29.5.2024 09:00 Urheilun ja liikunnan kulttuurikeskus Tahdossa avautuu keskiviikkona 19.6. uusi näyttely, jonka päähenkilönä loistaa koripallon suomalainen NBA-tähti Lauri Markkanen. Näyttely on esillä 19.6.–29.9.2024.
Kuva: FIBA
Tahdon parvikerroksen galleria-saliin rakentuu juhannusviikolla ainutlaatuinen tarina 27-vuotiaasta suomalaisesta koripallon supertähdestä, joka toteutti kovalla työllä ja intohimolla suuren urheilu-unelmansa.
- Toivon tarinani inspiroivan mahdollisimman monen pelaajanalun tavoittelemaan omia unelmiaan kentillä ja myös kenttien ulkopuolella, kiteyttää Lauri Markkanen tiedotteessa..
Helmikuussa 2023 Markkanen valittiin NBA:n All Stars -otteluun ensimmäisenä pohjoismaisena pelaajana kautta aikain ja samana vuonna hänet valittiin Suomessa ensimmäisenä koripalloilijana Vuoden urheilijaksi.
Urheilumuseon yli 80 vuotisessa historiassa on tehty vain muutama laajempi henkilönäyttely. Viimeisimpänä toteutuksena vuonna 2015 suuren suosion saanut näyttely Tapio Rautavaarasta.
- Lauri Markkanen on tämän hetken kiinnostavimpia suomalaisurheilijoita monin eri tavoin. Halusimme tarttua ajankohtaiseen ja kirjaimellisesti suureen henkilöön, ja luonnollisesti yhteistyössä Markkasen ja hänen läheistensä kanssa. Laajojen yhteiskunnallisten ilmiönäyttelyiden jälkeen on kiinnostavaa katsoa urheilumaailmaan yhden ihmisen tarinan muodossa, toteaa TAHDON näyttelypäällikkö Kalle Rantala.
Jyväskylässä kasvaneen Markkasen otteet 18- ja 20-vuotiaiden EM-kisoissa 2015 ja 2016 osoittivat pelaajan uran johtavan ulkomaille. Tie maailman johtavaan koripallosarjaan NBA:han käy useimmiten Yhdysvaltain yliopistojen koripallosarja NCAA:n kautta. Näin tapahtui myös Markkasen kohdalla. Tahdon uusi näyttely kertoo millainen rooli aktiivisella ja urheilevalla perheellä oli Markkasen lapsuudessa ja nuoruudessa, ja mitä ammattilaisuran varrella on myöhemmin tapahtunut. Näyttelyn esineistö koostuu Markkasen urasta ja elämästä kertovista esineistä. Esillä on jopa Markkasen asuja varusmiespalveluksesta, jonka Markkanen suoritti Puolustusvoimien Urheilukoulussa.
LAURI MARKKANEN – Suomen ensimmäinen NBA-tähti -näyttely on esillä Urheilun ja liikunnan kulttuurikeskus TAHDOSSA Olympiastadionilla 19.6.–29.9.2024.
Susijengin vieraaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva Liettua näytti myrskyn merkkejä torstai-iltana Istanbulissa kaatamalla EM-kisojen mitalisuosikkien joukkoon ilmoittautuneen Turkin pistein 71–90 (31–52).
Viime kevätkaudella Italian ja Turkin liigoissa pelannut Susijengin luottomies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 188 cm ja 27 vuotta, palaa Ranskan pääsarjatasolle. Maxhunin uusi seura on viime keväänä Ranskan pudotuspelipaikoista taistellut perinteikäs BCM Gravelines-Dunkerque.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on nimennyt neljätoista pelaajaa kesän perjantaiseen avausotteluun Belgiaa vastaan Jyväskylän LähiTapiola Areenalla. Ottelussa tullaan näkemään maajoukkuehistoriaa kahdessakin muodossa.
Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Teemu Rannikko luonnehtii Jyväskylän LähiTapiola Areenalla perjantaina vastaan asettuvaa Belgiaa erinomaiseksi avausvastukseksi EM-kisakesään. Belgia on aavistuksen viime vuosista uudistunut, mutta silti kokenut ja hyvin yhteen pelaava arvokisojen vakiokävijä.
Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).
Kesän ensimmäiseen maaotteluunsa valmistautuva Susijengi järjesti keskiviikkona illansuussa yllätystapaamisen faniensa kanssa Jyväskylän Kuokkalan koulun kentällä. Pitkälti toista sataa nuorta ja vähän varttuneempaa koripallofania toivotti Susijengin avosylin tervetulleeksi Jyväskylään.
Pitkän koripalloilijanpolun HBA-Märskyn ja Yhdysvaltain NCAA-liigan kautta kulkenut Andre Gustavson, 26, löi itsensä läpi Susijengin rotaatioon vuoden takaisissa olympiakarsinnoissa Valenciassa. Toisen EM-kisaleiritysviikon alussa Gustavson kertoo saaneensa ensimmäisestä ammattilaiskaudestaan mukaansa entistä paremmat valmiudet pelata huipputasolla.
Susijengin toiseksi vastustajaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva ja EM-karsinnoissa isoja päänahkoja hakenut Iso-Britannia on nimennyt 18-henkisen leiritysryhmän alkaneeseen EM-kisakesään. Susijengi ja Iso-Britannia ottavat toisistaan mittaa Tampereen Nokia Areenalla perjantaina 29.8. klo 20.30 alkaen.
Susijengin isojen pelien mieheksi profiloitunut Ilari Seppälä, 32, on saapunut EM-kotikisaleiritykseen uransa parhaan ammattilaiskauden jäljiltä. Erinomainen kausi, sitä edeltänyt onnistunut kuntoutus ja perhearki muodostavat lapualaislähtöiselle pelinrakentajalle erinomaiset lähtökohdat tavoitella paikkaa EM-kotikisajoukkueessa.
Korisliigan mestaruutta Helsinki Seagullsin kanssa keväällä juhlinut Henri Kantonen, 198 cm ja 27 vuotta, toivoo, ettei suomalainen koripalloväki ole jättänyt häntä laskuista puhuttaessa paikoista EM-kotikisajoukkueesta. Jo edellisissä EM- ja MM-kisoissa kykynsä kansainvälisessä pelissä osoittanut Kantonen kertoo olevansa parhaassa iskussaan koskaan.