8.10.2024 12:27 Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut toista kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k25 -pelissä.

Lokakuun alussa käynnistyvässä sarjakaudessa selvitetään alkuun maaosien parhaat joukkueet Euroopassa, Afrikassa, Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Aasiassa, Oseaniassa ja Lähi-idässä. Pelialustana on online-muodossa pelattava NBA 2k25 ja pelimuotona aiemmista MM-kisoista tuttu pelin sisällä oleva 5vs5 Pro-Am.
Suomen joukkueen valmentajana toimii Topias ”magicalbotti” Mikkonen. Peliformaatti on muuttunut alkavaksi kaudeksi. Aiempina vuosina MM-kisoissa ei pelattu suoraan puhtaasta tuloksesta, mutta nyt pelaajien mieliksi vain lopputuloksella on merkitystä sarjataulukkoon, kun ylimääräisiä pisteitä ei jaeta muista suorituksista.
- On ollut hienoa nähdä, miten pelipiireissä eFIBA on ottanut jalansijaa ja noussut puheenaiheeksi. Uudet muutokset ovat entisestään lisänneet pelaajien mielenkiintoja tulevia MM-kisoja kohtaan, Mikkonen avaa.
Euroopasta mukana on 25 maata. Suomen tavoitteet ovat korkealla tämän vuoden turnauksessa.
- Tavoitteena on selvitä viimeiseen pudotuspelivaiheeseen eli kahdeksan parhaan joukkoon. Valmentajan näkökulmasta minulla on luottoa siihen, että se on täysin mahdollista. Vaikka lähdemme osaan otteluista altavastaajana, niin hyvällä suorituksella voimme kaataa kenet vain.
Maailmalla on jo pelaajia, jotka tienaavat elantonsa kisaamalla ja striimaamalla 2k-sarjan korispeliä. Siinä mielessä Suomen pelaajat ovat takamatkalla, kun he ovat työssäkäyviä nuoria aikuisia.
- Olemme Suomessa pelaajamäärältään väkilukuunkin suhteutettuna aikamoisella takamatkalla verrattuna lajin parhaisiin maihin. Useasta maasta löytyy jo lajin täysammattilaisia. Meille tämä on kuitenkin ainakin toistaiseksi harrastus, joka otetaan vakavasti mutta pilke silmäkulmassa, Mikkonen summaa.
Suomen tulevia otteluita voi seurata tästä linkistä >
8.10.
Klo 20.00 Suomi - Kosovo
Klo 21.00 Suomi - Portugali
Klo 23.00 Suomi - Serbia
10.10.
Klo 20.00 Suomi - Saksa
Klo 21.00 Suomi - Espanja
Klo 22.00 Suomi - Liettua
Suomi osallistuu 20.–22. tammikuuta pelattavaan eFIBA EM-esikarsintaturnaukseen. Kyseessä on FIBA:n virallinen NBA 2K -sarja, jossa pelataan maajoukkuepaidoissa digitaalisella kentällä.
Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut ensimmäistä kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k24 -pelissä.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA arpoi torstaina nuorten EM-kisojen alkulohkot Freisingissa, Saksassa. 16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan osalta odotetaan vielä vahvistusta sijainnista.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Aikuisten divareissa nähtiin hyökkäyspään ilotulitusta ja draamaa: naisten I divisioonassa Honka II kairasi trillerivoiton ToPosta, kun taas miesten I divisioona A:ssa HBA-Märsky yllätti Kipinä Basketin. Miesten I divisioona B:ssä BC Nokian Darryl Jordan Jr. säkenöi 40 pisteellään.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.