Tulokkaat tuovat vauhtia Susijengin treeneihin – "Kovia puheita nuorilla"

29.8.2018 15:11 MM-jatkokarsintoihin valmistautuva Susijengi aloitti joukkueharjoittelunsa viime viikolla Lohjan Kisakalliossa ja jatkaa nyt harjoitteluaan Helsingissä ja Espoossa. Ammattilaisjoukkueistaan palaavat pelaajat tuovat omaa kokemustaan joukkueen käyttöön syyskuun taitteessa, kun taas ensimmäinen täysi harjoitusviikko on sujunut nuoruuden innolla.

Ville Tahvanainen, 18, on yksi Susijengin syksyn MM-ikkunassa miesten maajoukkueleirillä debytoivista pelaajista. Kuva: Ville Vuorinen

18-vuotiaiden poikien A-divisioonan EM-kisoissa korisukat liekkiin sytyttänyt Ville Tahvanainen (17,8p/peli) sai päävalmentaja Henrik Dettmannilta kutsun Susijengiin heti nuorten kisojen päätteeksi. Korintekovoimainen Tahvanainen on huokunut ensimmäisissä maajoukkueharjoituksissaan itsevarmuutta.

- Siitä lähtien, kun aloitin koriksen, haaveenani on ollut päästä Susijengiin pelaamaan. Treenaan mahdollisimman kovaa päästäkseni joukkueeseen ja jos pääsen maaotteluissa kentälle, aion antaa kaikkeni, nostaa hypeä mahdollisimman paljon ja hakea hyvää fiilistä joukkueeseen,

Kesäkuun Viro-maaotteluissa myrskyn merkkejä näyttänyt 22-vuotias Visa-Basketin kasvatti Fiifi Aidoo kuuluu Tahvanaisen tavoin pelaajiin, jotka hakevat syksyn otteluissa rotaatiopaikkaa Susijengin takakentältä.

- Mun mielestä on hyvä, että ollaan saatu nuorta jengiä harjoituksiin, itsekin koen kuuluvani vielä nuoreen jengiin. Paljon energiaa löytyy ja pikku mokiakin tapahtuu, mutta niistä opitaan, Aidoo summaa.

Järvenpääläisen JKS:n kasvatti Matias Ojala ei kuulu ikänsä (29 vuotta) puolesta enää Susijengin nuoreen kaartiin, mutta puolustuspään rouhijapelaaja on saanut nyt mahdollisuuden antaa ensimmäiset näyttönsä Susijengisä.

- Kovaa mennään ja itsekin tulee vähän puuskutettua, mutta kiva olla täällä. Miesten maajoukkueeseen pääsy on ollut pitkään tavoitteena. Paljon tuttuja kavereita paikalla ja muutama ei niin tuttu ja kiva päästä vääntämään kunnolla.

Kokemusta Susijengin ensimmäisen viikon harjoituksissa edustaa kesän 2017 EM-kisojen veteraani, viimeksi Kroatiassa pelannut Carl Lindbom, joka kantoi Borislav Stankovic Cupissa Kiinan Shenzhenissä kapteeninnauhaa.

- Nuorten jalat näyttää vielä liikkuvan paljon paremmin, mutta vanhakin mies alkaa pikkuhiljaa vertyä. Paljon on energiaa ja kovia puheita nuorilla, katsotaan miltä touhu näyttää ensi viikolla, Lindbom virnistää.

Susijengi ja Latvia kohtaavat Espoo Metro Areenalla perjantaina 31.8. klo 19:00.

Osta liput >

 
25.11.2025 11:11 Susijengi

Kapteeni Sasu Salin: ”Vieläkin huomaa pärjäävänsä nuorempien kyydissä”

Vielä viidentoista maajoukkuevuoden jälkeenkin susikapteeni Sasu Salin, 34, syttyy saadessaan pukea Suomi-paidan ylleen. Pronssiotteluun päättyneiden EM-kotikisojen jälkeen Susijengin ikäpresidentin seuraava tehtävä on luotsata nuori ja nälkäinen laumansa kohti Qatarin kesän 2027 MM-kisakenttiä.

24.11.2025 18:05 Susijengi

Susijengi MM-karsintaikkunaan neljäntoista miehen voimin, Joonas Iisalo debytoi valmennusjohdossa

Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on nimennyt neljätoista pelaajaa marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan ja sen otteluihin Unkaria ja Ranskaa vastaan. Susijengin valmennusjohdossa tekee MM-karsintaikkunan aikana ensiesiintymisensä mm. Saksan Bundesliigaa ja Korisliigaa aiemmin urallaan valmentanut Joonas Iisalo.

24.11.2025 14:16 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen vei Euroliigan suomalaiskohtaamisen – ”Eipä saanut tehtyä pisteitä”

Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.

18.11.2025 10:29 Susijengi

Susijengi saalistaa taas! Karsinnat kohti Qatarin MM-kisoja käynnistyvät ensi viikolla

Viime kesän EM-kisoissa mitalipeleihin yltänyt Susijengi aloittaa ensi viikolla karsintansa kohti Qatarin vuoden 2027 MM-kisoja. MM-karsintaurakka käynnistyy perjantain 28.11. vierasottelulla Unkarissa ja jatkuu maanantaina 1.12. loppuunmyydyllä Espoo Metro Areenalla hallitsevaa olympiahopeamitalisti Ranskaa vastaan.

24.10.2025 16:13 Susijengi

Ranska julkisti miehistönsä marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan

Hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska on julkistanut neljäntoista miehen leiritysryhmänsä marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan, joka pyöräyttää käyntiin Qatarin vuoden 2027 MM-kisoihin huipentuvan rupeaman. Susijengi toivottaa Ranskan tervetulleeksi kotikentälleen Espoo Metro Areenalle maanantaina 1. joulukuuta klo 18.30 alkaen.

21.8.2025 06:54 Susijengi

Unkari täydentää Susijengin MM-karsintalohkon

Susijengin pelikauden 2025-26 aikana pelattavan MM-karsintalohkon viimeinenkin joukkue selvisi myöhään keskiviikkoiltana, kun Unkari taipui Pohjois-Makedoniaa vastaan 82-75 ja leimasi pääsylippunsa G-lohkoon Susijengin, Ranskan ja Belgian seuraksi.

13.5.2025 21:05 Susijengi

Susijengi kohtaa MM-karsinnoissa Ranskan ja Belgian

Susijengin matka kohti Qatarin syyskesän 2027 MM-kisoja käynnistyi tiistai-iltana Suomen aikaa MM-karsintalohkojen arvionnoilla. Susijengi saa marras-joulukuussa käynnistyvien MM-karsintojen G-lohkossa seurakseen Ranskan, alkavan kesän kaksinkertaisen maaotteluvastustajansa Belgian sekä elokuussa pelattavien MM-esikarsintojen B-lohkon (Pohjois-Makedonia, Romania, Unkari) kakkosen.

11.5.2025 22:09 Susijengi

Susijengi jännittää MM-karsintalohkoarvontaa tiistaina illansuussa

Kesän EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi suuntaa tiistai-iltana hetkeksi katseensa kotikisojen jälkeiseen aikaan, kun kansainvälinen koripalloliitto FIBA arpoo alkulohkot vuosien 2025–2027 MM-karsintoihin. Karsinnat käynnistyvät marraskuun MM-karsintaikkunalla ja huipentuvat Qatarin MM-kisoihin kahden vuoden päästä.

28.2.2023 13:07 Susijengi

Kroatian kaatajaiset ja mestari-Slovenian tuplavoitto – näin Susijengi selvitti tiensä Aasian MM-kisoihin

Susijengi selvitti eilen päättyneissä MM-karsinnoissa tiensä Aasian MM-kisoihin ensimmäisenä joukkueena Euroopasta. MM-kisapaikka irtosi seitsemän ottelun mittaisella voittoputkella vuoden 2022 helmikuun ja elokuun välisenä aikana. Elä uudelleen Susijengin matka karsintojen haastavilta alkumetreiltä Aasian kisaparketeille!

27.2.2023 21:25 Susijengi

Susijengi lohkokakkoseksi MM-karsinnoissa, maagisesti heittänyt Saksa lohkovoittoon

Susijengi antoi ensimmäisen iskun, puolusti antaumuksella ja toteutti pelisuunnitelmaansa rohkeasti, mutta Saksa näytti, miksi on hallitseva EM-pronssimitalisti. Loppuunmyyty Espoo Metro Areena sai nähdä trillerimäisen MM-karsintahuipennuksen, jonka voittajaksi selvisi kolmosensa käsittämättömällä 62,5% tarkkuudella upottanut Saksa.

Näytä lisää vastaavia