8.8.2022 12:23 Belgian Tampereella kahdesti kohdannut Susijengi ottaa seuraavaksi suunnakseen Liettuan, jossa joukkue kohtaa väkivahvan isäntäjoukkueen keskiviikkona ja torstaina Kaunasissa ja Vilnassa pelattavissa maaotteluissa. Susijengin valmennusjohto on nimennyt Liettuaan lähtevään ryhmään neljätoista pelaajaa.
Mikael Jantunen kuuluu Susijengin Liettuaan lähtevän neljäntoista hengen ryhmään. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Belgia-ottelut olivat kiitettävä avaus intensiiviselle loppukesälle MM-karsintoineen ja EM-kisoineen. Pelin taso parani merkittävästi kahden ottelun välillä ja nyt meille tarjoutuu tilaisuus testata tasoamme vielä pykälää kovempaa vastustajaa vastaan, Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi kommentoi.
- Sanomattakin on selvää, että kansainvälisen pelitempon on noustava uudelle tasolle Liettuan tasoista joukkuetta vastaan. Näistä otteluista ammennetaan lisää itseluottamusta jatkoa varten.
Susijengi matkustaa Liettuaan neljäntoista miehen voimin. Belgia-otteluista sivussa olleet ison pään luottopelaajat Alexander Madsen ja Mikael Jantunen ovat mukana Liettuan ryhmän nimivahvuudessa.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
7 |
Shawn HUFF |
198 |
1984 |
free agent |
9 |
Sasu SALIN |
191 |
1991 |
Lenovo Tenerife (ESP) |
11 |
Petteri KOPONEN |
194 |
1988 |
free agent |
13 |
Olivier NKAMHOUA |
203 |
2000 |
Tennessee (NCAA) |
14 |
Henri KANTONEN |
198 |
1997 |
Karhubasket, Kauhajoki |
16 |
Perttu BLOMGREN |
195 |
2001 |
Vilpas Vikings, Salo |
18 |
Mikael JANTUNEN |
205 |
2000 |
Treviso Basket (ITA) |
19 |
Elias VALTONEN |
200 |
1999 |
Basquet Manresa (ESP) |
20 |
Alexander MADSEN |
208 |
1995 |
AEK Athens (GRE) |
21 |
Edon MAXHUNI |
188 |
1998 |
free agent |
29 |
Hannes PÖLLÄ |
211 |
1998 |
Kouvot, Kouvola |
35 |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
1993 |
Saint-Chamond (FRA) |
41 |
Topias PALMI |
196 |
1994 |
free agent |
44 |
Remu RAITANEN |
206 |
1997 |
KTP-Basket, Kotka |
Suomen miesten universiadijoukkue kohtasi sunnuntain myöhäisillan ottelussa kisaisännän ja suuren ennakkosuosikin Saksan, joka jyräsi parhaimmillaan 26 pisteen johtoon avauspuoliskolla. Tauolla kopista saapui sisuuntunut Suomi, joka kuroi toisella puoliskolla eron kymmeneen, mutta joutui taipumaan 68–79 (28–50).
Suomen miesten joukkue käänsi varovaisen alun lopulta selkeäksi voitoksi universiadien alkusarjan avausottelussa Chileä vastaan lauantaina illansuussa. Kerran irti päästyään Suomi painoi kaasua ja jyräsi vakuuttavaan 95–51 (46–30) -voittoon.
Susijengi isännöi EM-kotikisoja Tampereella elo-syyskuun taitteessa. Joukkueen viidestä pelistä lauantaina 30.8. pelattava Montenegro-ottelu on nyt loppuunvarattu. Tampereen EM-alkulohkoon on myyty yli 75 000 lippua.
Päävalmentaja Anton Mirolybov valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavaan, lauantaina käynnistyvään miesten universiadien koripalloturnaukseen. Joukkueen tavoitteena on edetä alkulohkosta jatkoon ja ottaa siten kiinnitys vuoden 2027 universiadeihin pitkän kisaputken jatkamiseksi.
Latviassa leireilevä Suomen miesten universiadimaajoukkue joutui perjantai-iltapäivänä taipumaan edellispäivän tappiostaan sisuuntuneelle Latvian haastajamaajoukkueelle. Revanssihenkinen, energinen Latvia kasvatti kolmannella jaksolla eron yli kymmenen pisteen ja kuittasi lopulta taululle 93–72 (44–38) -päätöslukemat.
Suomen miesten universiadimaajoukkue pelasi kesän ensimmäisen maaottelunsa torstaina Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan Riiassa. Suomi sai kolmannen jakson alussa puolustuksensa kuntoon ja latoi nopeilla vastahyökkäyksillä taululle 13–0-lukemat, joista Latvia ei enää toennut. Ottelu päätyi Suomen 75–88 (37–39) -voittoon.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.
Montenegro on nimennyt peräti 25 hengen vahvuisen maajoukkueryhmän alkaneeseen EM-kisakesään. Päävalmentaja Bosko Radovicin komentaman joukkueen ylivoimainen ykkösnimi on kahdessa NBA:n All Star -ottelussa pelannut, Lauri Markkasen Chicago Bulls-aikojen joukkuetoveri Nikola Vucevic.
Kesäuniversiadeihin valmistautuva miesten universiadijoukkue pelaa kesän ensimmäiset maaottelunsa torstaina ja perjantaina Riiassa Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan. Päävalmentaja Anton Mirolybovin mukaan joukkueen teema tuleviin otteluihin on vanha, tuttu ja hyväksi havaittu kansainvälisen pelitempon hakeminen.
Susijengin kumppanimaana Tampereen EM-alkulohkoon saapuva Liettua on nimennyt kuudentoista pelaajan miehistönsä heinäkuussa alkavaan leiritykseensä. Päävalmentaja Rimas Kurtinaitisin ryhmän ehdottomasti nimekkäin pelaaja on 211-senttinen, 33-vuotias kolmentoista NBA-kauden veteraani Jonas Valanciunas.