8.6.2018 13:40 Tuore koripallon miesten Suomen mestari, Karhu Basket, on solminut yksivuotisen sopimuksen Espoo Unitedista siirtyvän 193-senttisen, 22-vuotiaan Okko Järven kanssa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuva Järvi aloittaa syksyllä kuudennen kautensa Korisliigassa.

Okko Järvi jatkaa Espoosta Kauhajoelle. Kuva: Francois Perthuis.
Järvi urakoi viime kaudella Espoo Unitedin paidassa 40 liigaottelua 9,5 pisteen, 4,1 levypallon ja 1,7 syötön ottelukohtaisilla keskiarvoilla. Järvi upotti kolmen pisteen heitoistaan 37,7%, kahden pisteen heitoistaan 42,9% ja vapaaheitoistaan 76,5%.
- Okko on nuorisomaajoukkueissa marinoitunut 2-3-paikan pelaaja, joka tuo mukanaan heitto- ja juoksuvoimaa hyökkäyspäähän. Hän pystyy puolustamaan useamman pelipaikan pelaajia, joka antaa meille mahdollisuuksia erilaisiin variaatioihin puolustuspäässä, Karhun päävalmentaja Jussi Laakso pohtii Karhun tiedotteessa.
- Olen seurannut Okon kehitystä 13-vuotiaasta lähtien ja olen tietenkin tyytyväinen siihen, että tiemme kohtaavat näissä merkeissä. Hän on erittäin hyvä harjoittelija ja vihaa häviämistä, joten persoona sopii palettiimme erinomaisesti.
Ennen Unitedissa pelattua kautta Järvi on pelannut Korisliigaa Tapiolan Hongassa ja Salon Vilppaassa. Järvi voitti Vilppaassa Korisliigan hopeaa. Suomi-paidan Järvi on vetänyt ylleen 61 nuorten maaottelussa.
Karhu Basketilla on voimassa pelaajasopimukset kaudesta 2018-19 Bojan Sarcevicin, Okko Järven, Mikael Laihosen ja Eero Innamaan kanssa.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.