viime kesän 16-vuotiaiden tyttöjen Euroopan mestaruudelle. Joukkueen päävalmentaja Janne Hänninen uskoo, että kotimaiselle tyttö- ja naiskoripallolle on koittamassa ainutlaatuiset ajat.
Ensi viikolla alkaviin kesäuniversiadeihin valmistautuva Suomen naisten universiadimaajoukkue voitti Saksan Urhea-hallissa pelatussa valmistavassa maaottelussa 83-67 (40-29). Suomea kannustamaan oli saapunut mukavat 806 katsojaa.
Suomen naisten universiadimaajoukkue pelaa perjantaina ja lauantaina Saksaa vastaan Helsingin Urhea-hallissa. Perjantain ottelu pelataan suljetuin ovin, mutta lauantaina 12.7. klo 17:00 sisäänpääsy otteluun on maksuton.
Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.
Koripalloliiton uusi Rohkaisijat-hanke tarjoaa vanhemmille ainutlaatuisen mahdollisuuden pyytää yksilöllisen rohkaisuvideon lapselle tai nuorelle, joka kaipaa tukea esimerkiksi jännityksen, koripallon aloittamisen tai motivaation kanssa.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.