5.4.2019 12:16 Suomen Koripalloliitto täyttää kuluvana vuonna kunnioitettavat 80 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi Susijengi järjestää 16.-18.8. Espoo Metro Areenalla kolmen joukkueen kansainvälisen turnauksen, jossa Kiinan MM-kisajoukkueet Liettua ja Venäjä punnitsevat susien kesäkuntoa.
FIBA:n maailmanrankingin 10. sijalla majaileva ja vuoden 2017 EM-kisoissa pronssiotteluun selvinnyt Venäjä eteni Kiinan MM-kisoihin kukistamalla Susijengin ratkaisevassa viimeisessä MM-jatkokarsintaottelussa Permissä helmikuussa.
Maailmanrankingissa kuudenneksi sijoittunut Liettua eteni puolestaan Kiinan kisoihin voittamalla vuosien 2017-19 MM-karsintaotteluistaan yhtä vaille jokaisen. Kyseessä on Liettuan ja Venäjän viimeinen valmistava viikonloppu ennen matkaa Kiinaan.
- Meille on jälleen kerran suuri kunnia saada maailman huippuihin lukeutuvia koripallomaita vieraaksi kotiluolaamme ja vielä MM-kisojen aattona. Se kertoo jotain paitsi Susijengin vuosien aikana hankkimasta arvostuksesta, myös Suomeen kohdistuvasta kunnioituksesta koripallomaana, päävalmentaja Henrik Dettmann kiittää.
Turnaus käynnistyy perjantaina 16.8. Suomen ja Liettuan välisellä kohtaamisella. Venäjä ja Liettua ottavat toisistaan mittaa lauantaina 17.8. ja turnauksen huipennuksena nähdään sunnuntaina 18.8. Susijengin ja Venäjän kohtaaminen.
Turnaus toimii samalla Susijengin kesän 2019 leirityksen huipentumana ennen joulukuun taitteessa alkavia EM-karsintoja.
- Leirikesä on hyvä päättää kahteen otteluun parhaita mahdollisia vastustajia vastaan. Tulevana kesänä saamme mahdollisuuden paitsi valmistaa joukkuetta tulevia EM-karsintoja varten, myös ajaa sisään muutamia uudempia kasvoja, Dettmann kertoo.
Susijengin kesän 2019 aikataulusta ja otteluohjelmasta sekä Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnauksen lipunmyynnistä tiedotetaan myöhemmin.
6. pelaajana saat tiedon lipunmyynnin alkamisesta ensimmäisenä! Jos et ole vielä mukana, liity osoitteessa www.basket.fi/6pelaaja.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.
Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.
Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.
Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.
Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.
Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.
Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.