Näin pelataan koripallon MM-kisat 2023

21.8.2023 09:03 Kolme maata, viisi isäntäkaupunkia, 32 joukkuetta, kolme mitalistia ja yksi maailmanmestari – vuoden 2023 MM-kisat pelataan neljän vuoden takaisista Kiinan kisoista tutulla formaatilla. Maailman huippujen ja tulevaisuuden pelaajien tähdittämien kisojen lisäpanoksena on paikat kesän 2024 olympiakisoissa ja -karsinnoissa.

MM-kisat käynnistyvät tämän viikon torstaina 24. elokuuta - Susijengi aloittaa oman urakkansa perjantaina. Kuva: FIBA

Mitkä kisat?

Elokuun 24. käynnistyvät ja syyskuun 10. huipentuvat kisat ovat ensimmäiset MM-kisat sitten syyskesän 2019.

MM-kisat ovat olleet viimeisen vuosikymmenen ajan harvinaista herkkua kansainvälisessä kilpailukalenterissa. Kiinan kisoja edeltäneen kerran maailmanmestaruudesta pelattiin syyskesällä 2014, jolloin Susijengi toi kymmentuhatpäisen kannattajalauman mukanaan Bilbaon MM-alkulohkoon.

Hallitsevana maailmanmestarina Aasian MM-kisoihin saapuu viime vuoden Euroopan mestari Espanja, joka kukisti vuoden 2019 MM-finaalissa yllättäjäjoukkue Argentiinan. Pronssia Kiinan kisoista haki Ranska. Tuolloinen hallitseva maailmanmestari Yhdysvallat jäi Kiinan kisoissa kuudenneksi.

Missä pelataan?

Syksystä 2015 alkaen kansainvälinen koripalloliitto FIBA on säännönmukaisesti hajauttanut EM-kisojen alkulohkot useiden maiden välille. Vaikka edelliset MM-kisat pelattiinkin keskitetysti Kiinassa, tällä kertaa kisat on jaettu Filippiinien, Indonesian ja Japanin kesken.

Kisojen pääisäntänä toimii Filippiinit, joka vie pudotus- ja mitalipelit puolimiljoonaiseen Pasayn kaupunkiin aivan pääkaupunki Manilan kupeeseen Mall of Asia Arenalle.

Kisojen alkulohkoja pelataan Filippiineillä Pasayn lisäksi Suur-Manilan alueella niin ikään sijaitsevissa Bocauen ja Quezon Cityn kaupungeissa. Indonesia valitsi omaksi alkulohkokaupungikseen pääkaupunkinsa Jakartan, kun taas Japani vei kisat Okinawan saariryhmällä sijaitsevaan Okinawa Cityyn, joka sijaitsee aivan saarten pääkaupungin Nahan kupeessa.

Ketkä pelaavat?

· A-lohko (Bocaue / Quezon City): Angola, Dominikaaninen tasavalta, Filippiinit, Italia

· B-lohko (Quezon City): Etelä-Sudan, Serbia, Kiina, Puerto Rico

· C-lohko (Pasay): Yhdysvallat, Jordania, Kreikka, Uusi-Seelanti

· D-lohko (Pasay): Egypti, Meksiko, Montenegro, Liettua

· E-lohko (Okinawa City): Saksa, Susijengi, Japani, Australia

· F-lohko (Okinawa City): Slovenia, Kap Verde, Georgia, Venezuela

· G-lohko (Jakarta): Iran, Espanja, Norsunluurannikko, Brasilia

· H-lohko (Jakarta): Kanada, Latvia, Libanon, Ranska

Jokaisen alkulohkon 3. ja 4. sijoittuneet joukkueet pelaavat alemmassa loppusarjassa kaksi sijoitusottelua viereisen lohkon 3. ja 4. sijoittuneita vastaan. Nämä joukkueet sijoittuvat MM-kisoissa sijoille 17.-32.

Jokaisen alkulohkon 1. ja 2. sijoittuneet joukkueet pelaavat kaksi ylemmän loppusarjan ottelua viereisen lohkon 1. ja 2. sijoittuneita vastaan. Ylemmän jatkosarjan 3. ja 4. sijoittuvat joukkueet sijoittuvat MM-kisoissa sijoille 9.-16.

Susijengi ja Saksa kohtasivat toisensa kahdesti MM-jatkokarsinnassa. Kuva: Ville Vuorinen
Susijengi ja Saksa kohtasivat toisensa kahdesti MM-jatkokarsinnassa. Kuva: Ville Vuorinen

Jatkosarjoja muodostettaessa lohkopareina toimivat A/B, C/D, E/F ja G/H-lohkot.

Jokaisen ylemmän jatkosarjan kaksi parasta joukkuetta etenee 4.-10.9. Pasayssa pelattaviin loppupeleihin, jotka käynnistyvät puolivälierillä. Puolivälieristä karsiutuneet joukkueet pelaavat sijoitusottelut sijoista 5.-8.

Puolivälierien voittajat kohtaavat semifinaalissa, joiden voittajat etenevät MM-finaaliin ja joiden häviäjät kohtaavat MM-pronssiottelussa.

MM-kisojen loppusijoitukset toimivat samalla esisijoituksina vuoden 2024 olympialaisiin Pariisiin. Kisaisäntä Ranskan lisäksi MM-kisojen kaksi parasta maata Amerikan ja Euroopan mantereilta sekä yksi paras maa niin Afrikasta, Aasiasta kuin Oseaniastakin etenee olympiakisoihin. Karkeana nyrkkisääntönä vähintään seuraavaksi parhaat ylempään loppusarjaan edenneet joukkueet pelaavat myös kesän 2024 olympiakarsintaturnauksissa.

Tähtiloistoa ja tulevaisuuden pelaajia

MM-kisoissa esiintyy perinteisesti olympialaisten jälkeen maailman kovatasoisimmat maajoukkueet, ja myös tänä vuonna Aasiassa tullaan näkemään tähtiloistoa.

MM-kisat toimivat usein Yhdysvalloille sen tulevaisuuden pelaajien testilaboratoriona. Golden State Warriorsin neljään NBA:n mestaruuteen valmentanut Steve Kerr tuo Aasiaan mukanaan keski-iältään varsin nuoren ryhmän, jonka mielenkiintoisimpina niminä tuikkivat Minnesotan Anthony Edwards, Indianan Tyrese Haliburton, Memphisin Jaren Jackson Jr. sekä Orlandon Paolo Banchero.

Kanada ja Australia saapuvat Aasiaan kenties kaikkien aikojen kovatasoisimmilla maajoukkueillaan. Kanadalla on miehistössään mm. Oklahoma Cityn Shai Gilgeous-Alexander ja Luguentz Dort sekä Lauri Markkasen Utahin joukkuetoveri Kelly Olynyk, kun taas Australia nokittaa veteraani Patty Millsillä ja läpimurtoaan NBA:ssa tekevillä Josh Giddeyllä, Dyson Danielsilla ja Josh Greenillä.

Eurooppalaiset joukkueet tuovat pääsääntöisesti Aasiaan mukanaan ykköstykkinsä, esimerkkeinä Slovenia (Luka Doncic), Liettua (Jonas Valanciunas), Saksa (Franz Wagner, Dennis Schröder), Ranska (Rudy Gobert, Evan Fournier), Montenegro (Nikola Vucevic), Espanja (Sergio Llull, Willy & Juancho Hernangomez) sekä Georgia (Goga Bitadze, Tornike Shengelia, Giorgi Shermadini, Sandro Mamukelashvili).

Lisämielenkiintoa turnaukseen tuovat mm. Euroopan, Amerikan ja Oseanian maiden ulkopuoliset NBA-pelaajat, kuten Filippiinien Jordan Clarkson, Dominikaanisen tasavallan Karl-Anthony Towns ja Kiinan Kyle Anderson.

Otsikoihin ennen turnauksen alkua ovat toisaalta nousseet myös lukuisten kansainvälisten eturivin pelaajien poisjäännit. Kreikan Giannis Antetokounmpo, Serbian Nikola Jokic, Japanin Rui Hachimura, Espanjan Ricky Rubio, Liettuan Domantas Sabonis, Kanadan Jamal Murray sekä Ranskan kansalaisuuden saanut Joel Embiid päättivät keskittyä tänä kesänä palautumiseen, kun taas Latvian Kristaps Porzingis jättäytyi kisakoneesta loukkaantumisen vuoksi. Myöskään vuoden 2023 NBA-draftin ykkösvarausta, ranskalaista Victor Wembanyamaa, ei nähdä edustamassa ”Les Bléusia” Aasiassa.

2000-luvulla syntyneiden esiinnousu

Uudella vuosituhannella syntyneiden koripalloilijoiden ensimmäinen polvi on antanut esimakua osaamisestaan jo mm. Tokion olympialaisissa 2021 sekä viime kesän EM-kisoissa Prahassa ja Berliinissä, mutta viimeistään tänä kesänä Aasiassa ”zoomereiden” sukupolvi pääsee toden teolla irti.

Yhdysvaltojen kahdentoista miehen kokoonpanosta neljä pelaajaa on syntynyt 2000-luvulla: Paolo Banchero, Anthony Edwards, Tyrese Haliburton sekä Walker Kessler. Australian iskunyrkistä Josh Green, Josh Giddey ja Dyson Daniels ovat niin ikään parikymppisiä ja Saksan tehopelaajana viime syyskesän EM-kisoissa kunnostautunut Franz Wagner on syntynyt 2001.

Toukokuussa 26 vuotta täyttänyt Lauri Markkanen on maaottelukokemuksen ja iän perusteella Susijengissä kokenutta kalustoa. Kuva: Ville Vuorinen
Toukokuussa 26 vuotta täyttänyt Lauri Markkanen on maaottelukokemuksen ja iän perusteella Susijengissä kokenutta kalustoa. Kuva: Ville Vuorinen

Muita mielenkiintoisia 2000-luvulla syntyneitä pelaajia ovat mm. Filippiinien 222-senttinen, 2002 syntynyt Kai Sotto, Serbian 211-senttinen ja 2000 syntynyt suurlupaus Filip Petrusev, Liettuan 2000 syntynyt pelinrakentaja Rokas Jokubaitis, Espanjan 2001 syntyneet Santi Aldama ja Jaime Pradilla sekä Kanadan 2000 syntynyt RJ Barrett.

Susijengin kokoonpanossa 2000-luvulla syntyneitä edustavat Miro Little (2004), Olivier Nkamhoua (2000) sekä Mikael Jantunen (2000). Ajan kulumisesta kertoo sekin, että toukokuussa 26 vuotta täyttänyt Lauri Markkanen on maaottelukokemuksen ja iän perusteella Susijengissä kokenutta kalustoa.

Tie mitaleille täysin auki

Lisämielenkiintoa alkavaan MM-turnaukseen tuo se, että selkeää ennakkosuosikkia maailmanmestariksi ei ole.

Yhdysvalloilla on paljon hampaankolossa neljän vuoden takaisen kuudennen sijan jälkeen, mutta kahdestatoista nousevasta NBA-nimestään huolimatta joukkue ei ole selkeä ennakkosuosikki. Englanninkielisestä maailmasta Australia nostatti odotuksia kahden vuoden takaisella olympiapronssillaan ja Kanadalla on riittävän tulivoimainen kokoonpano yllätykseen.

Yhdysvaltojen, Australian ja Kanadan muodostaman kolmikon lisäksi voimakkaimmin ehdolla kärkisijoille ovat Euroopan maat. Nuorella miehistöllä Euroopan mestaruuden vienyt Espanja, Rudy Gobertin ja Evan Fournierin johtama Ranska ja viime syyskesän vakuuttava EM-pronssijoukkue Saksa pelaavat erinomaisesti yhteen.

Aliarvioida ei sovi myöskään Luka Doncicin Sloveniaa, yllättävän nimivahvaa Georgiaa tai perinteidensä velvoittamaa Serbiaa, Italiaa, Kreikkaa ja Liettuaa. Saattaapa Lauri Markkasella ja Susijengilläkin olla sanansa sanottavana.

Viime aikojen mitalistit

Viimeisen vuosikymmenen kansainväliset arvokisat ovat olleet pitkälti Yhdysvaltojen ja Espanjan välistä valssia.

Yhdysvallat on vienyt nimiinsä kaksi olympiakultaa (2016, 2021) sekä viimeistä edeltäneen maailmanmestaruuden (2014). Espanja tulee heti mitaleiden väristä ja määrästä laskien toisena tuoreella Euroopan mestaruudella (2022), hallitsevana maailmanmestarina (2019) sekä sitä edellisinä EM-pronssimitalistina (2017) ja olympiapronssimitalistina (2016).

Espanja juhli edellisissä MM-kisoissa 2019. Kuva: FIBA
Espanja juhli edellisissä MM-kisoissa 2019. Kuva: FIBA

Vakuuttavasti on esiintynyt myös Ranska, joka haki hopeamitalit kaulaansa vuoden 2022 EM-kisoissa sekä Tokion olympialaisissa 2021. Viimeisen vuosikymmenen mitaliriviä paisuttavat vuoden 2014 ja 2019 MM-pronssit.

”Kovan onnen maana” voidaan pitää Serbiaa, joka haki hopeaa vuoden 2014 MM-kisoista, vuoden 2016 olympialaisista sekä vuoden 2017 EM-kisoista.

Luka Doncicin johtama Slovenia voitti vuonna 2017 suurena yllätyksenä Euroopan mestaruuden ja eteni Tokion olympialaisissa 2021 pronssiotteluun. Australia käynnisti kansanjuhlat saalistamalla Tokiosta 2021 maan historian ensimmäisen miesten arvokisamitalin, kun taas Saksan esitys viime syyskesän EM-kisojen pronssijoukkueena oli vakuuttava.

Kunniamaininnan ansaitsee ”auringonlaskun miehistöllään” kesän 2019 MM-kisoissa hopealle yltänyt Argentiina, joka on sittemmin uudistunut ja nuorentunut juurta jaksain.

 
29.3.2025 09:10 Susijengi

Jantusen Paris Basketball kaatoi hallitsevan Euroliigan mestarin vieraskentällä

Loukkaantumissuman keskellä tuskaileva Mikael Jantusen Paris Basketball venyi urotekoihin perjantai-iltana Ateenassa kaatamalla hallitsevan Euroliigan mestarin Panathinaikosin täpärin lukemin 98–101 (48–56) tämän kotikentällä kreikkalaisten raivokkaasta loppukiristä huolimatta.

28.3.2025 13:23 Susijengi

Federiko loisti energiapelaajana, Texas Tech NCAA:n lopputurnauksen kahdeksan parhaan joukkoon

Susijengin nuoriin lupauksiin lukeutuva 211-senttinen, 23-vuotias Federiko Federiko rynnisti vaihtopenkiltä 13 minuutissa seitsemän pisteen ja yhdeksän levypallon saaliin, kun hänen edustamansa Texas Tech nousi 16 pisteen takaa 85-83 (72-72, 31-38)-jatkoaikavoittoon Arkansasista ja eteni Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n valtakunnallisen lopputurnauksen kahdeksan parhaan joukkoon.

27.3.2025 16:46 Susijengi

Susijengin otteluohjelma EM-kotikisoihin selvillä – avausottelussa vastassa Ruotsi

Susijengin ja kumppanimaa Liettuan lisäksi Tampereen alkulohkoon arvottiin lisäksi Iso-Britannia, Montenegro, Ruotsi ja Saksa. Susijengi aloittaa kisat keskiviikkona 27. elokuuta länsinaapuri Ruotsia vastaan.

27.3.2025 16:34 Susijengi

Saksa, Ruotsi, Iso-Britannia ja Montenegro Susijengin ja Liettuan seuraksi Tampereen EM-alkulohkoon

Susijengin vastustajat EM-kisojen Tampereen EM-kotilohkoon vahvistettiin torstain lohkoarvonnassa Riiassa. Alkulohkon kumppanimaaksi valitun Liettuan lisäksi Susijengi kohtaa Tampereella maailmanmestari Saksan, rakkaan naapurimaan Ruotsin sekä Montenegron ja Iso-Britannian. EM-alkulohko pelataan 27.8.–3.9. ja sen neljä parasta joukkuetta etenee Latvian Riiassa pelattaviin pudotuspeleihin.

27.3.2025 09:45 NCAA

Federikon ja Yalahon Texas Tech eteni Sweet 16 -vaiheeseen

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech eteni Sweet 16 -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. Mustapha Amzil ja New Mexico putosi leikistä toisella kierroksella.

26.3.2025 12:37 Susijengi

Jännitys tiivistyy: EM-kisojen alkulohkot arvotaan Riiassa torstaina

Vuoden 2025 EM-kisojen alkulohkoarvonnat järjestetään torstaina 27.3. klo 15.00 Suomen aikaa Latvian pääkaupungissa Riiassa. Susijengi on valinnut Tampereen EM-alkulohkoon kumppanikseen 2. arvontakorista Liettuan. Lohkoon arvotaan torstaina joukkueet myös arvontakoreista 1., 3., 5. ja 6.

26.3.2025 09:15 Susijengi

Jantunen vireessä Istanbulissa, Paris Basketballille viime sekunnin tappio

Mikael Jantunen kirjautti tiistai-iltana yhden Euroliiga-kauden tehokkaimmista otteluistaan keräämällä Paris Basketballille 14 pisteen ja kahdeksan levypallon saldon Istanbulissa Fenerbahcea vastaan. Jantusen loisto-otteista huolimatta Paris Basketball joutui nielemään tappion maljan, kun Fenerbahcen Nigel Hayes-Davis upotti viime sekunnin kolmosella omansa voittoon lukemin 101–100 (44–51).

19.3.2025 08:12 Susijengi

Jantusen Paris Basketball kaatoi Milanon, tarttui pudotuspelipaikkaan

Mikael Jantusen Paris Basketball kaappasi tiistai-iltana elintärkeän voiton nujertamalla 8421-päisen kotiyleisönsä edessä kanssaan Euroliigan suorasta pudotuspelipaikasta kamppailevan Milanon pistein 92–79 (48–37). Jantunen keräsi ottelussa kahdeksan pistettä.

17.3.2025 14:24 Susijengi

Suomi ja Liettua allekirjoittivat EM-kisojen kumppanuussopimuksen – Liettua ennakoi yleisöryntäystä Tampereelle

Suomen ja Liettuan koripalloliittojen johdot allekirjoittivat maanantaina virallisesti kesän 2025 EM-kisojen Tampereen alkulohkon kumppanuussopimuksensa. Liettuan koripalloliiton edustajat ennakoivat Tampereelle tuhansittain liettualaisfaneja elo-syyskuun taitteessa.

10.3.2025 16:55 Susijengi

Day Pass -paketit EM-kotikisoihin myyntiin 4.4. – ennakkoon 6. pelaajille

Susijengin EM-kotikisat Tampereella konkretisoituvat jälleen lisää 27. maaliskuuta, jolloin Suomelle arvotaan EM-kisavastustajat. Lohkoarvonnan jälkeen julkiseen myyntiin tulevat 4. huhtikuuta Day Pass -lippupaketit. Ennakko-ostoksille pääsevät totutusti Koripalloliiton 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajat.

Näytä lisää vastaavia