22.8.2023 08:50 Susijengin avausottelu Australiaa vastaan perjantaina 25.8. klo 11.00 suorana Nelosella ja Ruudussa. Artikkeliin on koottu, miten pysyt Susijengin käänteissä mukana. Tervetuloa Susihuumaan!
Pe 25.8. klo 11.00 Susijengi – Australia
Su 27.8. klo 15.10 Japani – Susijengi
Ti 29.8. klo 10.30 Saksa – Susijengi
Ylemmät jatkopelit käynnistyvät perjantaina 1.9. ja alemmat torstaina 31.8.
Susijengin omat Villet – valokuvaaja Ville Vuorinen ja videoguru Ville Lipiäinen ovat joukkueen matkassa Aasiassa koko MM-kisojen ajan. Pikselit ovat jälleen viimeisen päälle mintissä, kun kaksikko seuraa herkeämättä Susijengin elämää kisoissa. Luvassa on ennennäkemätöntä materiaalia niin parketeilta kuin sen ulkopuolelta.
Instagram >
Facebook >
Twitter >
Olit sitten paikan päällä tai kotistudiossa, muista aihetunnisteet #Susijengi, #6pelaaja ja #FIBAWC, kun jaat materiaalia someen. Susijengi jakaa hauskimmat päivitykset kaikkien nähtäväksi!
Joko seuraat Susijengin pelaajia somessa? Jos et, niin ota viimeistään nyt kaikki seurantaan!
Miro Little: Instagram, Twitter, TikTok
Alex Murphy: Instagram, Twitter
Sasu Salin: Instagram, Twitter
Olivier Nkamhoua: Instagram, Twitter
Henri Kantonen: Instagram
Mikael Jantunen: Instagram, Twitter
Elias Valtonen: Instagram, Twitter
Alexander Madsen: Instagram
Edon Maxhuni: Instagram, Twitter, TikTok
Lauri Markkanen: Instagram, Twitter
Jacob Grandison: Instagram, Twitter
Ilari Seppälä: Instagram, Twitter
Lassi Tuovi: Instagram, Twitter
Hanno Möttölä: Instagram, Twitter
Mikko Larkas: Twitter
Teemu Rannikko: Instagram, Twitter
Sean Sheldon: Twitter
Uutiskirje seuraa Susijengin matkaa MM-kisoissa päivittäin ja nostaa esille MM-kisojen polttavimmat puheenaiheet Susijengin näkökulmasta. Uutiskirje vie sinut Susijengin kulisseihin taustoittaen joukkueen matkaa MM-kisoissa. Uutiskirjeen tilaajilla on kaiken lisäksi etuosto-oikeus Susijengin kotiotteluihin.
Liity tästä >>
Kisojen viralliset nettisivut >
FIBA World Cup Instagramissa >
FIBA World Cup Facebookissa >
FIBA World Cup Twitterissä >
Suomi ja Liettua ovat solmineet virallisen kumppanuussopimuksen kesän EM-kisoihin. Kotikisoihin lippuja tai majoitusta halajavan kannattaa toimia ripeästi, sillä tuore sopimus tuo Tampereelle Liettuan joukkueen vanavedessä tuhansia liettualaisfaneja ja kansainvälisen arvoturnauksen sähköistä tunnelmaa.
Susijengin EM-kotikisoihin Tampereelle on saatavilla jälleen uusi majoitus- ja lippupaketti. Elämys Groupin ja Koripalloliiton tampere.basket.fi -sivustolta on hankittavissa nyt Day Pass -lippupaketteja osana majoituspakettia.
Kotiluolassa virittäydytään helmikuussa EM-kotikisamoodiin, kun Susijengi ottaa mittaa maailman ranking-kakkosesta Serbiasta. 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajilla on mahdollisuus ostaa lippuja ennakkomyynnissä keskiviikosta perjantaihin.
Ensi vuoden elo-syyskuussa Tampereella pelattaviin Susijengin EM-kotikisoihin on julkaistu uusi lipputuote, Weekend Pass, joka sisältää pääsyliput kaikkiin perjantain ja lauantain (29.-30.8.2025) otteluihin. Ensivaiheessa Weekend Pass on saatavilla osana majoituspakettia.
Ensi vuonna Tampereella järjestettävien EM-kotikisojen VIP-myynnissä saavutettiin rajapyykki, kun ensimmäinen ja suurin VIP-tila (VIP Eventum) loppuunvarattiin Suomen perjantaiseen otteluun.
Yle on hankkinut esitysoikeudet koripallon miesten ja naisten MM- ja EM-kisoihin vuosille 2026–2029. Sopimus sisältää myös Susijengin karsintaottelut.
Tampereella pelattavien koripallon EM-kisojen kotikisojen ensimmäisten lippu- ja matkapakettien julkinen myynti on käynnistynyt.
Seitsemän vuotta siten Susijengi isännöi Helsingissä EM-kotikisoja, jotka jäivät historiaan viikon mittaisina hurmosbileinä. Tiistaina on tasan vuosi bileiden jatkumiseen Tampereella. Rajapyykin kunniaksi kotikisojen ensimmäisten lippu- ja matkapakettien julkinen myynti alkaa tiistaina klo 10:00.
Henkeäsalpaavia koripalloelämyksiä olympiakarsinnoissa tarjoillut nälkäinen Susijengi kutsuu ensi vuonna Euroopan kovimmat joukkueet ja suurimmat tähdet Tampereelle, kun Suomi isännöi koripallon EM-kisoja 2025. Vuotta ennen kisoja käynnistyvä lipunmyynti tarjoaa 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille mahdollisuuden napata ensimmäisenä parhaat tiketit.
Olympiakarsintaturnauksen semifinaaliin torstain Puola-kirivoitolla paikkansa varmistanut Susijengi kohtaa Valenciaan saapuneita susifaneja perjantai-iltana 5.7. klo 18.15 paikallista aikaa!