80 000 lipun rajapyykki rikki EM-kotikisoissa, lauantai-ilta loppuunmyyty

12.8.2025 13:10 Susijengi-leirityksen käynnistyminen ja maajoukkueen hienot otteet ensimmäisissä valmistavissa maaotteluissa on sähköistänyt EM-kotikisojen lipunmyyntiä. Elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattaviin otteluihin on myyty yli 80 000 lippua.

Kuva: Ville Vuorinen

Suomi on aloittanut valmistautumisensa EM-kisoihin peittoamalla Belgian kahdesti kotiyleisön edessä.  

Tulevista EM-kisaotteluista lauantai-iltana (30.8.) pelattava Montenegro-ottelu on käytännössä loppuunmyyty. Vapaana on enää muutamia irtopaikkoja sekä joitain courtside-paikkoja.  

Myös perjantainen (29.8.) ottelu Iso-Britanniaa vastaan täyttyy hyvää vauhtia. Otteluun on jäljellä nelisensataa lippua.  

Muihin Suomen otteluihin on vielä lippuja saatavilla, vaikkakin yksittäisten lippukategorioiden liput voivat olla loppu.  

Susijengi avaa EM-kotikisat keskiviikkona 27. elokuuta herkullisella naapurikohtaamisella Ruotsia vastaan. Sitä ennen Susijengi nähdään vielä EM-kisakenraalin merkeissä kotiyleisön edessä, kun 21.8. Espoo Metro Areenalla vastaan asettuu Puola.  

Susijengin EM-pelit Tampereella 

ke 27.8. vs. Ruotsi 
pe 29.8. vs. Iso-Britannia 
la 30.8. vs. Montegro 
ma 1.9. vs. Liettua  
ke 3.9. vs. Saksa  

Kaikki Suomen ottelut alkavat klo 20:30. Sitä ennen pelataan kunakin pelipäivänä iltapäiväsessio, jonka aikana näkee kaksi huippuottelua yhdellä lipulla. Kaikkiaan Tampereella pelataan viikon aikana 15 EM-kisojen B-lohkon ottelua. Lohkossa pelaavat isäntämaan, Montenegron, Ruotsin ja Iso-Britannian lisäksi hurjassa vireessä oleva koripallomahti Liettua sekä hallitseva maailmanmestari Saksa.   

Yksittäisten sessiolippujen lisäksi Tampereelle on tarjolla VIP-lippuja sekä aitioita ja kisaturisteille yleisesti tamperelaisyritysten tarjoamia elämyksiä ja kokemuksia. Tarjontaan voi tutustua osoitteessa tampere.basket.fi.  

 
12.9.2025 23:33 Susijengi

Turkki myrskysi EM-finaaliin, Kreikka Susijengin seuraksi pronssiotteluun

Tappiottomana läpi EM-turnauksen pelannut Turkki jatkoi maailmanluokan otteitaan riisumalla Kreikan täysin aseista EM-semifinaalissa matkallaan 94-68 (49-34)-voittoon. Ergin Atamanin valmentama Turkki keskittyi puolustuksessaan Kreikan supertähden Giannis Antetokounmpon riisumiseen aseista ja sai yllätysratkaisijakseen sentteri Ercan Osmanin.

12.9.2025 19:51 Susijengi

Hallitseva maailmanmestari Saksa ansaitusti finaaleihin – Susijengin EM-kisat huipentuvat pronssiotteluun

Sitkeä Susijengi pisti hanttiin hallitsevalle maailmanmestarille Saksalle EM-kisojen välierissä, mutta lopulta Saksa vei voiton 98-86 (61-47). Tappio tarkoittaa Saksan enenemistä loppuotteluihin, kun taas Suomen EM-kisat huipentuvat pronssiotteluun sunnuntaina.

12.9.2025 12:14 Susijengi

Henrik Dettmann EM-semifinaalipäivän aamuna: ”Tästä hetkestä kannattaa nauttia”

Koripalloliiton valmennuksen johtaja ja Susijengi-ilmiön isä Henrik Dettmann, 67, kuvailee perjantaisen EM-semifinaalin aamuna suomalaisen koripallon olevan ainutlaatuisessa tilanteessa. Kun Susijengin ja Saksan väliseen otteluun on enää muutama tunti aikaa, Dettmannilla on yksi kehotus suomalaisen koripallon ystäville: nauttikaa!

11.9.2025 14:10 Susijengi

Susijengi valmistautuu EM-semifinaaliin tietoisensa Saksan vahvuuksista

Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi ei voisi kuvitella herkullisempaa reseptiä perjantai-iltaan kuin uusintatreffit EM-semifinaaliin 2000-luvun parhaimpiin lukeutuvan joukkueen kanssa. Toistamiseen maailmanmestari Saksaa haastamaan lähtevä Susijengi tietää täsmälleen, millainen vastus sillä on huomenna edessään.

11.9.2025 02:00 Susijengi

Saksa Susijengin vastustajaksi perjantain EM-välierään

Tampereen EM-alkulohkon päätösottelussa Susijengin suurinumeroisesti kaatanut maailmanmestari Saksa asettuu uudelleen Susijengiä vastaan perjantaina klo 17 pelattavassa EM-välierässä. Saksa nujersi keskiviikon myöhäisessä puolivälieräottelussa Luka Doncicin tähdittämän Slovenian pistein 99–91 (45–51).

10.9.2025 21:36 Susijengi

Susijengi hermokontrollilla ja haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin!

Susijengin vauhtipelaaminen näytti pitkään olevan Georgialle liikaa keskiviikon EM-puolivälierässä. Kaapattuaan levypallopelin haltuunsa Georgia kuroi päätösjaksolla kuuden pisteen päähän, mutta menetti otteensa Susijengin haamukolmosiin ja tuittuili tähtipelaajansa kentältä yli 6000-päisen Riian Xiaomi lähettäessä Suomen mitalipeleihin.

10.9.2025 10:06 Susijengi

Micke Jantunen: ”Ollaan odotettu kolme vuotta, että päästään taas pelaamaan mitalipelipaikasta”

Yksi suomalaisen koripallon historian suurimmista otteluista pelataan tänään keskiviikkona Riian Xiaomi Areenalla, kun Susijengi kohtaa EM-puolivälierässä Georgian. Susijengin keulakiviin lukeutuva Mikael Jantunen, 25, kertoo odottaneensa mahdollisuutta pelata mitalipelipaikasta aina Berliinin vuoden 2022 EM-puolivälierän jälkeen.

9.9.2025 13:05 Susijengi

Tiivis, vaarallinen ja tuttu Georgia Susijengin koetinkivi keskiviikon puolivälierässä

Georgia on osoittanut viime vuosina pelatuissa EM-karsintaotteluissa viheliäiseksi vastustajaksi Susijengille. Kapealla, mutta taitavalla ja erinomaisesti roolitetulla miehistöllä pelaava Georgia pyrkii keskiviikon puolivälierässä rikkomaan pelitempon alhaiseksi ja hakemaan etulyöntiasemaa Susijengistä vahvojen yksilöidensä turvin.

8.9.2025 11:39 Susijengi

Sasu Salin: ”Tehdään Riian Areenasta kotihalli!”

Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.

8.9.2025 00:03 Susijengi

Susijengin ja Georgian keskiviikon puolivälierä käynnistyy klo 17.00

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.

Näytä lisää vastaavia