Naisten Korisliigan marraskuun pelaaja on Hongan Sidney Cook

3.12.2018 10:30 Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi on valittu Tapiolan Hongan Sidney Cook. 190-senttinen sisäpelaaja on pelannut koko alkukauden nousujohteisesti ja tehnyt tasaisen varmaa jälkeä kaikissa otteluissa.

Sidney Cook on aloittanut toisen ammattilaiskautensa vakuuttavsti Hongan paidassa. Kuva: Ville Vuorinen.

Kausi 2018-19 on Hongan Sidney Cookille toinen koripalloammattilaisena. Lähes 190-senttinen sisäpelaaja lähti ammattilaisuralleen Virginia Techin NCAA-joukkueesta ja pelasi menneellä kaudella Puolassa ja kevätkaudella Liettuassa BC Suduvan riveissä. 

Tällä hetkellä Hongalla on kasassa runkosarjassa kahdeksan pistettä, mikä oikeuttaa sarjataulukossa seitsemänteen sijaan. Hongan alkupelit lähtivät tahmeasti liikkeelle, mutta nyt joukkue on kasannut rivejään ja napannut jo kolme voittoa putkeen edelliskuun aikana. 

Cookin panos joukkueelle on ollut korvaamaton kaikissa peleissä, ja tällä hetkellä Cook on joukkueensa paras pisteissä (22,9), sekä levypalloissa, joiden keskiarvoksi on kertynyt 12,4. Marraskuussa Cook kirjautti myös naisten liigan korkeimman teholukeman, joka oli huima 30,7. Viime kuukauden aikana Cook tehtaili pisteitä keskiarvolla 24,7, levypalloja lukemalla 14,7, ja koriin johtaneita syöttöjä 1,7 per peli. 

Cook odottaa toistaiseksi vielä pysäyttäjäänsä, sillä naisen pitely on osoittautunut vaikeaksi kaikille vastustajille. Cookin ehdottomaan vahvuuteen kuuluu monipuolisuus kaikilla pelin osa-alueilla. 24-vuotias Cook on paitsi ulottuva levypallotaistelija, myös heittouhan kaaren takaa omaava sisäpelaaja, mikä on aiheuttanut harmaita hiuksia vastustajajoukkueille pitkin alkukautta. 

Pelaajatilastot

Henkilöt

 
3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

23.1.2026 20:16 Naisten Korisliiga

Huima päätösjakso takasi HBA:lle voiton

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.

19.1.2026 13:37 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei palaa ToPoon

Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.

18.1.2026 17:40 Naisten Korisliiga

HBA haki vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.

17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

Näytä lisää vastaavia