2.11.2022 13:50 Ikimuistoiset EM-kisat pelannut ja paikkansa ensi syksyn Aasian MM-kisoissa varmistanut Susijengi jatkaa MM-karsintojaan runsaan viikon päästä otteluissa Saksaa ja Viroa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovin mukaan tarkoitus on hakea nuorelle miehistölle lisää yhteisiä kokemuksia ja jatkaa matkaa siitä, mihin Berliinissä jäätiin.
Mikael Jantunen pukee jälleen Susijengin paidan yllensä. Kuva: Ville Vuorinen
Vaikka Susijengi onkin voittanut jo seitsemän perättäistä MM-karsintaottelua ja varmistanut MM-kisapaikkansa ensimmäisenä eurooppalaisena joukkueena, Tuovi muistuttaa, että neljässä jäljellä olevassa karsintaottelussa on vielä paljon pelattavaa.
- On matemaattinen tosiasia, että mitä enemmän voittoja me jäljellä olevasta MM-karsintaottelusta haemme, sitä suotuisammin se vaikuttaa ranking-sijoitukseemme ja sitä paremmat asetelmat saamme MM-kisojen alkulohkoarvontoihin, Tuovi muistuttaa.
- Toiseksi on muistettava, että ennen viime kesää pelasimme joukkueena useamman vuoden monistakin syistä hyvin pienillä pelimäärillä. Miehistössämme on viime vuosina tapahtunut paljon uudistuksia ja jokainen yhdessä treenattu viikko ja pelattu maaottelu on kuin rahaa pankkiin.
Marraskuun MM-karsintaikkuna alkaa perjantaina 11.11. Bambergissa todellisella herkkupalalla, kun Susijengi kohtaa parin kuukauden takaisissa EM-kisoissa pronssia hakeneen, Gordon Herbertin valmentaman Saksan, joka jakaa Susijengin kanssa karsintalohkon piikkipaikan.
Pelit jatkuvat maanantai-iltana 14.11. Espoo Metro Areenalla. Susijengi saa kotikentällään vastaansa Jukka Toijalan komentaman Viron, joka taipui Susijengille niukasti elokuun lopussa Tallinnassa.
- Jälleen kerran meitä on vastassa kaksi erinomaista, kurinalaista ja tiukasti puolustavaa joukkuetta, ja saamme tehdä kummassakin ottelussa täyden päivätyön voittaaksemme. Lähdetään hakemaan lisää kokemuksia ja ammentamaan kollektiivista itseluottamusta jatkoa varten.
Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut marraskuun MM-karsintamiehitykseen kuusitoista pelaajaa.
Syyskuun EM-kisamiehistöstä mukana matkassa ovat Mikael Jantunen (Treviso, Italia), Henri Kantonen (Karhubasket), Alexander Madsen (AEK Ateena, Kreikka), Edon Maxhuni (Crailsheim, Saksa), Topias Palmi (Craiova, Romania), Sasu Salin (Lenovo Tenerife, Espanja), Ilari Seppälä (Saint-Chamond, Ranska) sekä Elias Valtonen (Manresa, Espanja).
Japanin pääsarjaan siirtynyt Alex Murphy (Levanga Hokkaido, Japani) on liittymässä kesän mittaisen tauon jälkeen Susijengin vahvuuteen. Viime kesän ringissä mukana olleista pelaajista kutsun ovat vastaanottaneet myös Perttu Blomgren (Salon Vilpas), Shawn Hopkins (Craiova, Romania), Remu Raitanen (Albacete, Espanja) sekä Luukas Vaara (Hagen, Saksa).
Ryhmän täydentävät viimeksi kesällä 2021 susipaitaan pukeutuneet Daniel Dolenc (Karhubasket) ja Okko Järvi (Helsinki Seagulls) sekä miesten maajoukkuedebyyttiään kärkkyvä Aatu Kivimäki (Tübingen, Saksa).
- Ensi kesääkin ajatellen on tärkeää, että saamme käytännössä kaikki Euroopassa pelaavat ammattilaisemme ja yhden Japanin serkunkin mukaan näihin karsintaikkunoihin, Tuovi kommentoi.
- Samaan aikaan parin avainpelaajan eläköitymisen ja muutaman Yhdysvalloissa pelaavan suden poissaolon myötä minuutteja ja mahdollisuuksia on jaossa nälkäisille.
Susijengin otteluaikataulu, MM-jatkokarsintaikkuna
Otteluajat Suomen aikaa.
Tilanne, MM-jatkokarsintalohko J
Joukkue |
Ott |
Voitot |
Tappiot |
Koriero |
Pts |
|
1. |
Saksa |
8 |
7 |
1 |
+85 |
15 |
2. |
Susijengi* |
8 |
7 |
1 |
+42 |
15 |
3. |
Slovenia |
8 |
5 |
3 |
+26 |
12 |
---- 4. |
Ruotsi |
8 |
3 |
5 |
-20 |
11 |
5. |
Israel |
8 |
3 |
5 |
+6 |
11 |
6. |
Viro |
8 |
2 |
6 |
-84 |
10 |
Lohkon kolme parasta joukkuetta etenee syyskuussa 2023 Filippiineillä, Indonesiassa ja Japanissa pelattaviin MM-kisoihin. Susijengi on varmistanut paikkansa MM-karsintalohkon kolmen parhaan joukossa.
Susijengi, II MM-jatkokarsintaikkuna, 7.-14.11.2022
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
Perttu BLOMGREN |
195 |
2001 |
Salon Vilpas |
Daniel DOLENC |
205 |
1993 |
Karhubasket, Kauhajoki |
Shawn HOPKINS |
195 |
1995 |
SCMU Craiova (ROU) |
Mikael JANTUNEN |
205 |
2000 |
Basket Treviso (ITA) |
Okko JÄRVI |
193 |
1996 |
Helsinki Seagulls |
Henri KANTONEN |
198 |
1997 |
Karhubasket, Kauhajoki |
Aatu KIVIMÄKI |
186 |
1997 |
Tigers Tübingen (GER) |
Alexander MADSEN |
208 |
1995 |
AEK Ateena (GRE) |
Edon MAXHUNI |
186 |
1998 |
Crailsheim Merlins (GER) |
Alex MURPHY |
206 |
1993 |
Levanga Hokkaido (JPN) |
Topias PALMI |
196 |
1994 |
SCMU Craiova (ROU) |
Remu RAITANEN |
206 |
1997 |
CB Albacete (ESP) |
Sasu SALIN |
191 |
1991 |
Lenovo Tenerife (ESP) |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
1993 |
Saint-Chamond (FRA) |
Luukas VAARA |
206 |
2001 |
Phoenix Hagen (GER) |
Elias VALTONEN |
200 |
1999 |
BAXI Manresa (ESP) |
Päävalmentaja Lassi TUOVI
Valmentaja Mikko LARKAS
Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
Valmentaja Teemu RANNIKKO
Valmentaja Jussi HIRVONEN
Susijengi ja Serbia ovat nimenneet kahdentoista miehen kokoonpanonsa perjantai-illan EM-karsintaotteluun Espoo Metro Areenalla. Uudenkaupungin Korihaita Korisliigassa edustava Mikael Aalto, 30, tekee maaotteludebyyttinsä ja Salon Vilppaan sensaatio Samu Adler, 17, pelaa ensimmäisen miesten kotimaaottelunsa.
FIBA:n tuoreessa maailmanrankingissa Euroopan kärkeen sijoitettu, hallitseva MM-hopea- ja olympiapronssimitalisti Serbia on Susijengille tuttuakin tutumpi vastustaja. EM-karsintalohkoa tappiottomana johtaman Serbian vahvuudet ovat kaikkien tiedossa, joten perjantaina Susijengin tavoitteena ovatkin ehjä 40-minuuttinen, vieraiden aggressiivisuuteen vastaaminen ja pelitempon hallinta.
Lisäravinteita valmistava Optimum Nutrition toimii jatkossa Susijengin ja Susiladiesin yhteistyökumppanina. Markkinajohtajan aseman saavuttamiseksi yhtiö on yli 30 vuotisen uran aikana vakuuttanut urheilijat laajalla tuotevalikoimalla sekä jatkuvalla innovatiivisella otteellaan. Optimum Nutritionin maahantuojana toimii Sennek Oy.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Hartwall Sport on Hartwallin uusi urheilujuoma ja Suomen koripallomaajoukkueen, Susijengin virallinen kumppani. Hartwall Sport lahjoittaa jokaisesta myydystä juomasta viisi senttiä suomalaisen urheilun hyväksi: tavoitteena on mahdollistaa liikunnan harrastaminen mahdollisimman monelle. Tänä vuonna varoja ohjataan etenkin vähävaraisten perheiden liikuntaharrastuksiin.
Jacob Grandison, 26, oli syksyllä valmistautumassa kauteen NBA:n kehitysliigassa (G League), kun alaraajavamma pakottikin hänet leikkauksen kautta sairaslomalle. Nyt näköpiirissä häämöttävät helmikuun EM-karsintaottelut Susijengin kanssa ja ”Slim Jake” on kuntoutuksensa huipennukseksi palannut Suomeen, omien sanojensa mukaan fyysisesti parhaassa kunnossaan pariin vuoteen ja henkisesti vahvempana kuin koskaan.
Severi Kaukiainen johdatti Kalev/Cramon Viron cupin mestariksi ja palkittiin toisena vuotena peräkkäin kilpailun MVP-pelaajaksi. Ilari Seppälä puolestaan teki kovaa jälkeä Unkarin liigassa.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Susijengi on saamassa EM-karsintojen ensi perjantain kotihuipennukseensa vastaansa joukkueen suoraan Euroopan huipulta. Karsintalohkoa tappiottomasti johtava EM-rankingin kärkijoukkue Serbia on nimennyt helmikuun karsintaikkunaan Euroopan liigoista kerätyn kärkimiehistönsä, johon lukeutuvat mm. Aleksa Avramovic, Nikola Milutinov ja Filip Petrusev.