25.9.2023 17:00 Lahti Basketballin nuoret suomalaispelaajat ovat jälleen valmiita kovaan työhön. Kotimaisen rungon kovin pisteidentekijä oli viime kaudella Erik Sajantila, joka tahtoo nyt kehittää pallollisia taitoja ja fysiikkaa.
Kuva: Ville Vuorinen
Lahti Basketball on toiminut viime vuosina kotina monelle nuorelle suomalaiselle nousijalle. Siitä huolimatta menestys on ollut vaisua, sillä kaudet ovat päättyneet joko playoffien ulkopuolella tai niiden ensimmäisellä kierroksella.
Viime kaudella kotimaisen nipun kovin pisteidentekijä oli takamies–laituri Erik Sajantila. Ja vaikka koreja syntyikin, joukkueen tulokselliset saavutukset eivät hänenkään mielestään ole vielä olleet sitä, mitä pitäisi.
– Viime kausi oli mitä oli, mutta nyt olemme valmiina uuteen. Otamme oppia niistä asioista, joissa näemme parantamisen varaa, mutta koska meillä on uudistunut kokoonpano, niin pääsemme tuomaan mukaan uusia asioita eikä menneeseen kannata liikaa jumiutua, hän sanoo.
Joukkue todella on kesätauon aikana monilta osiltaan uudistunut, mutta ei ihan kokonaan uusi. Sajantila saa vanhoista pelikavereistaan takaisin jo verrattain kokeneen ja meritoituneen Arttu Saarijärven sekä vielä toistaiseksi edustustasolla vähemmän pelanneet Eetu Lähdetniemen, Ville Tolosen ja Jan Homasen.
Vaikka pelin kehittäminen ja suunnitelmien uudistaminen onkin tärkeää, Sajantila näkee tällaisessa pysyvyydessä kuitenkin paljon positiivisiakin ulottuvuuksia.
– Se helpottaa työtä, kun syksyn käynnistyessä tuntee joukkuekavereitaan ennestään. Vaikuttaa paljon, kun tietää, mitkä ovat kavereiden vahvuudet ja miten he tykkäävät kentällä liikkua.
Apua pysyvyyden kannalta on myös sillä, että työtään jatkaa vanha päävalmentaja Tom Cooman.
Lahti Basketballin viime vuodet ovat olleet sanalla sanoen myrskyisiä. Tavanomaisten pelillisten asioiden lisäksi on koettu kentän ulkopuolisia tragedioita, jotka ovat vaikeuttaneet työtä. Kyse ei ole ainoastaan koronasta ja muista ilmiöistä, jotka ovat koskeneet koko liigaa, vaan vuonna 2021 tapahtui myös auto-onnettomuus, jonka seurauksena seuran ulkomaalaisvahvistusten nippu meni kesken kauden uuteen uskoon.
– Sanotaan näin, että tämä on ollut opettavaista aikaa, Sajantila huokaisee.
– Kun itseä lähellä tapahtui niin vakava onnettomuus, niin siinä alkoi arvostaa muutakin elämää kuin pelkkää koripalloa taas entistä enemmän. Uskon, että olemme kaikki kasvaneet aika paljon näiden haastavien vuosien aikana.
Kaiken kaikkiaan Sajantila on tyytyväinen siihen, että saa jatkaa uraansa juuri Lahdessa ja pääsee vastaisuudessakin työskentelemään joukkueen tason nostamiseksi. Mutta hänellä, kuten jokaisella lupaavalla pelaajalla, on tässä iässä toki muitakin tulevaisuudensuunnitelmia.
– Totta kai ulkomaankentät minuakin kutsuvat. Isot areenat ovat pienestä pitäen olleet unelmani ja urheilullinen tavoitteeni. Toistaiseksi kauheasti mitään konkreettista sen osalta ei kuitenkaan ole tapahtunut, vaan juuri nyt minun on keskityttävä kehittymään Korisliigan parhaimmistoon ennen kuin voin alkaa keskittyä seuraavaan vaiheeseen.
Miten seuraava vaihe sitten saavutetaan? Miten Sajantila pystyy eniten auttamaan Lahti Basketballia aiempaa korkeammille sijoille tulevalla Korisliiga-kaudella?
– Heittäminen ja pelinymmärrys ovat omasta mielestäni suurimmat vahvuuteni, mutta näen, että minun on kehitettävä yleisesti pallollisia taitojani, sillä niissä ei ikinä voi olla liian hyvä. Tässä viime vuosina olemme joukkueen sisällä myös panostaneet fysiikkaani todella paljon. Koen, että kun saan sitä korkeammalle tasolle, niin muut taidot seuraavat väistämättä perässä. Sanotaanko näin, että uskoakseni minulta löytyisi taitoa enemmän kuin mitä nykyinen fysiikkani mahdollistaa.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.