20.11.2020 15:00 Pääkaupunkiseudun uudet yleisörajoitukset kieltävät yli 20 hengen yleisötapahtumien järjestämisen ensi maanantaista lähtien.
Susijengin tulevat EM-karsintaottelut 28.11. Georgiaa ja 30.11. Serbiaa vastaan Espoo Metro Areenalla järjestetään ilman yleisöä. Otteluiden lipunmyynti on keskeytetty.
Pääkaupunkiseudun kuntien on todettu siirtyneen koronaviruksen kiihtymisvaiheesta leviämisvaiheeseen. Viranomaiset ovat perjantaina ilmoittaneet uusista toimenpiteistä viruksen leviämisen estämiseksi. Toimenpiteisiin lukeutuu mm. yleisötapahtumien rajoittaminen.
Jo lipunhankkineet voivat olla yhteydessä Lippu.fi:n asiakaspalveluun palautussivun web.lippu.fi/palautus kautta tai sähköpostilla peruutukset@lippu.fi.
Yle näyttää Susijengin kotiottelut kanavillaan suorina lähetyksinä.
Susijengi vetäytyi maanantaina kolmen muun maajoukkueen tavoin helsinkiläishotelliin eristyksiin muista ihmisistä. Mitä kaikkea kupla pitääkään sisällään?
Suomen suurimpien palloilulajien maajoukkueiden päävalmentajat Henrik Dettmann, Jukka Jalonen, Markku Kanerva ja Petteri Nykky ilmaisevat yhteisen huolensa koronapandemian vaikutuksista suomalaisiin lapsiin ja nuoriin. Päävalmentajat peräänkuuluttavat tarkkaa harkintaa pohdittaessa lasten ja nuorten urheiluharrastustoiminnan rajoituksia.
NBA-kauden sarjakauden on määrä jatkua 22 joukkueen voimin 31. heinäkuuta alkaen Disney Worldissa. Lauri Markkasen Chicago Bulls ei päässyt 22 joukkueen mukaan, mikä tarkoittaa, että joukkueen kausi on ohitse.
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueet käynnistävät harjoituskautensa 1. kesäkuuta Helsingissä perinteisen Open Gymin merkeissä. Harjoittelu tapahtuu viranomaisten viidenkymmenen hengen kokoontumisrajoiteohjeistuksen puitteissa.
Koronaviruspandemia on rukannut monilla yhteiskunnallisilla alueilla kalentereita uuteen uskoon. Päävalmentaja Henrik Dettmann kertoo, että Susijengi varautuu leirittämään pelaajiaan ja jopa järjestämään maaotteluita kesällä 2020 – mutta vain niin kauan kuin se on turvallista ja terveysmääräysten mukaista.
Kotimaan koripallosankari Shawn Huff ottaa koronan vuoksi päättyneen kauden aikaisena kesälomana ja kokee, että keskeyttämisratkaisu oli ainoa oikea.
Lauri Markkasen 48 pisteen hurjastelu Belgian kustannuksella Jyväskylän perjantai-illassa oli kaikkien aikojen seitsemäs 40 pisteen ylitys miesten maajoukkuetasolla. Markkanen on yltänyt sinivalkopaidassa 40 pisteeseen nyt jo kolme kertaa.
Todistusaineiston perusteella on pääteltävissä, että Lauri Markkanen nauttii pelaamisesta jyväskyläläisyleisön edessä. Markkanen paranteli miesten maaottelun yhden ottelun piste-ennätyksen 48 pisteeseen, kun Susijengi avasi EM-kisakesänsä juoksemalla Belgian nurin 105–62 (53–34) LähiTapiola Areenalla 4294 katsojan edessä.
Maailman kuuluisimman jyväskyläläisen tittelistä kisaava Susijengin johtotähti Lauri Markkanen, 28, iloitsee mahdollisuudestaan päästä pelaamaan maaottelua lapsuuden ja nuoruuden kotikaupunkiinsa. Markkanen toivoo näkevänsä illalla täyden LähiTapiola Areenan ja saavansa joukkueineen runsaasti tukea Belgian kaatoon.
Susijengin vieraaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva Liettua näytti myrskyn merkkejä torstai-iltana Istanbulissa kaatamalla EM-kisojen mitalisuosikkien joukkoon ilmoittautuneen Turkin pistein 71–90 (31–52).