Pyrintö järjesti huonoja uutisia Bisonsille – Korisliiga-runkosarjaa enää kaksi täyttä kierrosta jäljellä

9.1.2025 20:35 Luka Sakota, Riku Laine ja Jordan Giles esiintyivät vahvasti Tampereen Pyrinnön taivuttaessa Kouvot.

Luka Sakota oli kentän pistekuningas Pyrinnön voitossa. Kuva: Jani Virolainen

Tampereen Pyrintö päihitti kotiottelussaan Kouvot 90–83 ja pyöräytti miesten Korisliigassa tiukassa sumpussa olleet sijat neljästä seitsemään uuteen uskoon. Pyrintö nousi sijalle neljä yhden voiton erolla perässätuiljoihin, ja käänteen ansiosta Bisons Loimaa tipahti vertailussa sijalle seitsemän eli pykälän verran ylemmän jatkosarjan rajaviivan alle. Jatkolohkopaikkojen ratkomista varten on jäljellä enää kaksi täyttä kierrosta runkosarjaa.

Illan ottelussa kentän pistekuningas oli Pyrinnön Luka Sakota 24:llä. Joukkuetovereista Riku Laine kirjautti kahdeksan pistettä ja kahdeksan levypalloa ja Jordan Gilesilta nähtiin 15 pistettä, kuusi levypalloa ja seitsemän koriin johtavaa syöttöä.

Kouvojen kovin korintekijä puolestaan oli Blake Francis 22 pisteellä. Levyjen alla vahvasti esiintyi Topias Jokela, jonka tilastorivi näytti 16 pistettä ja yhdeksän levypalloa.

– Pyrintö pelasi loppuun asti todella kovaa. Varsinkin puolustuksessa meillä tuli lopussa pari nukahdusta, joista vastustaja pääsi rankaisemaan. He heittivät toisella puolikkaalla myös todella tehokkaasti kolmosensa sisään, Jokela kommentoi Ruudun haastattelussa.

Kouvot on jäänyt sarjataulukon yhdeksännelle sijalle eikä voi enää nousta ylempään jatkosarjaan.

Ottelutilastot

 
14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

Näytä lisää vastaavia