Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

25.4.2025 09:15 Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

Lassi Nikkarinen (vas) ja Andre Gustavson (oik) ovat valmiina finaalisarjaan.

Helsinki Seagulls ja Kauhajoki. Tästä parivaljakosta on muodostunut vain muutamassa vuodessa Korisliigan kiihkein kilpakumppanuus. Eteläpohjalaisen pienkaupungin säkenöivä suurseura ja pääkaupungin väkevä korisimperiumi kohtaavat toisensa jälleen kerran pudotuspelien loppuvaiheissa.

Toistaiseksi varsinaisessa päädyssä saakka, Korisliigan finaalissa, seurat ovat kohdanneet aiemmin vain kerran – keväällä 2023 – mutta silti keskinäisestä kohtaamisesta on muodostunut molemmille erityislaatuinen haaste.

Sen vahvistaa Kauhajoella ensimmäistä kauttaan pelaava takamies, maaliskuussa Kuukauden pelaajaksi nimetty Andre Gustavsonkin.

– Vaikutuksen huomaa jo runkosarjankin aikana. Kun tuntee seurojen välisen historian ja tietää, mitä voi vastapuolelta odottaa, kentälle mennään ihan omanlaisellaan valmiudella, ja faneissakin näkee, kuinka energiseksi meininki voi kohota, hän hymyilee.

Kauhajoki ryskäsi playoffien kaksi ensimmäistä kierrosta maaliin vaivattoman näköisesti. Ensin kaatui Tampereen Pyrintö, sen jälkeen Kataja Basket, kumpikin puhtaalla pelillä. Tappioton putki ei kuitenkaan vaikuta herättävän Gustavsonissa erityisiä paineita.

– Enemmän ilmassa on nyt tervettä itsevarmuutta. Meillä on nuori joukkue, mutta pelien voittaminen ei ole tullut meille yllätyksenä, koska tiedämme pystyvämme siihen, kun vain toteutamme omaa juttuamme. Olemme tulleet tähän pisteeseen todella erilaisista lähtökohdista kuin Seagulls.

Gustavson toteaa ymmärtävänsä, että Seagullsia saatetaan pitää tilanteessa jonkinlaisena ennakkosuosikkina, sillä helsinkiläiset lähtivät muilta joukkueilta karkuun jo niin aikaisin kaudella. Mutta se, mitä Kauhajoki on saanut aikaan loppukaudesta, onkin täysin oma tarinansa. Jo ylemmässä jatkosarjassa palaset loksahtivat niin hyvin kohdalleen, että maaliskuun aikana kahdeksasta ottelusta tuli seitsemän voittoa ja Gustavson palkittiin omasta työstään Kuukauden pelaajana.

Herääkin kysymys, minkälainen merkitys pelaajakohtaisella tunnustuksella on joukkueurheilijalle, joka janoaa nyt ennen kaikkea Korisliigan mestaruutta.

– On tämä iso kunnia, ja sanoisin, että kyllä henkilökohtaisellakin palkinnolla on paikkansa ja merkityksensä. Vaikka tämä on joukkuelaji, joukkueen sisällä on erilaisia rooleja. Nämä asiat eivät sulje toisiaan pois, sillä pelaajakohtaisen palkinnonkin edellytyksenä tyypillisesti on, että pelaaja on auttanut joukkuettaan voittamaan, Gustavson pohtii.

”Aika hyvissä ajoin näytti siltä, että joko Karhu tai Kataja sieltä on tulossa”

Kuten todettu, Helsinki Seagulls matkusti playoffeihin huomattavan erilaista polkua kuin Kauhajoki. Lokit varmistivat voittonsa runkosarjassa jo kauan ennen sen päätöstä, eikä vauhti ylemmän jatkosarjan aikana pahemmin hidastunut pieniä hairahduksia lukuun ottamatta. Puolivälierissä Kouvot onnistui yllättämään kertaalleen, mutta välierät Salon Vilpasta vastaan päättyivät 4–0.

Joukkueen kantaviin voimiin kuuluva noin kymmenen pisteen ja yhdeksän syötön keskiarvolla kautensa pelannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen suhtautuu tilanteeseen tapojensa mukaisella tyyneydellä.

– En sanoisi finaalipaikkamme olleen missään vaiheessa itsestäänselvyys, sillä teimme sen eteen valtavasti työtä, mutta mielestäni fokus pysyi porukassamme oikeissa asioissa läpi koko kauden, eikä sen suuremmin tarvinnut teroittaa päämääriä kenellekään, hän toteaa.

Henkilökohtaisella puolella hän mainitsee olevansa kaikin puolin tyytyväinen panokseen, jonka itse antoi joukkueensa voittojen eteen. Kauden edetessä kohti loppuaan fanien ja analyytikoiden spekulaatiot pian jaettavista Vuoden pelaaja -palkinnoista käyvät kuumina, mutta Nikkarinen ei vaivaa niillä päätään.

– Ei ole varsinaisesti aiheeseen mitään kovin ihmeellistä sanottavaa. Tuntui suurimman osan ajasta siltä, että pelasin aika hyvin omalla tasollani. Toki joskus itsekin luen vähän, mitä verkossa kirjoitellaan, ja arvostan ehdottomasti sitä, jos pelaaminen herättää tunteita ja aiheuttaa keskustelua. Onhan se kiva huomata, että ihmisiä kiinnostaa.

Seagullsin matkatessa kohti loppuotteluita Nikkarinen sen sijaan seurasi tarkemmin sitä, kuka seuraavaksi vastaan asettuu. Hän osasikin osin jopa ennustaa lopputuleman.

– Aika hyvissä ajoin näytti siltä, että joko Karhu tai Kataja sieltä on tulossa. Oli vaikea nähdä suurempien yllätysten tulevan, koska heidän pelinsä oli niin vahvaa. Kauhajoki erityisesti pärjäsi ylivoimaisella levypallopelaamisellaan ja täysin poikkeuksellisella reagointikyvyllään muuttuviin pelitilanteisiin. On merkille panemisen arvoista, kuinka tehokkaasti he siirtyvät hyökkäyksestä puolustukseen ja toisinpäin. Se pakottaa meidätkin varautumaan tilanteisiin entistäkin paremmin. Jokaisen on tiedettävä paikkansa ja oltava samalla sivulla.

Korisliiga-finaalit käynnistyvät Helsingissä lauantaina 26. huhtikuuta.

Finaalien otteluohjelma ja lipunmyynti

La 26.4. klo 17:00 Seagulls - Kauhajoki 
Ti 29.4. klo 18:30 Kauhajoki - Seagulls
La 3.5. klo 15:00 Seagulls - Kauhajoki
Ti 6.5. klo 18:30 Kauhajoki - Seagulls
Pe 9.5. klo 18:30 Seagulls - Kauhajoki*
Ma 12.5. klo 18:30 Kauhajoki - Seagulls*
To 15.5. klo 18:30 Seagulls - Kauhajoki *
* tarvittaessa

Seagullsin kotiotteluiden lipunmyynti >
Kauhajoen kotiotteluiden lipunmyynti >

 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia